האסון הזה, שעוד לא קרה

נתאי

בשנה הבאה, אולי בעוד שנתיים או שלוש, אולי בעוד עשר, הולכים להיהרג המון ישראלים. ולא מטילים איראנים או התקפות של החיזבאללה.

כולם יודעים שזה הולך לקרות, כולם הזהירו והתריעו שזה יקרה, כתבו דוחות, מזכרים, מכתבים. כרגיל גוררים רגליים, לא עושים כלום, וכמו בשריפה בכרמל, נותר רק לבעלי התפקידים לקוות שזה לא יקרה במשמרת שלהם. מי שיפגע הם כנראה בעיקר עניים, שגרים בבניינים ישנים שנבנו לפני 1980 וגרים בפריפריה. (בית שאן, טבריה, קריית שמונה, עפולה)

אזור בית שאן, וכל מזרח הארץ מצויים בקו שבר בין שני לוחות טקטונים המועד לרעידות אדמה. בשנת 745 פקדה את בית שאן רעידה כה עזה שהיא הרסה את העיר, וגם את ערי החוף.

רעידת האדמה החזקה האחרונה באזורנו הייתה באזור צפון ים המלח ב-1927. רעידה קודמת, ב-1937 הרגה כ-2300 איש בצפת ובטבריה, וגרמה לגלי צונאמי בכינרת.

איש לא יכול לדעת מתי תהייה רעידת האדמה הבאה. אבל מאז 2007 פוקדות את אזורנו הרבה רעידות אדמה קטנות בעוצמה של 4-5 בסולם ריכטר, הדומות לזו שפקדה היום את בית שאן. רעידות אלו מהוות אינדיקציה לכך שהאזור הפך פעיל מבחינה טקטונית, ואולי מבשרות את רעידת האדמה הגדולה שבפתח.

כך אמר זאב צוק רם, ראש רשות החירום הלאומית, לפני שנה:

"ישראל אינה מוכנה לרעידת אדמה בהקפים גדולים". בדיון שנערך שכנסת, אמר צוק רם כי "לא ברור מי מקבל החלטות ונותן הוראות. יש הרבה נגנים תזמורת שלמה ואין מנצח שעומד ושומע שהצליל יוצא כמו שצריך".

"בכאוס הגדול של רעידת אדמה, אם הדברים לא יהיו מתוקתקים עד הסוף, לא יהיה טוב", אמר צוק רם. לדבריו, "הכל צריך להיות פשוט ומה שלא יהיה פשוט, לא יהיה. אם מדברים על 16 אלף הרוגים, היכן קוברים אותם, היכן מאחסנים אותם עד הקבורה? כיצד מטפלים ב-80 אלף פצועים כשגם חלק מבתי החולים קרסו? אולי לבקש מהאמריקנים שלוש נושאות מטוסים? כיצד בונים מחנה אוהלים ל- 400 אלף איש?".

בשיחה לאחר רעידת האדמה האחרונה אמר ד"ר אבי שפירא, יו"ר וועדת ההיגוי הבין משרדית להערכות מפני רעידות אדמה:

"מוקד הרעש, שהיה בעוצה 4 היה סמוך לקיבוץ אשדות יעקב". ד"ר שפירא הוסיף כי הרעידה התרחשה באזור פעיל בבקעת ים המלח "זה מראה לנו שהעסק שם עובד. היו באזור רעידות וגם יהיו בעתיד". יו"ר הועדה ציין, תוך תחושת יאוש: "התקציב שלנו לשנת 2011 -2012 הוא אפס. המדינה לא מוכנה ובקצב כזה גם לא תהיה מוכנה".

אפס תקציב. אפס תקציב. אפס תקציב.

נשמע מוכר? מזכיר את השריפה בכרמל? את מלחמת הלבנון השניה? כבר אפשר לשמוע את הפרשנים בערוץ 2 שואלים את השאלות הרטוריות הנוקבות שלהם אחרי שזה קרה.

