הצבא של נתניהו

נתאי

כמה ימים אחרי שמאהל הפריירים עלה לקרקע, פגש בנימין נתניהו את מיסדיו לשיחה של שעתיים בלשכתו, והבטיח להם כי יפעל במרץ למען גיוס החרדים. תשוו ליחס שקיבלה משפחת שליט או המחאה החברתית, ובהתחשב בכך שנתניהו הוא לא ראש ממשלה שבדרך כלל שש לפגוש אזרחים מודאגים, להגיד שנתניהו חיבק את המחאה הזו, זה אנדרסטייטמנט כמו להגיד שנתן אשל השתמש באייפון שלו לצילומי נוף.
לנתניהו דרך אגב היסטוריה של הרמת ומימון מחאות מילואמיניקים "אותנטיות" שמשרתות אותו. מישהו זוכר את מחאת המילואימניקים אחרי מלחמת לבנון השניה?

ומה המטרה? הסעיף הראשון בהסכם הקואליציוני בין מופז לנתניהו שנחתם היום:

"הצדדים מתחייבים לפעול לחקיקתו של חוק אשר יסדיר חלוקה שוויונית והוגנת של נטל השירות בצה"ל בין חלקי האוכלוסייה השונים בישראל וזאת עד ליום 31.7.2012".

×–×” הסעיף הראשון, והכי חשוב מבחינת נתניהו. כניסת מופז לממשלה מייתרת את הכוח החרדי שכל ממשלות ישראל מאז המהפך היו תלויות בו, ויוצרת שינוי אמיתי של מאזן הכוחות לרעת החרדים, שיאפשר בתורו גיוס המוני של חרדים תוך זמן קצר. המהלך כמובן ילווה בהפגנות ענק אלימות של חרדים שיגמדו את המחאה החברתית מצד אחד, ומצד שני ימצבו את נתניהו כאריק שרון החדש. כמו שבגוש קטיף השמאל ×”×™×” מוכן להעלים עין מהנוכלויות והדורסנות של שרון ×›×™ הוא הכניס למתנחלים, עכשיו נתניהו יכניס לחרדים באבי אביהם ויזכה בתמיכה גורפת במרכז – שמאל הישראלי, שאין דבר שישמח אותו יותר מאשר לראות חרדים מצווחים נגררים בזקניהם בהמונים אל לשכת הגיוס.

ומה המטרה ארוכת הטווח? נתניהו אינו חובש כיפה, וזו עובדה מטעה, כיוון שבאידיאולוגיה שלו הוא נטוע עמוק בקצה המחנה החרד"לי. נתניהו הוא בן בית בישיבת מרכז הרב, הלב המשיחי הפועם של החרד"לים. בביקורו האחרון שם, מיד לאחר שחזר מביקורו בוושינגטון אמר (מומלץ גם לקרוא את הנאום המלא, כל מילה פנינה):

אני רואה בכם סיירת של תורה. יש פה כמה שהיו בסיירות אחרות, אבל אתם סיירת של תורה. ובדומה לתפקידה של הסיירת בצבא, כך אתם הולכים לפני מחנה בכדי להאיר את דרכו.

בשנים האחרונות הושלם תהליך ההשתלטות המוחלטת של החרדים על הרבנות הראשית, שעד סוף שנות השמונים הייתה מעוז דתי לאומי. ברגע שהחרדים הצליחו להתגבר על הסרחון האידאולוגי של לקבל משכורת וג'וב מהציונים, הם כבשו אותה בסערה. הדתיים לאומיים נדחקו לרבנות הצבאית, שהפכה לממסד הרבני המרכזי שבשליטתם. אין שם חילונים, ואין שם חרדים.
במקביל הרבנות הראשית השלימה תהליך שהחל עם הרב גורן במלחמת ששת הימים בכותל, והסתיים בעופרת יצוקה, בה ליוותה הרבנות את הלוחמים באופן צמוד ונתנה להם אינדוקטורינציה אידיאולוגית בשדה הקרב, שזה הדבר הקרוב יותר לפוליטרוקים בצבא מאז בני מרשק, האחראי על האידאולוגיה בפלמ"ח, שדרך אגב היה ממקימי גוש אמונים.

