אני קורא לחרם על מוצרי ההתנחלויות

נתאי

פוסט זה לא היה נכתב לעולם, כנראה, אילולא הצעת החוק המטופשת והמיותרת הנדונה בדקות אלו בכנסת.

מאז ומתמיד ניסיתי לא לצרוך מוצרים שיוצרו בהתנחלויות. תמיד חשבתי על זה כדבר מובן מאליו ומאד אישי. יש לי הזכות להחליט מה אני עושה בכסף המועט שיש לי, מה אני קונה ומה לא. אף פעם לא עשיתי מזה עניין גדול, כמו שאצלנו במשפחה לא נוסעים לשטחים. אני לא אתן ידי בשום צורה לכיבוש, ולא אהנה מפירותיו. המפעלים על אדמה גזולה, העובדים הפלשתינאים מנוצלים ברובם. חלקי לא יהיה בזה.
הפעם היחידה שההורים שלי נסעו לשטחים הייתה כשהייתי בטירונות בבסיס של גולני בבקעה. גם אצלם זה לא היה דבר מוצהר או מתריס. לא מזמן היינו באירוע עם קרובי משפחה רחוקים שגרים בהתנחלות. הם התקבלו כמובן בחום ובהכנסת אורחים. קיווינו שהם לא יזמינו אותנו אליהם, כדי שלא נאלץ לסרב להם.
זה משהו כמו כשרות אצל דתיים מתונים, לא מנפנפים בזה, משתדלים לא לבייש אחרים בכך שלא אוכלים אצלם, אבל מקפידים על כך, גם אם זה גורם טרחה או אי נעימות.
במשך השנים הפסקתי להקפיד על כך כמו פעם, אני מזייף לעיתים: חוטא פה ושם בקניית עוגיות עבדי, במקרר שלי עכשיו יש חומוס תוצרת סלטי שמיר, שמיוצר בפארק התעשייה ברקן.
אבל החוק הטפשי החדש, שאוסר קריאה לחרם על מוצרי ההתנחלויות שינה את כללי המשחק. מעכשיו אני מתכוון להקפיד בשבע עיניים על מה שאני צורך, קלה כחמורה, ולביתי לא תכנס סיכה שיוצרה סנטימטר וחצי מעבר לקו הירוק. בשבילי זו לא בעיה, אני במילא מסתכל על רשימת המרכיבים כדי לראות שאין צבעי מאכל המזיקים לילדים או חומרים משמרים. עכשיו יש עוד דבר קטן לבדוק, וזהו. למזלנו בכל שנות הכיבוש לא הצליחו ההתנחלויות לייצר מוצר בולט ומוביל, כזה שמהווה בסיס ויסוד ואי אפשר בלעדיו. צריך פשוט לקחת את הסלט מהמותג המתחרה מהמקרר.
אז עכשיו, בשעות האחרונות לפני שכנס החוק המיותר והטפשי לתוקפו, כשזה עוד מותר, אני קורא לכם להחרים כל מה שמיוצר בהתנחלויות, להחרים כל מה שמיוצר בהתנחלויות, להחרים כל מה שמיוצר בהתנחלויות. אם לא נגד הכיבוש, אז בעד חופש הביטוי.

23 תגובות »

נתאי ב11/07/2011 21:25 תחת כללי

23 Responses to “אני קורא לחרם על מוצרי ההתנחלויות”

 1. […] היא שלשמאלנים בישראל יש יותר מדי ×›×—. יש אנשים שאומרים דברים נכוחה. יש כאלו עם הצעות פרקטיות. אני? אני רק מראה […]

 2. […] נתאי פרץ – אני קורא לחרם על מוצרי ההתנחלויות […]

 3. אבן אלמוג הגיב:

  אני חושב שטכנית, הקריאה הזאת גם אם נכתבה לפני החוק, אם היא מוצגת לאחר קבלתו, היא עבירה. אבל אני מכיר עורך דין טוב…

 4. אמיר הגיב:

  אין לי איתך שום מחלוקת, אבל איך זה שאתה מקפיד להימנע מחומרים משמרים ובכל זאת קונה סלט חומוס מוכן?

  • אני לא מקפיד להמנע, אני משתדל להמנע. חומוס שמכינים בבית פשוט לא מחזיק יותר מיום – יומיים. ולצערי אין לי את הזמן להכין חומוס שלוש פעמים בשבוע.

 5. אייל הגיב:

  מה שמעניין בחוק הוא שלא המדינה תתבע אותך אלא המתנחלים, במשפט נזיקין אזרחי. ומה שעוד יותר מעניין הוא שאתה לא צריך להחרים או לקרוא להחרים מוצרי התנחלויות בשביל זה. לא צריך להוכיח נזק, ולכן הבלוג הזה כבר מזמן שם אותך כמי שהזיק בפוטנציאל לרווחי המתנחלים, ולמעשה לאט לאט אפשר לתבוע עשרות אלפי בני אדם על "הנזקים" לרווחי הכיבוש.

