ללמוד מדיטציה באינטרנט — רעיון גרוע ומסוכן

נתאי

חנן כהן מציע לכתוב הנחיות למדיטציה, ולעשות מזה כניסות וכסף. כי זה כנראה מה שהולך עכשיו באמריקע. כולם רוצים לעשות מדיטציה, קבלה אאוט- מדיטציה אין.

בתור מי שמתרגל מדיטציה מסוגים שונים כמעט עשר שנים, אני חייב להזהיר מפני מה שמכונה "תיירות מדיטציה" – כלומר מדיטציה שיטחית, כדי "להרגע", "להתרכז". לא מתוך פינשמייקריות , וסנוביזם כלפי כל "החדשניקים" שזה מקרוב באו. בדומה לKabbalah, עוד טרנד אמריקאי שתפס, ×–×” מסוכן לא ×›×™ ×–×” הבל הבלים, אלא דווקא ×›×™ יש בזה משהו.

קרובה של חברה שלי השתגעה לפני חודש בקורס וויפסנה , הייתה שבועיים על תרופות פסיכיאטריות , וחוותה תופעות לוואי מחרידות. מישהי אחרת שדיברתי איתה בשבוע שעבר סיפרה לי שכמעט פיתו אותה לשלם 7000 ש"ח לשלוש (!) פגישות לימוד מדיטציה. שמעתי ממקור ראשון גם על מקרים נוספים של ניצול, גם מיני.

בשנות האימון שלי במדיטציה חוויתי : נדודי שנה, התפרצויות כעס, חוסר ריכוז, חוסר מיקוד, כאבי ראש חזקים , הפרעות ראיה, חרדות ועוד מבחר תופעות שליליות. הסיבה היחידה שלא גרמתי לעצמי נזקים לא הפיכים , היא שתמיד עשיתי זאת בהדרכה של מורים מעולים, באופן זהיר, אפילו פחדני משהו לפרקים וגם היה לי מזל.

תרגול מדיטציה באופן מסורתי דורש דיאטה חמורה, בידוד חושי מהעולם, הישענות קפדנית על מסורת של אלפי שנים, הדרכה של מורה (גורו) מנוסה, התמסרות ופניות מוחלטת במשך רוב שעות היממה וניתוק ממחויבוית כגון משפחה ועבודה. אם אתם לא יכולים לענות אפילו לתקופה קצרה על אף תנאי מהתנאים הללו, הסיכוי שלכם להפיק משהו ממדיטציה נמוך מאד, וקרוב לוודאי שתשיגו את ההיפך הגמור.

אל תתחילו ללמוד מדיטציה באינטרנט. ללמוד מדיטציה בצורה כזו זה אחראי כמו ללמוד להרכיב מטעני חבלה דרך האינטרנט. סיכוי טוב לתאונת עבודה. תתפסו מורה רציני, שייתן לכם בסיס טוב. אחר כך אפשר לקרוא קריאה נוספת באינטרנט.

אבל אפשר לקרוא את הדברים האלו של בודהה. זה בטוח יעשה את היום שלכם קצת יותר טוב.
.

4 תגובות »

נתאי ב21/12/2007 22:56 תחת כללי

4 Responses to “ללמוד מדיטציה באינטרנט — רעיון גרוע ומסוכן”

 1. ירדן הגיב:

  איך מצאת גורו שילמד אותך? זה בד"כ בחינם?

 2. נתאי הגיב:

  הראשונה שלימדה אותי הייתה נזירה טיבטית, ואחר כך עשיתי קורס. הקורסים הטובים הם בדרך כלל ב-donation כלומר – כל אחד נותן לפי נדבת ליבו.

 3. חנן כהן הגיב:

  יום אחד היתה לי מדיטציה משמעותית בעקבות הנחיות שקראתי בספר של תיך נהאט האן.

 4. נתאי הגיב:

  האן הוא איש חכם בצורה בלתי רגילה. אתה לא מרגיש צורך לעיתים להתייעץ גם עם מורה בשר ודם?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

973294 דפים נצפים, 36 היום
320166 ביקורים, 27 היום
FireStats icon ‏מריץ FireStats‏