מיץ פטל – ניתוח מגדרי (טייק טו)

נדב

בתקופת היעדרי קרו אירועים קשים. הבורסה נפלה, מטוסים התרסקו, מכללת אריאל סיפרה לכולם שהיא אוניברסיטה ונתאי התחיל לכתוב ניתוחים מגדריים לספרי ילדים. ההתפתחויות לא הותירו בידי אלא שתי אפשרויות – לפתוח וידאו-בלוג דוקומנטרי בתגובה או להראות לו איך עושים את ×–×” באמת. מכיוון שאני מרחם עליכם – בחרתי באופציה השניה (או במילים אחרות, הבטחתי לנינה שאתן ניתוח מגדרי יותר יסודי של מיצפטל).

האמת, שדווקא באחת משתי הנקודות שנתאי מצביע עליהם – האריה שצועק על ×”×’'ירפה והג'ירפה שבוכה – דווקא נשמר האיזון באופן שברור שהוא מכוון. כל מה שהאריה עושה לג'ירפה, ×”×’'ירפה עושה לו בחזרה עמוד אחד אחר כך. למעשה, תחושת הבטן שלי אומרת שחיה שנהב חשבה על איזון מגדרי כשכתבה את השורות האלו.

כמובן שזה רק הופך את ההטיה המגדרית של הסיפור ליותר עצובה. כשמישהו אומר 'אני שובניסט, שחושב שמקומה של האשה במטבח', אפשר לפסול אותו כאידיוט. אבל כשמישהי אומרת 'אני אכתוב טקסט פמיניסטי' ויוצא לה טקסט שמשקף הטיות מגדריות, זה אומר דברים עצובים על החברה שלנו ועל חברה אנושית בכלל.

ההטיה המגדרית במיץ פטל דווקא לא נוגעת לרגשנות של ×’'ירפות בוכיות. היא נוגעת ליוזמה גברית מול כניעות נשית. במהלך כל הספר, ×”×’'ירפה לא יוזמת ולו מהלך אחד. כל הפעולות הן תוצאה של החלטות של האריה – החל מ-'שלום ×’'ירפה, רוצה לבוא איתי?', עבור בתהליך ההתחבאות של האריה והג'ירפה, שנפתח שלוש פעמים בוריאציות על הנושא:

'אז מה נעשה?' שאלה הג'ירפה.
'יש לי רעיון' השיב האריה'

וכלה ב'צלצל האריה בפעמון הקטן שבדלת', המשפט הפותח את העמוד האחרון של הספר.

אצל שנהב, גם גברים בוכים בדיוק כמו נשים. אבל שנשים אשכרה יעשו פעולה אקטיבית? חס וחלילה.

3 תגובות »

נדב ב2/08/2007 22:37 תחת ספרות ילדים

3 Responses to “מיץ פטל – ניתוח מגדרי (טייק טו)”

 1. אז מה שורה תחתונה?
  משום מה הספר עוד לא בספרייתה של פש
  אז לקנות או לא לקנות?
  מצד אחד – מה רע שתהיה כנועה ותעזור קצת לאמא שלה במטבח
  מצד שני בטוח שתפתח אגרסיות כלפי הספר ותגזור אותו לקרעים (טרם ראיתי מהדורת ספרונים קשיחים שלו…)
  ומצד שלישי כבת למזל אריה – אולי שתאמץ את זהותו
  ואולי בכלל האריה והג'ירפה רק מייצגים צדדים שונים באישיות של כל אחד – ×™×™× ×’ ויאנג – והשפן הוא בכלל יוצא הדופן המיגדרי שנועד להראות שיש משהו מעבר…

  • נדב הגיב:

   אני אתייחס לשאלה הזו בהרחבה בפוסט נפרד.
   השורה האחרונה אומרת כן – ×–×” ספר טוב. במיוחד כשמדובר במקרה ×”×–×”, שהוא לא מקרה של ספר שובינסטי במובהק, אלא של כשל מגדרי קטן.

 2. נתאי הגיב:

  שחכת לציין שנפל גשר במיסיסיפי ושכתבתי פוסטים על סוציאל דמוקרטיה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

984053 דפים נצפים, 257 היום
325369 ביקורים, 117 היום
FireStats icon ‏מריץ FireStats‏