הפראייר הישראלי לא קונה באינטרנט

נדב

דבורית מדווחת מכנס קומ.ונשן על דברים ש(מישהו) אמר על הקניות באינטרנט הישראלי. התחום, אליבא הדובר האלמוני, עדיין בחיתוליו, ואנחנו רחוקים מהמצב בבריטניה, בה 20% מהמסחר מתבצע באינטרנט. לפי הניתוח הזה, הסיבה שהקניות באינטרנט לא מתקדמות בקצב משביע רצון היא שהאתרים הישראלים לא מספיק טובים ולא מספקים חווית משתמש טובה מספיק.

הניתוח שלי הוא אחר, והוא קשור יותר לחנויות הפיזיות בישראל מאשר לחנויות הוירטואליות. הסיבה שאני עושה קניות רציניות ברשת רק לעיתים נדירות היא הידיעה שאז אני משלם את המחיר של הפראיירים.

לכל ישראלי מוכרת הסיטואציה שבה הוא מגיע לעשות קנייה רצינית (כמה מאות שקלים וצפונה פר מוצר), משווה מחירים, מתלבט – ואז ניגש אליו המוכר ואומר לו 'תשמע אחי, בשבילך אני אעשה את ×–×” ב-X', כש-X הוא סכום נמוך בכ-10% ממחירו המקורי של המוצר.

בפעמים הראשונות שעשו לי את זה, אי שם בסוף שנות העשרה שלי, התרגשתי. חשבתי שבאמת עושים לי כבוד מיוחד, ולא כל כך הבנתי למה. מהר מאוד הבנתי שאין שום דבר מיוחד בהנחה הזו, שזו הנחה סטנדרטית שמקבל כל לקוח כדי שירגיש מיוחד, ושלקוחות שיודעים לשחק עם המוכרים מקבלים הנחות טובות יותר. רק הפראיירים האמיתיים, אלו שלא שואלים שאלות אלא לוקחים מוצר וניגשים לקופה, משלמים את המחיר שרשום על המוצר.

עכשיו, ברור שמי שנדפק מהשיטה הזו ×–×” בעצם כולם. גם המוכרים וגם הקונים צריכים להשחית את זמנם בפסאודו-מיקוחים, ואף אחד לא באמת מרוויח – ×›×™ המחירים המקוריים נקבעים כבר מתוך ×”× ×—×” שתנתן עליהם ×”× ×—×” של 10%. השיטה גם בלתי ניתנת לשבירה – מי שיגיד ללקוחות שלו 'אצלי אין הנחות, כללתי כבר את ×”×”× ×—×” במחיר' יגלה את הלקוחות שלו אצל המוכר השכן, ×›×™ הם יניחו שהוא סתם לא רוצה לתת להם את ×”×”× ×—×”.

ואיך זה קשור לקניות באינטרנט? הקופה הוירטואלית באתר האינטרנט לא יודעת להסתחבק איתי, ואין לה דרך להגיד לי שהיא נותנת לי את זה במאה שקל פחות, רק בשבילי. לכן, המחירים באינטרנט הישראלי יהיו תמיד 'המחיר של הפראיירים', ותמיד ישתלם יותר ללכת לחנות, לבקש את 'הזה מהאינטרנט', ואז להגיד למוכר שאתה נורא מתלבט כי למתחרים שלהם יש אחלה הצעה, כדי שיוריד לך קצת במחיר.

10 תגובות »

נדב ב15/04/2008 20:12 תחת חברה בישראל

10 Responses to “הפראייר הישראלי לא קונה באינטרנט”

 1. נכון! וזו בדיוק הסיבה שאני קונה באינטרנט.

 2. נתאי הגיב:

  בשביל זה יש זאפ, לא? אפשר לקנות מהחנות שמציעה את המזגן ב-18 שקלים פחות!

 3. עכשיו אני מרגיש נורא פראייר. בחיים שלי לא קיבלתי ×”× ×—×” בזמן שהתלבטתי בחנות. מצד שני, לא יצא לי לקנות הרבה דברים "גדולים"…

 4. מהתאור שלך לא ברור למה השיטה "לא ניתנת לשבירה". לפחות הלקוחות "הפראיירים" – אלה שלא מתמקחים – יעדיפו לקנות אצל ×–×” שמחירי המדף שלו נמוכים יותר אך אינו נותן הנחות. ישנם מן הסתם רבים כאלה, כמו גם רבים שיעדיפו לוותר על התענוג שבהתמקחות.

 5. טוב, מסתבר שאני די פראיירית, כי אני אף פעם לא ביקשתי ולא קיבלתי הנחה מהמוכר בחנות (חוץ מאשר על טבעות הנישואין שלנו, שבעלי בלי שום בושה שאל "וכמה זה אחרי הנחה" וקיבל הנחה של 5%).
  כנראה זו הסיבה שאין לי בעיה לקנות באינטרנט.

  • נדב הגיב:

   כן, אני גם מהסוג הזה.
   ההבדל הוא שאני למדתי שבקניות גדולות, אני צריך לתת לאשתי לבצע את הקנייה. נסי ותהני – חיסכון מובטח של לפחות 5%.

 6. ירדן הגיב:

  דווקא ממה שידוע לי מוצרי מחשב עדיף לקנות ברשת גם בישראל. לחנויות וירטואליות יש את היכולת למכור בזול יותר מכיוון שהן לא צריכות להחזיק חנות ואותה כמות עובדים כמו חנות רגילה.

  • נדב הגיב:

   לא יודע. אני קונה את המחשבים שלי מאייבורי – הם תחרותיים במחיר ומעולים בשירות. אני מברר מחירים באינטרנט, ואז מתקשר אליהם ושואל כמה ×–×” באמת יעלה לי. בפעם האחרונה שעשיתי את ×–×” קיבלתי דיסקון על החשבון.

   • רועי 6.0 הגיב:

    אייבורי ידועים לשמצה בתור חנות עם אחוז מוצרים תקולים גבוה.

    • אייבורי רשת גדולה, ולדעתי לכן הצטברה עליהם שכבת לכלוך עבה למדי, אבל לדעתי אין במנהגיהם שום הבדל לעומת חנויות מחשבים אחרות בישראל. כולם קונים מאותם יבואנים, קצת יבוא מקביל מדי פעם, מנסים לדחוף את מה שיש להם במלאי. הם לא שונים משום חנות שכונתית.

     בסך הכל, הם שוק המחשבים האישים בישראל הוא תחרותי למדי ואף זול. באירופה המחירים גבוהים יותר, ויש גם נוכחות גבוהה של מותגים אף בתחום המחשבים הנייחים הבייתים. לכמה ישראלים יש מחשב נייח של HP בסלון?

     בתחומים שהם לא מחשבים, אז המצב עגום ואכן לא ניתן לקנות כל שכן אפילו לברר מחירים באינטרנט ברוב התחומים בישראל. מה גם שנעלים, ביגוד, משקפיים, ריהוט ומטבחים אילו דברים שעדיין יש העדפה מסיבות טובות למדי לקנות אותם בחנות. עם זאת, בארה"ב אני בטוח שאפשר לקנות את כולם באינטרנט (לגבי המטבחים, אני לא באמת יודע, יכול להיות).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

975350 דפים נצפים, 53 היום
321334 ביקורים, 34 היום
FireStats icon ‏מריץ FireStats‏