צה"ל של 2012, ובליבו הרבנות הראשית מהווה מכשיר רב ערך לאינדוקטורינציה פוליטית בכפיה של ציבורים שלמים בחברה, כפי שהיה בצבא האדום בשעתו. נתניהו הולך לקבל עכשיו עשרות ומאות אלפי חיילים, שלא עברו לימודי ליבה, שאין להם שום תודעה דמוקרטית או הומניסטית, למחנות החינוך מחדש שיוקמו. הוא בעצם הולך לחרד"ל להם את הצורה. כשהם יצאו מן הצבא לחברה, הם כבר יצאו עם אידאולוגיה שמרנית, לאומנית, דתית – פאנטית, ומשיחית, ברוח ערכי הרבנות הצבאית:

קיים "איסור מדאורייתא לוותר על מילימטר אחד ממנה (מארץ ישראל. ע"ה) לגויים, בצורת כל מיני סילופי טומאה והבל של אוטונומיה, מובלעת ושאר חולשות לאומיות. לא נניח אותה בידי עם אחר, אף לא אצבע ממנה, אף לא חתיכת ציפורן" (מתוך "חוברת ללימוד תורה יומי לחייל ולמפקד במבצע עופרת יצוקה" שהפיצה הרבנות הצבאית.

3 תגובות »

נתאי ב8/05/2012 13:25 תחת כללי

3 Responses to “הצבא של נתניהו”

 1. anonymous moose הגיב:

  זו תיאוריה יפה, ולדעתי שגויה לחלוטין. אי אפשר לגייס באמת את החרדים, לפחות לא בטווח של פחות מעשור, פשוט כי גיוס בכפייה לא עובד. אולי נראה שאת החילונים מגייסים בכפייה, אבל למעשה הגיוס שלהם הוא די מרצון, כי הם מקבלים את האתוס שמאחוריו. בדומה, גיוס חובה של האמריקאים או אומות אחרות נשען על הסכמה חברתית רחבה ועל ההבנה שצריך להגן על המדינה, מה שגם מחייב פרופגנדה (uncle sam wants you!). על החרדים המדינה לא יכולה להפעיל פרופגנדה, ולאתוס הצבאי אין שם דריסת רגל. אני לא אומר שלא יצליחו לגייס חרדים כלל: אולי 10%, אולים אפילו 20%, מהחרדים במחזור גיוס אכן יתגייסו. אולי אחרי עשור כזה, יתגייסו יותר ויותר. אבל אני לא רואה דרך לגיוס רחב של חרדים בעתיד הקרוב.

  לגבי הטווח הרחוק, אני מניח שאכן אפשר יהיה לגייס את החרדים ולהפוך אותם לדמויי-חרד"לים. אני לא רואה במה הם יהיו גרועים מהחרד"לים עצמם, כלומר מה שיהיה הוא שצה"ל יהיה גזעני ומוסת בערך כמו היום. זה רע מאד, אבל זה לא שינוי גדול.

 2. זה אכן נכון ומפחיד, אבל רק בהנחה שלמופז ונתניהו באמת יש כוונה לגייס את החרדים. בפועל אני מחכה לתירוץ שהם יביאו לדחייה נוספת. כנראה משהו שקשור לאיראן.

 3. ועוד סיבות מה רע בגיוס של חרדים:
  http://www.facebook.com/notes/shmuel-shmuel/%D7%9C%D7%9E%D7%94-%D7%90%D7%A0%D7%97%D7%A0%D7%95-%D7%9E%D7%9E%D7%A9-%D7%9C%D7%90-%D7%A6%D7%A8%D7%99%D7%9B%D7%99%D7%9D-%D7%92%D7%99%D7%95%D7%A1-%D7%A9%D7%9C-%D7%97%D7%A8%D7%93%D7%99%D7%9D/2988881674983

  השאלה היא האם יש סיכוי שממשלה שאינה תלויה בחסדי החרדים תצליח לעשות איזשהם שינויים חיוביים בתחומים אחרים. לצערי, הניחוש שלי הוא שלא.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

983516 דפים נצפים, 266 היום
325118 ביקורים, 132 היום
FireStats icon ‏מריץ FireStats‏