נורמטיבי

נתאי

תאונת הפגע-וברח בה נהרג שניאור חשין ×–"ל לא נותנת לי מנוח, אולי בגלל שגם אני רכבתי על אופניים כמה שנים בכבישי תל אביב, והעובדה שיצאתי ללא פגע רציני (מכות יבשות, שפשופים וחבורות בלבד, ושני זוגות אופניים דרוסים) היא לא פחות מנס. או כפי שנסחה זאת חברה נהגת עם מספר משקפיים גבוה: "×”×›×™ מפחידים אותי רוכבי האופניים, ×›×™ הם נדרסים בשקט…"

חבריו של טל מור, החשוד בדריסתו של שניאור חשין ז"ל, פתחו אתר בשם "טל מור הוא לא מפלצת". הפוסט הראשון באתר נקרא "נורמטיבי" אחרי שהכותב מאשים את רוכבי האופניים בסיכון חייהם, וקובע ש"הכביש הוא לא מקום לאופניים".

הוא מסכם את הפוסט כך:

בשורה תחתונה לכל הפוסט הזה. האירוע המזעזע היה יכול לקרות לכולנו. כל עוד הם על הכביש, אפילו לנהג הזהיר ביותר יכולה להיות הטרגדיה הנוראית הזו.

תוך שהוא נוקט לשון מכובסת: "אירוע", "טרגדיה נוראית". המשטרה מייחסת לטל מור שיבוש ראיות, נהיגה תחת השפעת אלכוהול וסמים, ובריחה ממקום התאונה.

על ×–×” אמר מאיר אריאל זצ"ל: אם זאת נורמה, אז אני לא נורמאלי. היום הוא אולי ×”×™×” אומר – אני לא נורמטיבי…

7 תגובות »

נתאי ב26/06/2010 22:25 תחת כללי

7 Responses to “נורמטיבי”

 1. אני חייבת להודות שנהגי אופניים בצידי הכבישים מפחידים גם אותי.

  אני חייבת להודות שאילו אני פגעתי במישהו על הכביש בשעה 5 בבוקר, ברור לי שהאינסטינקט הראשוני הוא לברוח, לא להישאר במקום. ×–×” בוודאי לא הדבר המוסרי לעשות, אבל ×–×” נראה לי אינסטינקט מאוד חזק. וברגע שברחת, ×–×” גם נשמע הגיוני לחכות עד שהאלכוהול יתפוגג מהמערכת, ×›×™ מי מתנדב להפליל את עצמו ×›×›×” בקלות…

  ואני חייבת להודות, שלעיתים בן זוגי נוהג אחרי בירה אחת או שתיים (לא 4 בירות+4 ויסקי, כמו טל מור, כמובן), יש לו קיבולת אדירה לאלכוהול ולא בטוח שהוא אחרי בירה אחת נוהג פחות טוב ממני בלי אף בירה בכלל (ותעיד על כך הפעם האחרונה שבה יצאנו למועדון, הוא שתה ואני נהגתי, ובכל זאת נכנסתי לכיכר בלי לתת זכות קדימה ועשיתי יופי של תאונה, ללא נפגעים למרבה המזל).

  אני לא חושבת שטל מור × ×”×’ באופן נורמטיבי. אבל כשמפרקים את המעשים שלו אחד-אחד (נגיד – משתמש בסמים. בחיי, כמה מטובי הבלוגרים מודים בשימוש בסמים קלים? ×–×” הופך אותם לאנשים לא נורמטיביים?), כשבודקים טוב-טוב האם אנחנו היינו עלולים לנהוג בצורה דומה בסיטואציה דומה – אני לא בטוחה שהתושבה היא כזו חד משמעית.
  זה כנראה לא גורע מחומרת מעשיו ומהפליליות שלהם. כי במשפט, ובעבירות רשלנות בפרט, יש גם אלמנט מחנך שחורג ממודעותו של האדם הקונקרטי באותן נסיבות.
  ועדיין אני חושבת: זה היה יכול לקרות גם לי (טוב, חוץ מהקטע של הסמים והאלכוהול, אבל זה סתם כי אני נורא חנונית).

  (וגילוי נאות אחרון לתגובה זו: היכרתי (מעט) את שניאור חשין ז"ל וגם הייתי בהלווייתו. אין ספק שלא הייתי אומרת מה שכתבתי כאן בשבעה שלו. אכן, יתרונותיה של האנונימיות החלקית של הרשת)

 2. נתאי הגיב:

  קודם כל יש הבדל בין לברוח מאינסטינקט ראשוני, לבין זה שהמשטרה טוענת שטל מור ניסה לשבש ראיות.

