אם אתם כבר הולכים להפגנה

נדב

הבעתי את דעתי בדי הרבה טוקבקים ברחבי הרשת לגבי ההפגנה היום בערב. שמעתי כבר ש'ההפגנה היא לא עניין פוליטי', ופה מתחילה הבעיה. השאלה 'האם להדיח ראש ממשלה' היא השאלה הכי פוליטית שיש, ואין פוליטית ממנה. בהיבט הזה ההפגנה הזו היא מאוד פוליטית.

אבל היא לא פוליטית במובן אחר – פעולה פוליטית היא לעולם בחירה בין שתי אפשרויות. ההפגנה הזו מציגה את עצמה ×›'פעולת ענישה' – ראש הממשלה1 כשל, הורשע על ידי הטריבונל ולכן נשלח אותו הביתה.

אבל היא לא פוליטית רק לכאורה, כמובן. מארגני העצרת, לפי האתר שלהם, הם:

 • משפחות שכולות
 • פורום ישובי קו העימות
 • אגודות הסטודנטים הארציות
 • תנועת אומ"×¥
 • מפלגת ירוקים של חיפה
 • תפנית
 • תנועת אמונה
 • תנועת אם תרצו
 • מטה הבטחון של שדרות
 • פורום אחריות אישית
 • תסתכלו על הרשימה הזו. יש כאן שני ביטויים חסרי משמעות שנמצאים שם רק בשביל הלגיטימציה ('מילואימניקים', 'משפחות שכולות'), אוסף של תנועות קיקיוניות ועוד תנועה אחת עם כושר ארגון ומימון ידועים לשמצה (אני לא מדבר על מטה הבטחון של שדרות). עם כל הכבוד לאומ"×¥, שמשרתים את האג'נדה שלהם, ולעוזי דיין שכהרגלו 'רוכב על הגל', אין להם את הכוח והמשאבים לארגן הפגנת אלפים בכיכר. אם ×”×™×” להם, היו עושים את ×–×” כבר הרבה קודם. כדי לארגן הפגנה כזו צריך כסף, והרבה כסף – לאוטובוסים, להזמנת הכיכר ולכל שאר האלמנטים. ההפגנה הזו, חברים, ×ž××•×¨×’נת על ידי תנועת אמונה.

  עכשיו, זה כשלעצמו לא רע. בריתות פוליטיות זה לא דבר שלילי, ומותר לכרות בריתות פוליטיות גם עם יריבים כדי להשיג מטרות פוליטיות חיוביות. אבל את זה חייבים לעשות במודע.

  ללכת להפגנה ×–×” יופי – אני בעד הפגנות. אבל כל מי שהולך להפגנה צריך ללכת מתוך ידיעה ברורה איזו ברית פוליטית הוא עושה, ומה התרחיש הפוליטי אליו הוא חותר. בינתיים עוד לא שמעתי הסבר ×›×–×” – שמעתי בעיקר 'אבל חייבים להעיף אותו'. אם למישהו יש תרחיש פוליטי ×›×–×”, שמטרתו אינה להמליך עלינו חזרה את ביבי, אשמח לשמוע.

  1. אני מתייחס רק לראש הממשלה כי התפטרותו של שר הבטחון (דוד שלי, למי שלא יודע) היא ספין מארץ הספינים. עמיר פרץ עוזב את משרד הבטחון ב-28/5 בין אם ינצח או יפסיד בפריימריז, ולכן הדרישה להתפטרותו היא מגוחכת.

  16 Responses to “אם אתם כבר הולכים להפגנה”

  1. מרק ק. הגיב:

   הפגנה פזיזה במטרה להדיח אנשים שנאשמים בפזיזות, isn't it ironic, don't you think?

   אם ההפגנה היתה בעד ביבי הייתי מבין, אבל מאחר שההפגנה הזו, כמו הפגנות ה"מילואימניקים" אחרי המלחמה לא מקדמת ולו דבר חיובי אחד ויחיד, אני מציע לשנות את שמה ל "קוטראי ישראל התאחדו".

