חופשת לידה היא לא פינוק

נדב

בתגובות לשאלה לשלי יחימוביץ' באתר עבודה שחורה התפתח דיון לא ממש קשור לשאלה המקורית, אבל מעניין בכל זאת.

נטשה כותבת לשלי:

מאוד יתכן שלולא הייתי קוראת הבוקר את שטרסלר, לנוכח הפרסום כאן הייתי רק מהנהנת וחושבת “איזה פינוק הבאתם לנו… עוד שבועיים, יפה”. אבל כן מעניינת אותי דעתך באשר לטענה שלו.

בהקשר ×”×–×” חשוב לי להסביר למה חופשת הלידה אינה פינוק, אלא מכשיר סוציאל דמוקרטי לעידוד עבודת נשים. לכאורה ×–×” נשמע אבסורדי – איך מתן אפשרות לנשים שלא לחזור לעבודה מעודדת עבודת נשים?

הנקודה היא שהרוב המכריע של הנשים1 מעדיפות שלא לחזור לעבודה שלושה חודשים לאחר הלידה, ולקחת עוד כמה חודשים בבית כדי להישאר עם התינוק. ×›××©×¨ חופשת הלידה הממשלתית קצרה ממשך הזמן שהן  ×¨×•×¦×•×ª להקדיש לתינוקן – הן נאלצות לבחור בין טיפול לילד לבין יציאה לעבודה.

אם שהחליטה שלא לחזור לעבודה לאחר 12 שבועות, מאבדת את הכנסתה (השכר שקיבלה על עבודתה, שהוחלף בגמלה של ביטוח לאומי). החוק אומנם מאפשר לה חופשה ללא תשלום של עד שנה מיום הלידה – אבל אם המשפחה למדה להסתדר ללא המשכורת של האם, השאיפה של האם לחזור לעבודה תהיה נמוכה מאוד. הרי ממילא למדנו להסתדר בלי המשכורת, אז עכשיו נתחיל לחפש מטפלת ולשלם לה, כשבסופו של דבר התוספת להכנסה המשפחתית תהיה מזערית? עדיף שהאם תמשיך לטפל בילד, תוך שהיא מוצאת, במקרה הטוב, עבודה צדדית, משנית וחלקית ×ž××•×“ ×©××¤×©×¨ לעשות ביחד עם הילד.

והתוצאות – בהשוואה בינלאומית – מראות שאלו אכן השיקולים של נשים. חופשת לידה קצרה גורמת, בדרך כלל, לאחת משתי תופעות: מצד אחד ירידה בתעסוקת נשים2 ומצד שני ירידה בשיעור הילודה (בעיה חמורה באירופה המזדקנת). כשחופשת הלידה קצרה, נשים נאלצות לבחור בין קריירה לבין טיפול בילדים – אלו שבוחרות בקריירה אינן עושות ילדים, ואלו שמטפלות בילדים אינן יוצאות לעבודה.

הארכה של חופשת הלידה בשבועיים איננה הבשורה שתגרום לכל הנשים הישראליות לצאת לעבודה, היא טיפה בים שמביאה אותנו למינימום הנדרש באיחוד האירופי. אבל השבועיים האלה ישנו, עבור חלק מהנשים, את מערכת השיקולים בשאלה האם לחזור לעבודה לאחר חופשת הלידה, או להאריכה ולהישאר בבית.

(ברשומה הזו התייחסתי רק לנשים, כי בפועל כמעט רק נשים לוקחות חופשת לידה. את השפעת הארכת חופשת הלידה על גברים ניתחתי בפוסט קודם)

1. הרוב המכריע של הנשים באירופה. לגבי נשים בישראל אין לי נתונים, אבל ממה שאני מתרשם אין הרבה הבדל – גם הנשים הישראליות לא רוצות לחזור לעבודה אחרי שלושה חודשים.

2. ברוב המקרים. יש מקרים – הבולט שבהם הוא ארצות הברית – שבהם יש השתתפות גבוהה של נשים בכוח העבודה, למרות חופשת לידה קצרה (או לא קיימת, למעשה). אפשר להסביר את התופעה הזו במגוון רב של אמצעי מדיניות אחרים המעודדים תעסוקת נשים.

6 תגובות »

נדב ב14/05/2007 9:09 תחת חברה בישראל

6 Responses to “חופשת לידה היא לא פינוק”

 1. נפלא.
  חשוב כל כך שמישאו יאמר את הדברים אלו, ועוד יותר חשוב שיאמר את זה גבר.
  איכשהו אנחנו יוצאות בסופו של דבר "בכייניות" גם כאשר אנחנו כותבות מאמר מנומק עם משנה מוסדרת.

  פשוט כיף לקרוא את הפוסטים האלו שלך.

  • (אקזימט בלע את התגובה שלך וחילצתי אותה ממלתעותיו)

   אני לא אומר את ×–×” בשביל הנשים. כל עוד חופשת הלידה קצרה, לאשתי יש לגיטימציה להגיד שהיא לא מוכנה להתחלק בה איתי. ככל שתתארך, הסיכוי שלי לקחת חלק גדל…
   (ובנימה יותר רצינית – אני באמת לא חושב שזה מאבק נשי, אלא מאבק הורי)

   • ברור שאתה לא אומר זאת בשביל נשים. ×–×” חלק ממשנה סוציאליסטית מוסדרת שכבר למדתי להכיר אצלך. ואני אקח את האמירה שלך צעד אחד קדימה – ×–×” גם לא מאבק הורי אלא מאבק חברתי.

    לחברה יש אינטרס ברור להגדיל את אחוז המשתתפים במעגל העבודה. אחת הדרכים ההגיוניות לעשות זאת היא להאריך את חופשת הלידה.

    ועדיין, עם הכל האמור לעיל, יש נטייה לפטור טענות שכאלו כשהן מגיעות מפי נשים כקיטורים. בדיוק כפי שהרבה פוטרים את מאבקי המורים כפינוק (תוך השוואת כמות החופשות וכו' במקום לחשוב על התועלת החברתית הכוללת)

    • אני דווקא מעדיף להתעקש על העניין ההורי, ולא החברתי הכללי.
     אני לא מאלה שמאמינים שאומרים 'סוציאליזם' וכל ההחלטות מסתדרות בשורה. אפשר לתמוך במדינת רווחה ולהיות שוביניסט, אפשר להיות בעד איכות סביבה ונגד הסכמי שלום.
     לעניין – אם אנחנו מסתכלים רק על האינטרס ×”'כללי' של הגדלת שיעור ההשתתפות בשוק העבודה, אני לא בטוח שההשקעה הטובה ביותר, באחוזים למליוני שקלים, היא דווקא הארכת חופשת הלידה. צריך להאריך חופשת לידה כדי לאפשר להורים לטפל בילדים שלהם בצורה הגונה, לא מטעמים אחרים.

     (ואקזימט ממש לא אוהב אותך)

 2. איתי הגיב:

  מאמר חשוב ורהוט. חבל שאין לך טור דיבייט מול שטרסלער

 3. […] (- שושי.): להסבר מרחיב על חשיבות ההארכה של חופשת הלידה.  להסבר שבחוברת […]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

984030 דפים נצפים, 254 היום
325360 ביקורים, 118 היום
FireStats icon ‏מריץ FireStats‏