  דבר שני, אולי כל אחד מן המרכיבים שאת מציינת הוא סביר לכשלעצמו, למרות שלי מעולם לא יצא לנהוג תחת אלכוהול או סמים, בוודאי שלא השילוב ביניהם. הצטברות הדברים היא מה שעושה את ההבדל. אל תשכחי שהוא גם נהג ללא רשיון בתוקף, ואולי יש בלוגרים שמעשנים סמים קלים, אבל לא מכיר בלוגרים שיש להם תיק על תקיפת שוטר. בקיצור, מה שמאיר אריאל אמר. ייתכן שזה נורמטיבי, אבל זה מעיד רק על הנורמה.

 3. אפרת הגיב:

  נראה לי שצריך לצרף לעניין גם את ההתגייסות התקשורתית המהירה של מור וחבריו. להזכירכם, הבחור התראיין לערוץ 2 לפני שהלך למשטרה ובכלל, כל ההתנהלות שלו נראית כאילו היא מנוהלת תקשורתית ע"י איש יחס"צ מוכשר במיוחד. איכשהו, זה מוסיף לאווירת הציניות ושיבוש ההליכים ולי אישית עושה רע מאד בבטן.

 4. שי הגיב:

  איני יודע מי יועץ (או יועצת) התקשורת של מור, אבל הם עושים עבודה מצויינת.

  הבנתי את זה עוד ברגע שקראתי שהתראיין לערוץ 2 בשעה שבע. זה מראה על הבנה עצומה. ראיון שנערך בשבע לא יבדק, וכמעט שלא יערך, כי צריך להכניס אותו למהדורה בשמונה.

  פותח האתר המדובר מעדיף שלא להזדהות בשמו, אולי כי "ספר לי מי חבריך וגו'". אני חושב דווקא שכדאי להוסיף שם על הדברים, אז אספר שהדומיין של האתר הנ"ל רשום על שם ניסן (אולי ניצן מאור), מרח' היערה 2 בתמרת.

  עוד דבר שחשוב לפרסם ולהזכיר, לדעתי (ולא דווקא כתגובה לאפרת או לפוסט המקורי, אלא בכלל), הוא שהכביש הוא *המקום* לרוכבי האופניים, לפחות על פי חוקי התעבורה. חוקי התעבורה במ"י מכירים באופניים רכב לכל דבר. חובה לרכב על הכביש, ולמעשה זו עבירת תנועה לרכב על המדרכה. למעשה, אפילו אין חובה לרכב בשוליים (כרכב איטי, אופניים צריכים לרדת לשוליים ולאפשר לרכב מהיר לעקוף אותם, במידה וזה אפשרי).

  את זה, אגב, לא יודע גם הממונה על התעבורה במשרד התחבורה, כפי שהבהירה לי תשובה ששלך פעם למכתב שלי (בו גם הציע שאעבור על עוד חוקים, וגם עודד עקיפות לא חוקיות).

  אז אם הממונה על התעבורה לא מכיר את חוקי התנועה, זה באמת נורמטיבי להתעלם מהם.

 5. שיר-דמע, אני בהחלט מפחדת כשאני רואה רוכבי אופניים בצד הכביש, ותמיד מאטה ומשתדלת להתרחק, ובהחלט לא אומרת "אין מצב שאף פעם לא אפגע ברוכב אופניים/ילד בכביש/מכונית אחרת". אבל אני אף פעם לא אנהג שיכורה ומסוממת (ולא רק בגלל העובדה שאני לא עושה סמים). בירה או שתיים הן לא ארבעבירות-שלושהצ'ייסרים-שניג'ויינטים-אחדאלהינו.
  ואם יום אחד אהיה, חס וחלילה, מעורבת בתאונה, הדבר האחרון שאני אחשוב עליו זו פנייה לתקשורת. את יודעת מה? אני גם מקווה מאד שלא אשאיר את הנפגעת זרוקה בכביש.
  אז את יודעת מה? לא. לי זה לא יכול לקרות. לא ככה.

 6. ומעניין האם מישהו שיבש את פעילות האתר, או שמא הוא נפל "זמנית"? אולי אפשר לשאול את בעל האתר מדוע הוא לא פעיל.

 7. נתאי הגיב:

  לצערי נראה לי שהסיבה נעוצה בטראפיק המטורף של האתר, שקיבל קישורים מכל אתרי החדשות הגדולים בארץ.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

977848 דפים נצפים, 47 היום
322371 ביקורים, 38 היום
FireStats icon ‏מריץ FireStats‏