הלינץ' בקומנדו: כרונולוגיה של חרבון

נתאי

המאמר הזה של רון בן ישי בווינט הוא פנינה לקורא הזהיר, שיכול להבין ממנו כיצד השתבש הכל ומה שהיה אמור להיות השתלטות מהירה על ספינה הפך לתגרה המונית ומרחץ דמים נורא:

לוחמי הקומנדו הימי נפלו כפרי בשל לידיהם של אנשי המשט לעזה.

מדובר בלוחמי קומנדו מאומנים שלא נפלו אלא גלשו ממסוקים, הם לא נפלו למארב אלא השתלטו על ספינה מניפה דגל טורקי במים בינלאומיים. רון בן ישי מציין כי אנשי הספינה (טוב, לקרוא להם פעילי שלום זה כמו לקרוא לאוהדי ביתר פעילי שלום) השתמשו ב"קלע דוד" נגד גוליית הנעבעך.

לרוע מזלם, הם (לוחמי הקומנדו הימי – × .פ.) היו מצויידים רק ברובי צבע שמשמשים לפיזור הפגנות קלות. מובן שכדורי הצבע לא עשו רושם על הפעילים שהלמו בהם שוב ושוב, ואף ניסו לחטוף את נשקם.

לא הבנתי, אם הם היו מצויידים רק ברובי צבע, כהגנה בפני חיות האדם התורכיות, איזה נשק ניסו לחטוף הפעילים?

הכוח השליך רימוני הלם אבל המתפרעים על הגג, שבינתיים גדל מספרם ל-30. הם הפליאו את מכותיהם בכ-30 לוחמי השייטת שהמשיכו "לזלוג" לכיוונם בגלישה מכבל המסוק.

או קי, אני לא יודע אם אי פעם עמדתם מול לוחם שייטת, לי לא יצא, ואני מתכוון להמשיך ככה (גם מול תורכי עצבני, דרך אגב). נחמד בטח לא היה שם על הגשר: 30 לוחמי קומנדו מול 30 "פעילים" עצבניים, חמושים במוטות ברזל וכיסאות פלסטיק, אלו נשמעים לי יחסי כוחות סבירים למדי. או שהייתה שם נבחרת טורקיה לקרב מגע, או שמישהו שם נלחץ ונכנס לפאניקה.

הכתבה מספקת קצה של רמז באשר למה שהשתבש:

"ראיתי קצה קנה של רובה מבצבץ מתוך גרם המדרגות", סיפר לוחם שייטת, "הוא ירה לעברנו ואנחנו גם ירינו לעברו. לא ראינו אם פגענו, חיפשנו אותו אבל אחר כך לא מצאנו אותו". מיריות המתפרעים שכנראה השתמשו באקדחים שחטפו מלוחמי השייטת, נפצעו בינתיים שני לוחמים, האחד בברכו ובירכו והשני בבטנו.

הלוחמים ראו קצה של קנה או שהם ראו מוט ברזל, השעה הייתה ארבע בבוקר, בין חושך לאור, בלאגן אלוהים, מישהו חושב שהוא רואה רובה, ומתחיל לירות. הרובה בכל אופן לא נמצא עדיין. ישנה גם אפשרות אחרת. כשהייתי בגולני יידענו שאם מישהו יורה בטעות (או בכוונה) בערבי לא חמוש, אפשר תמיד להגיד שחשבת שיש לו נשק, וזו הייתה טעות מצערת בזיהוי. זה טריק ישן. כך שזו יכולה להיות טעות תמימה, או טענת אליבי של הלוחמים, קשה לדעת.

רון בן ישי מתאר בפרוטורוט את השתלשלות העניינים, הוא מדלג רק על פרט אחד קטן, פער זמנים זעיר: אחרי שפעילי השלום העצבניים הפליאו מכותיהם בעזרת כסאות ומוטות ברזל בלוחמי הקומנדו הימי, הם קיבלו אישור לירות, ואז, בקטע החביב עלי במאמר מדווח בפליאה רופא היחידה:

קולו של הרופא שהיה עם הכוח נשמע לחוץ ברשת הקשר. "כמה הרוגים יש בין הנוסעים?" שאל מפקד בכיר. "אני לא יודע, אבל כ-20 שוכבים כאן בלי תזוזה כבר כמעט שעה", אמר מפקד הכוח.

מה יש, לא ראית אף פעם פעילי שלום משתזפים?

רון בן ישי מסכם היטב:

…טעות השנייה היתה שמפקדי הכוח לא התייחסו מספיק ברצינות לעובדה שחבורה של גברים מחכה ללוחמים על ×”×’×’. אילו היו מתייחסים לעניין ×–×” יותר ברצינות, יתכן שהיו זורקים מהמסוקים רימוני ×’×– מדמיע ורימוני עשן למיסוך שהיו מאפשרים להם לבצע את משימתם מבלי שהלוחמים ייפלו אחד אחד כפרי בשל לידי המתפרעים, שהפליאו בהם את מכותיהם.

