בלוגים ו-SEO – לא ממש תגובה לשוקי

נדב

הרשומה הזו התחילה בתור תגובה לשוקי, שהתארכה מעבר למה שסביר לתגובה להתארך ולכן הפכה לפוסט.

שוקי מסביר איך לקדם בלוג במנוע חיפוש, ולוקח כדוגמא את בלוג החומוס (המענג) שלו. אבל הוא עושה לעצמו עבודה קלה – מהרבה בחינות, SEO לבלוג החומוס דומה לSEO לאתרים `סטנדרטיים` – אני מכיר את ×–×” מפורום דוקיום ומאתר בדיקת האוכל. אתה רוצה שמי שמחפש מונח מסויים ("חומוס", "הריסת בתים", "צבעי מאכל") ×™×’×™×¢ לאתר שלך, ואתה עושה הכל כדי שזה יקרה. הבעיה היא שהנחות היסוד של קידום האתרים לא תופסות לרוב הבלוגים – לדוגמא, לבלוג של שוקי ברשימות או לבלוג ×”×–×”.

ניקח לדוגמא את הבלוג של שוקי. אם נסתכל על חמשת הפוסטים האחרונים שלו, יש שם שתי רשומות פוליטיות, שתיים בלוגוספריות ואחת על קידום אתרים. הרבה בלוגים בנויים ×›×›×” – קצת מפה וקצת משם. אני בטוח שאם נשאל את שוקי אילו מילות מפתח הוא רוצה לקדם, ×™×”×™×” לו קשה לענות. "מפלגת העבודה"? "ארקדי גאידמק"? "בלוגלי"? קשה לדעת. קידום אתרים הוא קודם כל מיקוד.

בעיה יותר עמוקה, שהבעיה הראשונה היא למעשה נגזרת שלה, היא השאלה – בשביל מה רוצים לקדם. האם אני רוצה בכלל שאנשים יגיעו מגוגל לבלוג שלי? (סביר שכן, אני לא מכיר הרבה בלוגרים שלא רוצים למקסם את מספר הקוראים). לאיזה רשומות אני מעדיף שיגיעו? (פחות לאלו שאומרות "תראו איזה דבר מדליק מצאתי ביוטיוב", ויותר לפוסטים המושקעים שאומרים משהו שחשוב לי להגיד). מי ×™×’×™×¢ לשם, ובעקבות אילו מילות חיפוש?

מהנסיון המועט שלי כאן, יש דפוס מאוד ברור של לאן מגיעים אנשים מגוגל. שתי הרשומות שלי שמושכות ×”×›×™ הרבה קוראי מנועי חיפוש הן החזר מס על מטפלת ומנוע הקיטור ורשת החשמל. לפי מילות החיפווש ולפי הערכתי, הסיבה לכך היא ששני הפוסטים האלה מצד אחד, עוסקים בנושאים קלים לקידום – מילות חיפוש ברורות ומובחנות, ולא מוצפות מדי (הודו, קיטור, טקסטיל, כותנה ומטפלת, זיכוי מס) ומצד שני, עוסקים בנושאים האלו בצורה מעמיקה יחסית – כשמישהו רואה את המשפט שגוגל נותן בנושא, הוא יודע שיש `בשר` לקישור.

בכל מקרה, דבר אחד ברור לי – SEO לבלוגים, או לפחות לבלוגים מהסוג של שוקי ושלי (×›×™ הרי בלוג ×–×” פלטפורמה) ×–×” סיפור אחר לגמרי מאשר קידום אתרים, וזה דורש חשיבה מעמיקה, קודם כל בתחום ×”`למה` ורק לאחר מכן בתחום ×”`איך`.

2 Responses to “בלוגים ו-SEO – לא ממש תגובה לשוקי”

  1. hananc הגיב:

    המשפט האחרון הוא החשוב
    "למה" יותר חשוב מ"איך".

  2. felagund הגיב:

    אני לא בטוח
    כלומר, כמובן שמעורב כאן אגו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

977711 דפים נצפים, 58 היום
322278 ביקורים, 39 היום
FireStats icon ‏מריץ FireStats‏