דבר המתעללים בפרות

נדב

היום פתחתי במקרה עיתון מהסוג הישן – ×›×–×” שמודפס על נייר, וראיתי – ב'24 שעות' – כתבה של יונתן גור על 'מסלול האימים' לכאורה שעוברות פרות החלב בדרך להפקת הגבינה שכולנו אוהבים בשבועות.

בעוונותי אני גם רפתן. ולכן אני יודע עד כמה הכתבות האלה הן א. לא ממש מעוגנות במציאות וב. חוזרות על עצמן.

בכתבה היו מספר טענות:

 1. מפרידים את העגל מהאם שעות מספר לאחר ההמלטה
 2. עושים טיפול נגד קרניים, שעלול לפצוע את העגלים
 3. מסמנים אותן באמצעות קרח יבש
 4. הפרות נכנסות להריון פעם בשנה – הופכים אותן למכונת המלטות
 5. העטינים של הפרות ענקיים ומלאים חלב וזה כואב להן.
 6. בסופו של דבר שוחטים את הפרות. 

והמציאות:

 1. נכון. זה הכרחי כדי למנוע מהפרה דלקת עטין (ע"ע ה') וכדי לתת לעגל כיסוי חיסוני ראוי. נכון, זה לא טבעי במיוחד, אבל שום דבר בחיה שמבוייתת כבר אלפי שנים איננו טבעי.
 2. נכון, הטיפול – שנועד למנוע מהפרות לפגוע אחת בשניה וברפתנים – עלול לפגוע בעגלה אם הוא מבוצע לא נכון. גם אנטיביוטיקה עלולה לפגוע במשתמשים בטיפול לא נכון. זו סיבה להפסיק להשתמש באנטיביוטיקה?
 3. נכון, אבל זה לא כואב להן. זה התעללות כמו ההתעללות בנשים שמורחים להן מי חמצן על השער.
 4. הפרות אמנם נכנסות להריון פעם בשנה, אבל ×–×” פחות מברפת לא מתועשת – פרה בריאה מתייחמת לראשונה כחודש לאחר לידה. אם היא נמצאת בסביבת פר, היא מתעברת מייד. ברפת מתועשת, נותנים לה כשלושה חודשי התאוששות לפני ההריון הבא.
 5. העטינים של הפרות אכן ענקיים ומלאים חלב. ×–×” לא כואב להן אם חולבים אותן בזמן ואם העטינים בריאים – שני דברים שכל רפתן שפוי בדעתו יעשה מאמצים עליונים כדי להבטיח אותם, ×›×™ בהם תלוייה פרנסתו.
 6. נכון. אפשר להתווכח שעות על האם שחיטה – בסבל מינימלי – היא אכן התעללות, אבל ×–×” לא רלוונטי – שחיטת פרות היא רלוונטית לצריכת בשר, לא לצריכת חלב. למעשה, ככל שאנשים יצרכו יותר חלב ופחות בשר, מחיר החלב יעלה ומחיר הבשר ירד, והמשוואה של הרפתן – מתי כדאי לשחוט את הפרה – תשתנה לכיוון שחיטה מאוחרת יותר.

הנקודה החשובה – שהכתבה חוזרת עליה כמה פעמים, אבל בנימה מלגלגת משום מה – היא שלרפתנים כדאי להשקיע ברווחת הפרה, ×›×™ פרה שטוב לה נותנת הרבה חלב איכותי. הכתב טוען שלרפתנים לא באמת אכפת מהפרות, הם עושים את ×–×” רק בשביל הכסף. ×–×” נכון – השיקול ×”×–×” מקל עלינו להשקיע כסף ברווחת הפרות – אבל לא נראה לי רלוונטי. בסופו של דבר, הרפתנים שואפים לרווחת הפרות.