הפשלה היא כמובן של המפקדים. מכניסים לוחמי קומנדו מאומנים למצב שמעמיד אותם בסכנת חיים ממשית, אז הם מגיבים, וכשלוחמי קומנדו מגיבים, זה נגמר ככה.

היטיב לסכם זאת הוגה הדעות לירן מן הקריות בטוקבק מס. 175:

175. בשביל מה בכלל היה צורך להכניס לוחמים?!?!?!
נותנים פעם אחת הוראה לעצור במקום אם לא עוצרים מפגיזים את האוניה עד שהיא נעצרת

17 תגובות »

נתאי ב31/05/2010 23:22 תחת כללי

17 Responses to “הלינץ' בקומנדו: כרונולוגיה של חרבון”

 1. ראית את הסרטון הבא?
  אני חושב שהוא מסביר היטב מה קרה.

  http://www.youtube.com/watch?v=gYjkLUcbJWo&feature=player_embedded
  .-= blog האחרון של איציק. ..הפלשתינים מחרימים את עיתון הארץ =-.

  • נתאי הגיב:

   איציק, הסרטון נערך כדי להדגים את אלימות ×”"פעילים" על הספינה, ואכן רואים שם אלימות קשה – מכות במקלות או מוטות ברזל, זריקת כסאות והשלכת חייל מן הסיפון (לא נראה שהחייל ×”×–×” נופל מרחק רב, יכול להיות שהיה עוד מקרה של השלכת חייל והוא הפצוע הקשה) מה שלא מוסבר כלל בסרטון ×–×” איך נהרגו ×”"פעילים". יש פה פער שדורש הסבר.

 2. מים זכים על נפשי הדוויה. אלה בערך המחשבות שעברו לי בראש למקרא טור האפולוגטיקה העלוב הזה, וכל הכבוש שטרחת לנסח תגובה הולמת.

  הקטע הזה של ארבע בבוקר מטריף את דעתי. זאת האינדיקציה הכי טובה שצה"ל חיפש היתקלות, בניגוד לכל שמץ של הגיון בריא.

  רוצים להוכיח שהפעילים חמושים ומסוכנים? תעצרו אותם לדו-קרב בצהרי היום, עם תותחי קצף וכל שאר האמצעים הלא-קטלניים שישראל התמחתה בייצואם לעולם. תביאו את התקשורת העולמית שתתעד את המבצע. תנטרלו להם את המנועים ותתישו אותם שעות בשמש, בסבלנות שראויה למדינה חמושה עד השיניים שעוצרת מעבורת רעועה. אחרי זה תעלו לסיפון חיילים (וחיילות!) שתודרכו היטב ותנו להם לאסוף את הפעילים. אני רוצה לראות שמישהו מהספינה היה מעז לירות בתנאים כאלה, אפילו אם היה להם נשק. אולי היו כמה כיסי התנגדות של צעירים חמומי מוח, אבל דברים כאלה לא אילצו את צה"ל לירות במהלך פינוי גוש קטיף, למיטב זכרוני.

  בקיצור, חזרה לתיאוריית הקונספירציה: היאהוד חותרים לפיצוץ אלים.
  לחילופין, אולי חייש צודק:
  http://israblog.nana10.co.il/blogread.asp?blog=145534&blogcode=11820670
  .-= blog האחרון של מרמיט ..‫Monday Bloody Monday‬ =-.

  • נתאי הגיב:

   הלוואי והייתה פה קונספירציה. האמת לצערי פשוטה הרבה יותר: טמטום ואגו. השעה ארבע בבוקר היא השעה שאנשים הכי פחות ערניים בה, לכן יש סיכוי גבוה להשתלטות שקטה. בגוש קטיף אלו היו שוטרי יס"מ שיודעים מה לעשות במקרים כאלו. פה היו לוחמי שייטת, שמאומנים להרוג.

  • איתי הגיב:

   לאחרונה התחלתי למצוא נקודות אור בנחמיה שטרסלר כי הוא בעד העלאת שכר מינימום.

   מה שמזכיר לי את זה
   http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1051156.html
   שמתחבר היטב לתיאוריה
   .-= blog האחרון של איתי ..‫כיבוש כלכלי, לאו דווקא גאולת הארץ‬ =-.

 3. איתי הגיב:

  עוד דבר לאיציק,

  הסרט הזה אפילו לאחר עריכתו גם מדגים לכל צופה סביר שאינו ישראלי כמוך וכמוני כיצד לוחמי קומנדו מאומנים עם מסוקים מתקדמים ניצבים מול אנשים שהנשק המתקדם ביותר שלהם הוא רוגטקה ומוטות ברזל. זה רק מחזק את התדמית של ישראל בעולם כגוליית.

