כך ביבי מלכד את עיני

נדב

כתגובה למחאה העממית, ובעיקר לחזית של עיני-ברוש-בוחבוט, הודיעו שטייניץ ונתניהו שהם מבטלים את העלאת המס על הדלק, מורידים את מחירי המים והתחבורה הציבורית ומצטרפים למהלך להעלאת שכר המינימום, שיזמו ברוש ועיני. למעשה, נתניהו היה כה נדיב עד שהציע להעלות את שכר המינימום ל-5,000 ש"ח!

או לפחות,זה מה שהיה כתוב בכל העיתונים. בפועל, מי שהקשיב בעיון לדברים שאמר נתניהו במסיבת העיתונאים, יכול היה לשים לב שהמהלך שהוא הכריז עליו בתחום שכר המינימום היה מורכב הרבה יותר, ומועיל לעובדים הרבה פחות.

נתניהו לא אמר שהוא מצטרף למהלך הזה באופן שבו ציפו שיצטרף אליו – על ידי העלאת שכר המינימום בחוק, או למצער על ידי חתימה של שר התמ"ת על צו הרחבה של הסכם ברוש-עיני. מה שהוא אמר היה שהוא מסכים שצריך להעלות את המשכורות למי שמשכורת הברוטו שלו נמוכה משכר המינימום.

לכאורה, שני הביטויים האלו זהים, אך נתניהו הדגיש שהוא מתנגד להעלאת שכר המינימום למי שמקבל שכר מינימום, אך תוספות שונות לשכר מגדילות את שכרו. בכך הוא כיוון לאלו מעובדי המדינה המקבלים שכר מינימום, ובנוסף אליו גם גמולים והטבות שונים – הנפוצים בשירות המדינה, ומביאים את שכרם מעבר לשכר המינימום.

בעצם, העסקה שנתניהו מציע לעיני – תחת התחפושת של 'העלאת שכר המינימום'. העלאת שכר לדרגים הנמוכים ביותר בשירות המדינה* – ותמורתה, פישוט מבנה השכר, שביחד עם 'גמישות ניהולית' הוא שם קוד להחלשת האיגוד של עובדי המדינה ומניעת הטבות סוציאליות רבות שהעובדים בשירות הציבורי קיבלו במשך השנים. לא עוד תוספות על נסיעות מעבר למוגדר בחוק, תוספת על השכלה או ותק ושאר הטבות מהטבות שונות.

עיני, כרגע, ממולכד: הוא יודע שאסור לו בשום פנים להענות להצעה של נתניהו. אבל מצד שני, הוא יודע שהעם מבין את ההצהרה של נתניהו כ'העלאת שכר המינימום', ולכן העוקץ ניטל מהמאבק שלו נגד נתניהו.

* למעט עובדי הקבלן בשירות המדינה, שלא יהנו מההסכם הזה

פורסם במקור בעבודה שחורה

11 Responses to “כך ביבי מלכד את ×¢×™× ×™”

 1. איתמר הגיב:

  עיני יכול להביא אותה בהפוכה- להסכים להפסיק את הפיקציה בשכר עובדי המדינה. אכן, מי שמרוויח יותר משכר המינימום בפועל, לא יהנה מהעלאת שכר המינימום- בתנאי שהמדינה תפסיק אף היא את הפיקציה ותכלול את כל התוספות במשכורות עובדי המדינה בבסיס השכר.

  • נדב הגיב:

   אני לא חושב שעיני רוצה בזה, ואני די בטוח שזה לא דבר שלילי, ובטח לא פיקציה.
   כדאי להסביר איך זה עובד בדיוק (ואולי המקום של ההסבר הזה הוא בתוך הפוסט): רגילים לספר לנו על 'תוספת ספרייה' שגובהה הוא חצי שכר מינימום, ודומותיה. בפועל, הרוב המכריע של התוספות האלו הן בגלל דברים שאנחנו חושבים שראוי לתת בגללם תוספת: כמו תואר אקדמי, או עבודה קשה במיוחד או מטרידה במיוחד, או עבודה שדורשת הוצאות חריגות על לבוש.
   הרי כל הקטע של הסכם קיבוצי הוא שהמעסיק לא יכול סתם ×›×›×” להעלות את השכר לאחד העובדים. ולכן, כשנוצרות נסיבות חריגות שמצדיקות העלאת שכר – כמו הנסיבות שפורטו לעיל, למשל – אי אפשר לתגמל את העובד, אלא אם כן הן מוכרות בהסכם.
   מה שביבי רוצה ×–×”, למעשה, צעד בדרך לביטול ההסכם הקיבוצי – ×›×™ ברגע שאי אפשר לתגמל עובדים (ברמות השכר הנמוכות, בשלב ×–×”) עבור התנאים הספציפיים של עבודתם – ההסכם הקיבוצי הופך לנטל על העובדים, וסופו להתבטל.

   • הדבה הגיב:

    מה שאמרת לא שולל את הצעתו של איתמר להגדיר את כל תוספות השכר הללו כחלק מבסיס השכר
    הרי העובדה שהן לא חלק מהבסיס היא רעה למדינה ולפרט – בראי החיסכון לטווח רחוק.

