למה חיילים מתים?

נתאי

קראתי את הפוסט המעניין בבלוג "ארץ האמורי". על השיר "אליפלט" ללא ספק מפסגות היצירה האלתרמנית. הם דנים שם בשאלה למה מתים אנשים במלחמה. התשובה לשאלה הזו היא פשוטה מאד, אבל אם אני אספק לכם אותה כעת, תפסיקו לקרוא, כך שאין לי שום מוטיבציה לעשות כן.

במהלך שירותי הצבאי, בסדיר ובמילואים, הייתי עד למקרי מוות רבים.לצערי האמת של אקי אבני בסדרה טירונות: "תהיו מקצועיים, תצאו בחיים", מפוקפקת.
למעשה כיוון שהערך המרכזי עליו מאומנים מפקדים בצה"ל הוא חתירה למגע, כמעט נכון לומר שהאמת היא הפוכה: סטטיסטית מפקד שיחתור למגע מספיק פעמים, יהרג. אבל למרות זאת תא"ל ארז גרשטיין, אחד הלוחמים הגדולים בהסטוריה של צה"ל, האיש ששרד אולי יותר קרבות פנים אל פנים מכל חייל אחר, נהרג מפיצוץ מטען, שכנראה אפילו לא יועד לו. חייל בגדוד שלי חטף כדור שנעצר באחד הרימונים שהיו לו באפוד. הרימון לא התפוצץ, ולחייל לא קרה מאום. שני נגדים נהרגו כשיצאו לשתות קפה מפצצת מרגמה. קצין דרוזי היה בשיירה בלבנון שהותקפה על ידי מחבלים. הוא איגף אותם וחיסל ארבעה מחבלים מטווח קצר. חיילי הכוח שהסתערו על המחבלים ירו בו, כי חשבו שהוא מחבל. חייל חטף רסיס קטנטן מאחורי האוזן ביומו הראשון כלוחם בפלוגה ונהרג. חייל אחר ישן על החול בצאלים באמצע תרגיל. ג'יפ סיור דרס אותו. הנהג החיוור ירד מן הג'יפ, כדי לנסות להחיות אותו. להפתעתו החייל קפץ עליו, ערום כביום הוולדו, עם סימני קוליס אדומים של צמיגים על חזהו, תוך שהוא צורח עליו קללות איומות, זורק אבנים ומשתולל, בריא כמו שור.


מתוך הסרט "פורסט גאמפ"

מה אפשר ללמוד מהדברים האלו? במוצב ריחן, שבעומק רצועת הבטחון בלבנון הייתה כתובת גרפיטי ענקית: פצמ"ר אוהב סמ"ר . חיילים וותיקים האמינו שהמוות אורב להם בסמוך לשחרור. לפני שאחד מאיתנו יצא למארב או פעולה, נהגנו לצטט באוזניו את מה שיכתב בעיתונים לכשיהרג: ימים ספורים לפני יום הולדתו…. לא הספיק להנות מן הרכב החדש שהוריו רכשו עבורו… חברתו שעזבה אותו אך ימים ספורים לפני המקרה ספדה לו בדמעות: "הוא ×”×™×” טוב מדי בשבילי"… כן, ×–×” ×”×™×” די טפשי, אולי אמצעי להפיג מעט את הפחד והחששות בבדיחות שחורות. ×›×™ אכן שאלת השאלות היא למה מת דווקא ×–×” ולא אחר במלחמה. לשאלה הזו אנחנו מחפשים כל העת תשובה, מנסים לתת למוות משמעות.

"צעיר אני, בן עשרים בלבד. אולם הידוע לי על החיים אינו אלא הייאוש, המוות, הפחד ושילוב עניינים שטחיים וחסרי-משמעות עם תהום-הייסורים… שנים על שנים ×”×™×” עיסוקנו ההריגה – והוא מקצוענו הראשון בחיינו. ידיעת-החיים שלנו מצטמצמת בידיעת המוות. מה יבוא אחר כך? מה ×™×”×™×” עלינו?"

מתוך במערב אין שום חדש, ספרו של אריך מריה רמרק. הספר נגמר כאשר גיבורו הוא בעצם החלל האחרון של מלחמת העולם הראשונה. בדו"×— שנמסר מהחזית נאמר: "במערב אין כל חדש". צר לי לבשר לכותבים המצויינים של "ארץ האמורי" אבל מאמירה "אנשים מתים במלחמה ×›×™…" לא יכול לצאת שום דבר חתרני, שמלאני או חכם. ×›×™ האמירה הזו מניחה ×›×™ למלחמה יש סיבה ומטרה, וזה אולי השקר הגדול בתולדות האנושות. מי שהיה במלחמה יודע כמה הדבר רחוק מן המציאות. מי שלא ×”×™×” מוזמן לקרוא את "מלכוד 22", "החייל האמיץ שוויק", "בית מטבחיים חמש". התובנה של רמרק היא הקשה ביותר לעיכול, אכזרית בפשטותה. אנשים לא מתים במלחמה ×›×™ הם חיילים גרועים, ולא ×›×™ הם גיבורים, לא ×›×™ הם טובים מדי לעולם ×”×–×” ולא ×›×™ הם הומואים או סטרייטים. אנשים מתים במלחמה סתם.