   למעשה גם הדרישה להתפטרותו המידית של אולמרט היא מגוחכת. אם אולמרט הצליח להפעיל את המדינה במשך 9 החודשים שעברו מאז המלחמה (לפחות אף אחד לא יצא להפגנות המוניות קודם) אז מה הבעיה לתת לו שבועיים לחשוב על כל הענין ולהסיק לבד שהוא צריך לעזוב את ראשות הממשלה. אם בעוד שבועיים הוא לא יגלה סימנים של הסקת מסקנות יהיה הגיוני לצאת לכיכרות, וזאת כמובן רק אחרי שברורה האלטרנטיבה שרוצים לקדם (למשל בחירות).

  2. kusit3g הגיב:

   ברור שזו הפגנה פוליטית, וכזו היא צריכה להיות. מה שהיא לא ×–×” מפלגתית. אגב, פוליטית ×–×” ממש לא "בחירה בין שתי אפשרויות", אלא כל אקט שעושה אזרח שמעורב בחיי מדינתו שמיועד להשפעה על ×—×™×™ מדינתו. להעיף ראש ממשלה שכשל (או לחלופין, להדיח נשיא שכשל, ואני לא מדברת על קצב), להפגין נגד פעולה של ממשלה, נגד חוק ×›×–×” או אחר, נגד התנהלות של מוסדות, לקרוא לשינוי – כל הדברים האלו הם פעולות אזרחיות – פוליטיות שמהווים את נשמת אפה של דמוקרטיה מתפקדת. מי שהולך להפגנה הזאת לא עושה ברית פוליטית במובן הצר וחסר המשמעות שאתה מביע כאן עם אף אחד, אלא ממלא את חובתו האזרחית לנוכח ניהול כושל של המדינה שלו, לנוכח זלזול משווע של ראש הממשלה שלו ושר הביטחון שלו והרמטכ"ל שלו בחיי אדם. אולי שכחת כבר שבמלחמה המיותרת, השלומיאלית והכושלת הזאת היו הרוגים?

   • אני לא חולק על הפסקה הראשונה שלך – אני לא חושב שיש הבדל בין 'אקט שעושה אזרח שמעורב בחיי מדינתו שמיועד להשפעה על ×—×™×™ מדינתו' לבין רצון לבחור באופציה אחרת ולא באופציה הקיימת. אבל זו סמנטיקה.

    אבל את צריכה להבין שהיום בערב את הולכת להפגין עם אנשים שחושבים שהממשלה הזו נכשלה בגלל שלא גייסה את כל המילואים של צה"ל וכבשה את כל דרום לבנון תוך שהיא מכניסה קטנה לסוריה ולא לפני שהיא משטחת את כל הכפרים בדרום לבנון. הם מנסים להשיג משהו פוליטי – שלא ×™×”×™×” לך ספק. מה את מנסה להשיג?

    'להעניש את אולמרט ופרץ' זו לא התנהגות פוליטית. אותי לא מעניין גורלו של אהוד אולמרט כקליפת השום. לי אישית אכפת מגורלו של עמיר פרץ, אבל לך לא צריך להיות אכפת. אכפת לי מה יקרה לחברה כאן. ואני צריך שתשכנעי אותי שהצעד הזה ישפר את מצבנו, ולא ידרדר אותו.

  3. אם אהוד אולמרט ימשיך לכהן אחרי כל מה שעשה, הוא יוכל לעשות גם דברים גרועים יותר.
   נניח שתוצאות הפלתו של אולמרט יהיו בחירות, וביב ישוב להיות ראש ממשלה. ביבי כבר יפחד הרבה יותר מועדת חקירה ומעוצמת הציבור. הוא יהיה יותר זהיר. לא רק ביבי, כל רה"מ שיחליף את אולמרט.