  תכל'ס, גם את הפלסטינים שמתנגדים לכיבוש צריך לתבוע, הם עולים לנו הרבה כסף.

  • אי אפשר לתבוע מישהו שהפר חוק לפני שהוא התקבל. ×–×” טפשי.

   • לא רק שזה טיפשי, אלא שאם אני זוכרת נכון את גלגולי הצעת החוק, הגירסה הראשונה (או אחת הראשונות) כללה איסור *רטרואקטיבי* שנמחק בהמשך.

    • אייל הגיב:

     כלומר שמעכשיו לא תתמוך בפעולה אקטיבית לסיום הכיבוש? לא תדווח על התנחלויות? על מעשים ישראלים פסולים העלולים להתפרש כמעודדים חרם?

 6. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  אין חומוסיות ליד הבית שלך?
  אני נהגתי לקנות חומוס מפלאפל בריבוע שזו רשת פלאפליות שנמצאת בכל חור ויש להם דברים מעולים. באמת.

 7. אוריש הגיב:

  גם אני נמנעתי פסיבית עד עתה, אך מעולם לא הוצאתי את רשימת החברות ברצינות.
  היום כן. הוצאתי את הרשימה ושלחתי מייל לחברות שאני קונה ממוצריהם כדי לדעת עם המוצר המסוים הזה מיוצר בארץ או בשטחים.
  החוק הזה, כמו כל התנהלות הלאומנים, מביאה לתוצאה הפוכה מכוונתם (אם ניתן לחזות מה עובר במוחם).

 8. איתי הגיב:

  כדי שחרם של ישראלים על התנחלויות יסיים את הכיבוש הוא צריך לגרום לכך שמצביעי שס-ליברמן-ליכוד יעברו להצביע למפלגות שמאל (או לפחות מרכז).

  אני לא רואה את החרם עושה דבר כזה, אם כבר אז להיפך.

  לדוגמה, אם אני תושב מעלה אדומים מצביע ליברמן/ליכוד/שס שעובד בשכר מינימום במפעל במישור אדומים, החרם ×”×–×” רק נוטע אותי עמוק בימין, אפילו אם כבר שקלתי להצביע לעבודה בראשות עמיר פרץ [שהוא כידוע היחיד שלוקח כמות משמעותית של קולות מן הימין]. אם המפעל שבו אני עובד ייסגר ×›×™ מאות אלפי בלוגרים-שמאלנים (פחחח) יפסיקו לקנות את המוצרים שלנו – על אחת כמה וכמה. קודם שנאתי שמאלנים, היום אני שונא אותם יותר.

  החוק ×”×–×” אולי לא דמוקרטי אבל יש בו גם נקודה חיובית – הוא אוסר על השמאל בארץ להתאבד ×¢"×™ פעולות מטופשות שמגבירות את הניכור בינו ובין יתר הציבור.

  • נתאי הגיב:

   איתי, כל החישובים האלקטורלים האלו עם בדיוק מה שמביא את השמאל למצבו העגום. צריך לפעול משיקולים ערכיים ולא משיקולים קצרי טווח כאלו שבסוף בדרך כלל מתבררים כמוטעים. חוצמזה שרוב הפועלים במפעל במעלה אדומים הם במילא פלסטינאים, כך שלא הייתי בונה על הכוח האלקטורלי שלהם.
   השמאל הישראלי עסוק כל ימיו בחנופה למתנחלים ולימין, לא ראיתי שזה עזר במשהו.

 9. החוק איננו מיותר או טיפשי – בניגוד למה שכתבת בפוסט ×”×–×” (פעמיים!).

  החוק נועד לחסל את הדמוקרטיה בישראל. זה יעודו.
  ככזה הוא אינו מיותר כלל וכלל עבור יוזמיו. החוק מצליח מאוד לקדם (כלומר להשיג) מטרה זו.

  החוק גם איננו טיפשי – ×›×™ אם גאוני.
  ההוכחה לכך היא שיוזמי החוק הצליחו לשכנע אותך (כמו גם חלקים נרחבים מהעם – כולל אלה המכנים עצמם שמאל) שמדובר בטפשות.

  חוששני שטעית לזהות את מהות החוק האמיתית. אין לחוק דבר וחצי דבר עם החרמה/אי-החרמה של התנחלויות. הבדיחה היא עליך. על כולנו בעצם…

  • נתאי הגיב:

   הוא טיפשי ×›×™ כל עוד פוגעים או מאיימים על זכויותיהם של הלא – משכילים, לא – יהודים, עניים וכדומה – ×–×” עובר. החוק ×”×–×” הוא תוצאה של היבריס של חברי הכנסת של הימין, הפגנת כוח בנוסח "תראו, אני יכול להשתין מהמקפצה, × ×” × ×” × ×” × ×”", וככזה, הוא בעיקר גול עצמי.