התוצאה היא שפרות ברפת החלב הישראלי מקבלות טיפול שהרבה בני אדם היו מתחננים אליו – החל מתזונה מאוזנת ומותאמת לצרכיהן, תוך שקלול של עשרות תכולות שונות במזון (האם בדקתם לאחרונה את היחס בין תכולת האשלגן לתכולת הסידן במזון שלכם?) ועד 'ביטוח רפואי' מקיף הכולל טיפולים באלפי שקלים לכל פרה במהלך ×—×™×™×”.

9 תגובות »

נדב ב21/05/2007 22:46 תחת כללי

9 Responses to “דבר המתעללים בפרות”

 1. לגבי (2) – האם הטיפול ×”×–×” לא דרוש בגלל תנאי הכליאה הצפופים של הפרות, שגורמים להן להיות יותר אלימות זו כלפי זו מאשר פרות "חופשיות"?

  • יכול להיות. אני לא בטוח, ×›×™ גם בין פרות חופשיות יש מאבקים על מיקום בהיררכיה של העדר.
   זה לא משנה הרבה כי מדובר בטיפול שכשהוא נעשה נכון, לא גורם שום נזק. ואם הוא לא נעשה נכון? אז מי שלא מקפיד לעשות אותו כמו שצריך מתעלל בבעלי חיים

 2. שרון הגיב:

  תודה על הפוסט הזה. הייתי זקוקה למשהו שיאיר את עיניי במעט פרספקטיבה אחרי שקראתי את הכתבה ההיא ועוד נתקלתי בכתבה דומה בחדשות.

 3. alomost30 הגיב:

  24 שעות הינו מוסף של ידיעות כידוע, באמצעות הפחדה מעלים את תפוצת העיתון, דעות נכתבות בתור עובדות (מאוד שכיח בוואינט).
  בכל אופן, תודה על המידע . ×—×’ שמח 🙂

 4. תודה על הפוסט הזה. לא פעם אני קוראת על הזוועות של גידול הבקר, ובאמת תהיתי כמה מזה אמת וכמה תעמולה.
  אתה לא מכיר במקרה איזה לולן שיוכל לספר לנו מה אמת ומה שקר בכל מה שמספרים על גידול תרנגולות מטילות?

  • אני לא לולן, אבל יצא לי לעבוד בלול כמה פעמים.
   מהתרשמות ראשונית – ויכול להיות שאני טועה – הכלל של 'ככל שיותר טוב לפרה, יותר טוב לרפתן' לא מיתרגם ל'ככל שיותר טוב לתרנגולת יותר טוב ללולן', והתרנגולות במצב הרבה פחות טוב.

 5. CrazyVet הגיב:

  היי נדב,
  כל כך שמחתי למצוא מישהו שתורם קצת לפיזור ענן ההטעיה שכולל את כל נושא ייצור המזון מן החי. אני לומדת וטרינריה, ולמרות שאינני רואה את עתידי בטיפול בחיות משק, עדיין מפריע לי מאוד שמתייחסים אל חבריי למקצוע (שעובדים כבר) ואליי גם כן כאל רוצחים חסרי לב, ורק בגלל דיסאינפורמציה.
  לגבי המטילות, הרווחה אכן אינה מתרגמת לשיפור בתפוקה. לכן הן מגודלות בצורה הזו (אני לא ממש מחבבת את השיטה). באירופה לפחות החוק כבר שונה וחוות ההטלה יאלצו לשנות את הפורמט, אולם זה ייקח עוד כמה שנים (פה) ואולי מתישהו יתפוס גם בארץ.

 6. ד.ט הגיב:

  איך ייתכן שקרח יבש לא כואב? עברתי טיפול בקרח יבש וזה כאב רצח.

  למה אצל פרות זה אחרת? הרי מסמנים את הגוף עצמו, בנקודה שיש בה עצבים? (בניגוד למי חמצן ששמים על שיערות).

  • האמת? לא יודע.
   אני רק יודע שבעת ביצוע הכוויה, העגלות מוטרדות הרבה יותר מזה שמחזיקים אותן מאשר מהכוויה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

974650 דפים נצפים, 41 היום
321012 ביקורים, 26 היום
FireStats icon ‏מריץ FireStats‏