   • ביבי אכן ילמד להיזהר מועדות חקירה ומעוצמת הציבור, ולכן:
    א. לא ימנה ועדות חקירה (לא דבר רע, כשלעצמו)
    ב. לא יתנתק מבסיס התמיכה המסורתי שלו. הסיבה שהמחאה נגד אולמרט היא כל כך רחבה היא בדיוק בגלל שאין לו בסיס תמיכה מסורתי – כשרוה"מ מהימין מפשל, השמאל יוצא נגדו והימין נותן לו בסיס תמיכה – וההיפך. אצל אולמרט, כשהוא נפל כולם חזרו הביתה ופנו נגדו.

    (ומצטער על הציניות)

  4. alomost30 הגיב:

   אני מסכים (כמעט) עם כל מה שכתבת לגבי מי מארגן את ההפגנה, אלו בריתות אני כורת (זמנית) עם כל מיני גורמי ימין וכו'.
   מה שלי עוד מפריע הוא שאולמרט כנראה לא יתפטר ללא הדחיפה שאנו נספק לו.
   אני גם עוד לא בטוח שביבי כל כך מהר יעלה לשלטון,יש עוד זמן עד הבחירות.
   יכול להיות שאתה צודק ולא ישתפר מצבנו, אבל אני רוצה ראש למדינה עם סדר יום אחר (למרות שאני חושש מכל המחליפים שקדימה עלולה לספק).
   לסיכום, אני אלך היום להפגנה, אך עם לא מעט חששות עם מי אני מפגין…

  5. ירדן הגיב:

   מסכים בקשר לדרישה להתפטרות פרץ. הוא במילא עוזב עוד שבועיים והלואי שיהיה שר האוצר אבל זה גם נראה כמו חלום כרגע.
   בכל אופן אני מתכוון לצאת בגלל שבלי קשר למי שהתחיל את ההפגנה הזאת ומי לא – אני חושב שאנשים הולכים לשם קודם כל כדי להעיף את ראש הממשלה שנמצא אשם בכשלונות המלחמה. הולכים לשם גם בגלל שהוא מושחת לדעתנו ואצל הימנים בגלל שהוא שמאלני לדעתם והשמאלנים בגלל שהוא ימני – אבל ×–×” לא משנה. כולם רוצים שהוא ילך ובשביל ×–×” הולכים. ההפגנה לא תכתיר את ביבי ואם מישהו יתחיל לנסות דבר ×›×–×” אני מייד אעזוב ואני מאמין שגם אחרים. בינתיים עושה רושם שההפגנה באה רק להביאה את חוסר האדישות של הציבור לשלטון ולגורלו שלו. אנחנו לא נוותר בגלל שקדימה ברירת מחדל או בגלל שהוא עדיף על ביבי – אנחנו נראה שיש גבול לכמה שאנחנו יכולים לסבול מראש ממשלה.

   • בשביל שההפגנה תכתיר את ביבי לא צריך לצעוק בה 'היידה שרה'. מספיק להפגין בעד אולמרט בלי להציג אלטרנטיבה אחרת.

    • ירדן הגיב:

     אתה מתכוון "נגד אולמרט" אני מניח.
     בכל מקרה אני לא מתכוון לתת לאולמרט להישאר רק בגלל שביבי עלול להחליף אותו. הוא צריך להתחלף, לא בגלל שהוא שמאל או ימין, אלה בגלל ההתנהלות שלו. זאת אומרת שאם פרץ או ביילין היו במקומו ומפשלים ×›×›×” מבחינתי שיחליפו אותם – ×–×” לא משנה. יש ראש ממשלה שעושה משהו שאני לא מסכים איתו ויש ראש ממשלה שפועל בצורה לא טובה. אולמרט ×–×” שניהם בשבילי אבל אני אתנגד לשלטונו מהסיבה השניה. הוא צריך לצאת בגלל שזה יראה שיש גבול מסויים למה שראש ממשלה יכול לעשות בלי שיחליפו אותו, הוא צריך לצאת בגלל שצריך לקחת אחריות על מלחמה בלי קשר לאם ×–×” באשמתו או לא – ×›×™ הוא עמד בראשה, והוא צריך לצאת מבחינתי בגלל שהוא שיקר לי (זאת אומרת לעם באופן כללי) שהצבא שלנו ×”×›×™ מוכן בעולם וכל המלחמה זרק סיסמאות ניצחון באוויר.
     עכשיו אני רק אגיד שאני לא תמכתי במלחמה הזאת מיומה הראשון. אני התנגדתי כמעט לכל פעולה שאולמרט וממשלתו עשו.
     אני יודע שאותו הדבר נכון לגבי התוכניות של ביבי. אבל צריך להעיף את אולמרט בגלל שצריך להיות גבול למה שהעם מוכן לסבול.