   • איוז אופטימיות נחמדה.
    הרי אם החוק ×”×–×” ×”×™×” בא בנפרד מהצעת החוק שתשנה איך נבחרים שופטי בג"×¥ – היתי אולי מסכים איתך. אולי גם אני היתי מגחך על טיפשותו של החוק. אתה מתבונן בחוק במיקרוסקופ ולא רואה אותו בהקשרו המלא.

    בהקשר המלא החוק לא מגוחך. החוק גאוני, וכך גם יוצריו ומקדמיו של החוק. אלה לא רק ידעו אילו בעיות הוא יעורר, אלא אף הגדילו לזהות את הבעיות מראש ולהשתמש בבעיות האלה כדי לפגוע גם במערכת המשפט הישראלית על הדרך. מערכת פתרון הסכסוכים הישראלית היא אולי המוסד האחרון מכל מוסדות המדינה (כנסת, צבא, אוצר וכו') שהצליח לשמר לפחות מראית עין של ניהול תקין.

    אם נוסיף לחקקיה הזו גם את ההתנערות ההדדית של שתי הסיעות החזקות בממשלה – ליכוד וישראל ביתנו – ממשמעת קואליציונית. הרי שלמעשה הממשלה התפרקה כגוף מושל אחיד. וכרגע יש רק סיעות שיעשו מה שהן רוצות בלי להיות מחויבות לבוחרים בשום צורה שהיא תחת מטריה פיקטיבית של "קואליציה"/"ממשלה נבחרת".

    ×–×” לא גול עצמי. ×›×™ פירוק/חיסול הממשלה כגוף אחראי ומחויב לאזרחים – זו היתה המטרה שלהם מלכתחילה. המטרה הזו הושלמה. ×–×” שהם עכשיו משתינים מהמקפצה – ×–×” ×›×™ באמת שלא נותר דבר לעשות מלבד להשתין מהמקפצה.

    גם אם ממשלת הימין לא תחזיק זמן רב, הרי שהנזק שהחוקים האלה עושים הוא אמיתי וישאר עמנו לזמן רב. סביר שחלקו לא יתוקן אף פעם.

    • נתאי הגיב:

     נדב אייל במעריב כתב את זה יותר טוב ממני: http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/260/121.html?hp=1&cat=479&loc=6
     קל מאד להתמקד במיקרו, שם יש פעילות נחושה ונמרצת של הימין. אבל מה היא מטרתה? מה הם מבקשים להשיג? האם הבעיה שלהם היא באמת אירגוני השמאל? לדעתי מדובר פה על התפרצות תסכול, שיכולה להיות מכאיבה ומסוכנת מאד, אבל במאקרו אין לה שום השפעה על התמונה הגדולה. כמו שאומרים, פול גאז בניוטרל.

     • פירוק המנגנונים הדמוקרטים במדינה שלנו ×–×” פול ×’×– בניוטרל?
      ברור שאין לזה קשר לשמאל או לארגוני השמאל. יש לזה קשר לפירוק הדמוקרטיה – או אילו חלקים של המדינה שעדיין מנסים לתפקד כאילו הם דמוקרטיים.

      ולבסוף,
      אני מוחה על ההערה שלך ש"קל מאוד להתמקד במיקרו". כאשר אני זה שמתייחס לחוק הזה מתוך קונטקסט רחב יותר של חקיקה ואסטרטגיה של הימין הלאומני.
      יש שהיו קוראים למה שאני עושה "התייחסות מקרו".

     • נתאי הגיב:

      בישראל משום מה יש דעה רווחת כי הדמוקרטיה היא אינטרס של השמאל, ולא כך היא. הדמוקרטיה היא אינטרס של כל מי שמשתתף במשחק הפוליטי, ולא לחינם בגין היה דמוקרט בנשמתו, כיוון שהוא הבין כי זו הדרך היחידה בה הימין יוכל ביום מן הימים להגיע לשלטון. אני חוזר ושואל, מהי המטרה הגדולה אותה משרת הפירוק הזה שאתה מדבר עליו?

 10. יעקב הגיב:

  ואת סין אתה מחרים?
  מדובר על ניצול של משטר טוטאליטרי מהקיצוניים בעולם.

  ולא צריך אפילו להתאמץ יותר מדי – ×–×” כבר מסומן (על ידי "made in china")…

  • נתאי הגיב:

   שאלה מצויינת, יעקב.
   אני משתדל שלא לקנות תוצרת סין, במידת האפשר, אבל לבושתי הדיכוי הוא רק סיבה משנית. הסיבות העיקריות הן שאני לא יכול לסמוך על התעשייה הסינית שלא תכניס חומרים רעילים למוצרים, ושיש לי בעיה סביבתית עם מוצרים שנשברים או מתקלקלים אחרי שימוש קצר.
   כמובן שלהמנע לחלוטין מקניית תוצרת סין זה כמעט בלתי אפשרי בימינו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

977227 דפים נצפים, 43 היום
322034 ביקורים, 20 היום
FireStats icon ‏מריץ FireStats‏