    • נדב הגיב:

     כדאי להבהיר מהן התוספות האלו.
     לא מדובר על תוספות מחוץ לבסיס השכר מבחינה חוקית, כי אז ממילא אי אפשר היה לשלם פחות משכר מינימום בלעדיהן, גם היום.
     מדובר על תוספות שהן חוקית חלק אינטגרלי מהשכר, אבל בפועל – בגלל הסכמי השכר – הן באות בנוסף על שכר הבסיס שנקבע בהסכם.
     × × ×™×— שעובד מתחיל מקבל שכר מינימום. ככל שעובר הזמן, הוא צובר ותק – והשכר שלו עולה. הוא יצא לעשות תואר שני – השכר עולה. הוא קיבל תפקיד שיש לו אספקטים ניהוליים – הוא מקבל תוספת ניהול. וכך הלאה. כל הדברים האלה הם חלק מבסיס השכר, במובן ×”×–×” שמפרישים עבורם פנסיה ושאר הטבות סוציאליות.

     עכשיו, אם שכר המינימום עולה, לא רק השכר של העובד המתחיל עולה – אלא השכר של כל המדרג ×”×–×”. ביבי, כמי ששייך לאסכולה שחושבת שהתפקיד של המדינה ×–×” לסייע רק למי שנמצא על הקרשים ולא מצליח להתאושש, מתנגד לזה. סוציאל דמוקרטיים – מי שמאמינים שהאחריות של המדינה נמשכת גם למעמד הביניים – אמורים לתמוך בזה.

   • איתמר הגיב:

    העניין עם תוספות השכר הללו הוא לא שהן אינן פיקציה- כי הן אכן פיקציה. העניין הוא שזו פיקציה שהמדינה (=האוצר) יצר. כל אחד הולך לבוש לעבודה, ולפעמים גם באופן ייצוגי יותר מלבוש היומיום. לא זו ההצדקה (האמיתית) לתוספת הלבוש הנהוגה בשירות המדינה. ההצדקה היא לשלם שכר שאפשר לחיות ממנו, מבלי לשלם את כ-ל התנאים הסוציאליים הנלווים לפי שכר זה.
    נכון הוא שצריך לבדוק את המשפרים לעומק ולראות מי ירוויח ומי יפסיד מהצעתי, אבל באופן כללי, אני מרשה לעצמי לנחש שרוב העובדים בשירות המדינה ירוויחו מכך.

    • נדב הגיב:

     אתה נופל בפח שביבי טמן לך, בכך שאתה מתמקד בתוספות היותר קיצוניות ואקסצנטריות.
     עד כמה שאני מבין את מה שביבי אמר (ואני חייב להודות שהוא לא היה מאוד מפורט), מדובר על כל התוספות לשכר, לא רק אלו שמחוץ לבסיס השכר. כלומר, לא רק תוספת ביגוד ונסיעות, אלא גם תוספת ותק והשכלה.

     (אגב, אני לא חושב שתוספת ביגוד היא דבר פסול או מופרך. העובדה שבשוק החופשי דרישות ללבוש ייצוגי לא באות לצד פיצוי, לא אומרת שזה המצב הטבעי או הראוי)

 2. מרק ק. הגיב:

  אם היה לי חשק וכח הייתי מחפש בשבילך את הפרק בקרובים קרובים בו ליאורה קונה רכב בשביל לקבל תוספת רכב למרות שאינה נוהגת ובאופן כללי לא זקוקה לו.

  אבל למה שעובד פשוט ידע כמה הוא מרוויח כאשר הבלבלציה של התלוש מספקת עבודה להרבה אנשים.

  ובאופן כללי, עיני משחק משחק שהפיל גם אותך בפח, הרי איך עיני יממן את העלאת שכר המינימום לעשרות אלפי עובדי המדינה תוך כדי הורדת מיסים?

  • נדב הגיב:

   א. אם אמרו בקרובים קרובים, זה בטח נכון.
   וכמובן, לא היה שום שינוי במבנה השכר הישראלי מאז שנות ה-80'.

   ב. שים לב שלא התייחסתי לשאלה האם הדרישות של עיני צודקות או לא, אלא רק לתרגיל הפוליטי שביבי עשה לו.
   אני מסכים שעיני ממולכד כאן, במידה רבה, כי היכולת שלו לדרוש העלאות מסים שיפלו על התעשיינים היא מוגבלת מאוד, מתוקף הברית שלו עם ברוש.

   • מרק ק. הגיב:

    לדעתי עיני בכלל לא ממולכד, מה שהוא רצה מהתרגיל הזה זה כותרות בעיתונים וזה מה שהוא קיבל. כשמחר בעיקבות קיצוץ בתקציב הבריאות (שהוא לא אמר שהוא מתנגד לו) יהיו פחות מיטות בבתי חולים, אף אחד הרי לא יאשים אותו והדבר היחידי שיזכרו זה שהוא עמד לימין החלשים.

    • נדב הגיב:

     אני נותן קצת יותר קרדיט לציבור.
     אם שכר המינימום לא יעלה בסופו של דבר, מספיק פרשנים ידאגו להזכיר לציבור שביבי סובב את עיני.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

977226 דפים נצפים, 42 היום
322034 ביקורים, 20 היום
FireStats icon ‏מריץ FireStats‏