11 תגובות »

נתאי ב18/04/2010 16:45 תחת כללי

11 Responses to “למה חיילים מתים?”

 1. vandersister הגיב:

  פוסט חזק ומצוין. תודה.

 2. ירון שאול הגיב:

  אפשר להרחיב את זה גם לתאונות ולחיים בכלל.
  אנשים מתים כי אנשים מתים. וזה מעלה את השאלה מה המשמעות של כל זה
  והתשובה היא – שאין… וזה חסר משמעות שאין לזה משמעות…
  אבל זה לא משנה שאפשר לחיות בשיא העוצמה עד שנמות!

  • נתאי הגיב:

   ירון – ההבדל בין מוות בתאונת דרכים או בסרטן למוות במלחמה, הוא שהמלחמה היא מעשה ידי אדם, אם אנשים לא היו מחליטים במודע לצאת למלחמה, לא היו נהרגים חיילים. לכן נוטים אנשים להניח שלמוות במלחמה משמעות יותר גדולה מסתם מוות. לגבי הסיפא של האמירה שלך, לגבי "לחיות במלוא העוצמה" – אני מניח שיש לזה קשר למקרי אונס וביזה בצבאות כובשים, ולממדי השימוש בסמים ביחידות הקרביות בצה"ל.
   .-= blog האחרון של נתאי ..‫זאת מצה ביד שלך, או שאת סתם שמחה לראות אותי?‬ =-.

 3. הדוד הגיב:

  כל השאלות אם הלוחם המיומן יותר או פחות מת בסוף הן רק לגבי קבוצת האנשים שבכלל יוצאים לפעילות מבצעית. גנרלים ושרים כבר לא בסטטיסטיקות (חוץ מחריגות מבחוחיות פה ושם).
  אלה שמתים הם אחוז נמוך מבעלי הדרגות הנמוכות, אלה שלא – ולא ימשיכו לאזרחות ולא יסתכסכו עם אף אחד – יהיו יום אחד גנרלים שידעו מה כדאי לעשות בבורסה יום לפני המלחמה שבה ימותו כמה פיונים והרבה אזרחים. ×–×” לא יקרה סתם. מעורב בזה הרבה כסף: נשק, נפט, ואפילו ×¢× ×£ ×”"שיקום" (להטוטי נדל"ן ותקציבים באיזורים מוכי אסון).
  חייל כמו אליפלט לא ×”×™×” הופך להיות סא"ל אם היו קושרים אותו לעץ ומחכים 10 שנים, והזן ×”×–×” של חיילים מת לדעתי בהסתברות גבוהה יותר, ×›×™ אין להם את האינסטינקט להפוך להיות סמב"צים בזמן 🙂

  • נתאי הגיב:

   הדוד – דווקא בצה"ל המסלול לקצונה בכירה מאד עובר ביחידות הקרביות ובהצטיינות בשדה הקרב. המשותף למשה דיין, אריק שרון, יגאל אלון, יצחק רבין, אהוד ברק, רפאל איתן, מוטה גור, רחבעם זאבי, מתן ווילנאי, ועוד פוליטיקאים ישראלים רבים הוא שכל אחד מהם הצטיין בקרבות רבים מאד, בהם השתתף מדרג מפקד הכיתה ועד למפקד עוצבה, גיס או הצבא כולו. אהוד ברק הוא החייל המעוטר בצה"ל, והוא לא קיבל את הצל"שים שלו על ישיבה בחדר המבצעים.

   האם הצטיינות בשדה הקרב הופכת אותם לאישי ציבור מוצלחים? לצערי הרב כנראה שההפך הוא הנכון.
   .-= blog האחרון של נתאי ..‫זאת מצה ביד שלך, או שאת סתם שמחה לראות אותי?‬ =-.

 4. טור יפה מאד.
  אני מסכים שסתם, אבל צריך לזכור גם את המרוויחים הישירים ממלחמות:
  א) תעשׂיית הנשק לדורותיה. אם לא נלחם איך הם יביאו לחם הביתה?
  ב) מטורפים דתיים למיניהם – ביחוד מאז עליית התנועה המונותאיסטית.
  ג) חולי הנפש שאוהבים ריח של נפל"מ על הבוקר.
  בלי להבין את הגורמים לא נפטר לעולם מהסימפטומים.
  .-= blog האחרון של ד"ר אוֹרי אמיתי ..תשע מונותאיזם עבודה מסכמת אייל מאיר =-.

 5. nadav הגיב:

  מה זו התמימות הזו? למה מתים במלחמה?! (בישראל) בגלל "אבן השתיה"! באמת בגלל אבן!!!!!!!!!

 6. nadav הגיב:

  אחלה שאלות ותהיות ניתאי ונדב. איך זה יכול להיות, שלאלו יש תשובות ברורות שלא מקובלות עלינו !?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

982227 דפים נצפים, 217 היום
324486 ביקורים, 115 היום
FireStats icon ‏מריץ FireStats‏