עשרה מליארד שקלים, זה תג המחיר של חיזוק המבנים. נתניהו ושותפיו בממשלה מעדיפים להוריד את מס החברות, לעשות הנחות לבעלי ההון, שר האנרגיה נגד העלאת התמלוגים מהגז, וכרגיל הם טוענים שאין כסף.

הסטטיסטיקה אומרת ש95% מאלו שניצלים ברעידות אדמה ניצלים על ידי השכנים שלהם, שחופרים אותם החוצה. הכאוס שיהיה פה במקרה של רעידת אדמה הוא כזה שבלתי ניתן לדמיין אותו. עם אתרע מזלכם ונקברתם תחת בניין ברעידת אדמה, אל תצפו שהמדינה תבוא לעזור לכם.

כדאי שתתחילו לחפור את עצמכם החוצה עם הציפורניים, כי רוב הסיכויים הם שאף אחד לא יבוא להציל אתכם. אומרים להחזיק גם קבנוס בבית, כדי שכלבי החילוץ יריחו אתכם. אם זה לא יעבוד, לפחות תמותו עם גרעפס בריח קבנוס.

7 תגובות »

נתאי ב1/01/2011 21:31 תחת כללי

7 Responses to “האסון ×”×–×”, שעוד לא קרה”

 1. יאיר הגיב:

  האם ראש הרשות וועדת ההיגוי התפטרו לאחר שהבינו כי לא יהיה תקציב?

  אני במקומם לא הייתי דואג. מיד אחרי הרעידה הם יוכלו לצאת במסע גיוס כספים ענק נוסח סל-קקל של קרן קיימת (שכזכור נטעו את כל המדינה באורנים הללו, בצפיפות הזו): "משקמים את המדינה", ומוכרים טישרטים ומזכרות של הרעידה, עם תמונות מרגשות של חילוץ התינוקת שכל משפחתה בצפת נקברה תחת הריסות ביתם שנבנה בשנות ה-60.

  • נתאי הגיב:

   למה שיתפטרו? אם לך המדינה הייתה נותנת רכב + סלולרי + משכורת שמנה + פקידה + משרד + תואר משכנע, היית מתפטר רק משום שאתה רואה אסון מתקרב, מתריע, ואף אחד לא מקשיב לך?
   רק משום שתהייה לך אחריות עקיפה וישירה למותם של אלפי ישראלים?
   נקווה רק שהטורקים ישלחו משלחת כמו שאנחנו שלחנו אליהם.

 2. אלעד הן הגיב:

  ניתאי, להאשים את מי שמתריע ולא מתפטר זה ממש קל. אם הם יתפטרו זה יעזור?

  • נתאי הגיב:

   שאלה מצויינת אלעד. ברור שלא.
   אבל אני במקומו לא הייתי ישן בלילה. הייתי הולך וצועק, הופך שולחנות, מפגין מול האוצר, צועק על שר הפנים, עד שהיו נותנים לי את מה שצריך או שמפטרים אותי.
   אני לא מבין איך אדם יכול לשבת בנחת בדיון בכנסת ולומר דברים כה נוראים, על התחום שתחת אחריותו. איך אדם יכול להמשיך להחזיק תפקיד כאשר התחום כולו מופקר כך, בחוסר אחריות שתוביל בטוח למותם של אלפים. איך הוא ישן בלילה? אתה היית יכול לישון בלילה? אני במקומו הייתי מסתובב ומחפש מנופים ואתי חפירה במקום לישון, לא יודע מה הייתי עושה.

 3. […] החומה שנתניהו רוצה לבנות סביב הישות הציונית. זאת עוד רעידת אדמה גדולה שצפויה לפרוץ כאן ממש כל יום. ברגעים אופטימיים אני רוצה […]

 4. קוקו הגיב:

  אולי כדאי שנעבור לגור בהתנחלויות הםלפחות מקבלים תקציב טוב לביניינים שלהם

 5. איציק הגיב:

  הרעידה הגדולה הקודמת לפני 1927 היתה ב- 1837, אכן בהפרש של 90 שנה, ולא כמו שכתוב בטעות 1937.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

977847 דפים נצפים, 49 היום
322370 ביקורים, 40 היום
FireStats icon ‏מריץ FireStats‏