  6. נתאי הגיב:

   צריך לשים לב שהפרונט היה מאיר שלו, ולא איזה רב מהתנחלות. אפשר רק לשער מי עמד מאחור. ולמה הוא לא רצה להיות בפרונט.

   מאיר שלו קלקל להם את החגיגה כשהוא אמר שהרסו את הצבא בעמידה במחסומים.

   • ירדן הגיב:

    מאיר שלו ניצח.

    • מאיר שלו עשה מאבק יפה כדי לנכס את ההפגנה לשמאל.
     אבל מי באמת ניצח נוכל לדעת רק בעוד חצי שנה או שנה – כשנדע האם למחאה הזו הייתה משמעות, ואם כן – את מי היא העלתה לשלטון

     • ירדן הגיב:

      אני לא מסכים איתך. יש עוד סיבות לרצות שמישהו ירד מהשלטון מאשר שיחליף אותו שמאל או ימין. לדעתי ההפגנה לא היתה צריכה להיות של השמאל (מה שהיא באמת לא היתה) ובצדק נייטרלית. אולמרט צריך לעבור מתפקידו בגלל שהוא כשל במלחמה. ×–×” לא משנה אם אתה בעד או נגד המלחמה – העבודה היא שמי שהחליט שיוצאים עליה בתור נציג שלך עשה זאת בצורה שגויה ויהירה. זאת אומרת שהבחירה היתה של הנבחר כמו שצריך להיות. אבל האופן ×”×™×” לא אחראי. ההפגנה היתה על כך שאולמרט ניהל את השלטון בצורה לא נכונה. לא בגלל שהעמדה הפוליטית שלו לא היתה נכונה.

      • הטיעון שלי הוא לא שלא צריך להתחשב בעובדה שראש הממשלה כשל בניהול מלחמה כאשר באים לשקול את החלפתו. הטיעון שלי הוא שלא צריך להתחשב רק בזה.
       יפה, שמת דבר אחד בטור החובה. מה שאני מנסה להגיד ברשימה הזו ×–×” שחייבים למלא את כל הטבלה. בצד הזכות של אולמרט יש סעיף אחד – אפשר לרשום שם בגדול 'ביבי'. האם כרגע צד החובה עולה על צד הזכות? רק אם התשובה לשאלה הזו חיובית צריך להפגין.

      • ירדן הגיב:

       חוץ מסטיקר אחד שבקושי ראיתי אנשים איתו – הסטיקרים דיברו על אולמרט (ולפעמים גם פרץ).
       בכלל – כל ההפגנה התייחסו לאולמרט ופה ושם ×”×™×” מי שהזכיר את פרץ. אבל אולמרט ×”×™×” העיקר, ואת השם "ביבי" לא שמעת.

  7. המלחמה, הועדה וההפגנה

   הרבה נכתב ונאמר בנושא ×”×–×”. אני מפנה לשני מקומות בהם התפרסמו בעיני דברים מעניינים שבמידה רבה – אף אם לא מוחלטת –

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  977847 דפים נצפים, 47 היום
  322370 ביקורים, 38 היום
  FireStats icon ‏מריץ FireStats‏