  הסיבה שהסרט ×”×–×” מחזק לך (וכמעט לכל יהודי-ישראלי) את התחושה שחיילינו הרגו אנשים בלית ברירה, היא יחסי הכוחות המספריים – השונים לגמרי מאלו בציטוט של רון בן ישי (30 נגד 30 ×–×” לא לינץ'). מה שרואים פה ×–×” בדיוק נוסחת "היינו מעטים מותקפים מול רבים, התעשתנו וניצחנו" המוכרת מספרי הלימוד של מלחמת העצמאות.

  ההבדל ממלחמת העצמאות (בהנחה שמה שכתוב בספרים נכון, יש חוקרים שטוענים שממש לא) הוא שפה הבחירה בתסריט הזה היתה שלנו, בין אם מתוך טמטום שסיכן חיי חיילים לשווא, ובין אם מתוך תחכום: ביום הצגה (החיילים לא מודעים להצגה) שמטרתה לייצר הצדקה לפעולה אלימה ובדיעבד לעצם פעולת ההשתלטות על הספינה. אילו היה לצה"ל מידע טוב על טילים ורקטות המוחבאים בתוך "ספינת סיוע הומניטרי", לא היה צורך בהצגה שכזו, וההשתלטות היתה נעשית בדרך אחרת כפי שנעשה בהצלחה כאן http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%9E%D7%91%D7%A6%D7%A2_%D7%90%D7%A8%D7%91%D7%A2%D7%AA_%D7%94%D7%9E%D7%99%D7%A0%D7%99%D7%9D

  חשוב לרגע על הפגנה אלימה של חרדים או נוער גבעות שנערכת על הקרקע. אם משטרת ישראל היתה מחליטה להוריד עשרות שוטרים בחבלים מן האוויר אל תוך המון המונה מאות אנשים – מתפרעים אבל לא חמושים בנשק חם, ×–×” ×”×™×” נגמר בדיוק באותו לינץ' ובסיכון ×—×™×™ השוטרים. האם היית מגבה את החלטת מפכ"ל המשטרה לשלשל 30 יסמניקים לתוך המון זועם בכיכר השבת או במיגרון? האם היית מגבה אותו אילו היו למפגינים האלימים 10 הרוגים? אני מניח שלא.
  .-= blog האחרון של איתי ..‫כיבוש כלכלי, לאו דווקא גאולת הארץ‬ =-.

 4. zivp הגיב:

  אחלה ניתוח. ניסחת את כל החרא שרץ לי בראש בקריאה הראשונה של הטור מאת הפלאפר הלאומי של צהל.
  לגבי 4 בבוקר. כשהלכתי לישון אתמול בסביבות השעה הזו, הספקתי לראות את הדיווח של אל ג'זירה (נדמה לי) שאמרו שהספינות התרחקו כדי לא להיכנס לסיטואציה בעייתית בחושך.

 5. […] עמיתי נדב ניסה להסביר לי פעם ש"שלום עכשיו" היא לא תנועה פציפיסטית. באמת צריך להיות בלשן כדי לראות סתירה במשפט האחרון? (אגב, דעתו של האח של נדב על הכינוי "פעילי שלום" דומה לדעת….) […]

 6. אלי הגיב:

  רון בן ישי זה חתיכת כתב דמיקולו. הוא מיושן וכבר לא בעניינים.

 7. בפוסט חסר איזכור כלשהו של העובדה שההתקפה על הספינה במים בינלאומיים – גם לו היתה מסתיימת ללא טבח – היא פשע.
  .-= blog האחרון של יורם גת ..U.S. troop levels in Iraq and Afghanistan 2001-2010 =-.

  • נתאי הגיב:

   אני בכוונה נמנע מלהתייחס לאספקטים החוקיים מוסריים של הפעולה, לא כי הם לא חשובים, אלא כיוון שהיא הייתה חרבון גם מן האספקט הפרקטי הפשוט, וגם אם מביאים בחשבון אך ורק את האינטרס הישראלי הצר.

   • התייחסות רק ל"אספקט הפרקטי הפשוט" ול"אינטרס הישראלי הצר" (או אפילו בעיקר לאספקט ×”×–×”) נותנת לגיטימציה לדרך המחשבה האלימה שקדמה להחלטות הפרקטיות ומסמנת שהפעולות היו רצויות לו רק היו מוצאות לפועל באופן מוצלח יותר.
    .-= blog האחרון של יורם גת ..U.S. troop levels in Iraq and Afghanistan 2001-2010 =-.

    • נתאי הגיב:

     ייתכן שכך , או שהן מראות שהפעולה דבילית לפי כל קנה מידה, לפי שיטה של "קל חומר".

 8. דרקונית הגיב:

  בוקר טוב. יש לך אולי איזו המלצה או לינק לאיפה אפשר למצוא חומר בנוגע למה שאמרת לגבי מלחמת העצמאות? ברשת, בחנות ספרים, בחינם או בתשלום?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

983523 דפים נצפים, 272 היום
325119 ביקורים, 133 היום
FireStats icon ‏מריץ FireStats‏