השוואת מצעים בנושא מדיניות חברתית – מרצ לוקחת

נדב

פרסמתי היום בעבודה שחורה השוואה של מצעי המפלגות שמתיימרות להיות חברתיות ו\או סוציאל דמוקרטיות בנושאי תעסוקה ורווחה. לכו לשם לראות את הטבלה – עבדתי עליה קשה. כאן אני אתן קצת הערות אישיות:

קודם כל, לגבי השוואת מצעים. התגובה האינסטינקטיבית במציאות הישראלית היא כמובן 'את מי מעניין המצע, הרי ממילא לא מקיימים אותו'. יש בזה משהו, אבל המצע הוא בכל זאת רף שהמפלגה מעמידה לעצמה. מי שמציבה לעצמה רף גבוה, עשויה לא לעמוד בו או אפילו לא לנסות. אבל מי שלא מציבה לעצמה רף בכלל, בטוח שלא תנסה.

העבודה – אין הרבה מה להגיד. מצע אנמי ואפרורי, שלא מבטיח הרבה, כנראה שלא על מנת לקיים הרבה.

ש"ס – לטעמי מצע דומה מאוד, באופן כללי, לזה של העבודה. מתנפצת כאן (שוב?) הסטיגמה של ש"ס כמשמרת העוני, לעומת הסוציאל דמוקרטים הנלהבים של השמאל. כמובן שש"ס אינה אופציית הצבעה עבורי, משיקולים של עמדות מדיניות וזכויות אדם, אבל כמפלגה שותפה לשלטון המצע ×”'חברתי' שלהם לא רע בכלל.

מרצ – כאן הייתה מבחינתי ההפתעה. מצע מעמיק ורציני, עם התייחסות מקיפה כמעט לכל נושא שנסקר (שכר מינימום הוא חריג בולט). לא מצאתי את המצע לכנסת ×”-17 כדי לערוך השוואה, אבל מבחינתי ×–×” האינדיקטור הראשון שבמרצ התחולל שינוי אמיתי ביחס לסוציאל דמוקרטיה בבחירות האלו. בהחלט החזיר למשחק ההתלבטויות שלי את המפלגה.

חד"ש – מבחינתי, חד"ש ברחו כאן מאחריות. המצע שלהם מפרט, כנראה, מה יקרה אם מוחמד ברכה ×™×”×™×” שר האוצר. התוכניות המוצגות שם הן תוכניות רחבות היקף ואוטופיסטיות, שברור שחד"ש לא תוכל ליישם גם אם תכפיל את כוחה בכנסת הקרובה (למשל, ביטול כל ההפרטות שנעשו). הייתי מעדיף בהרבה לראות רשימה של צעדים פרקטיים שחברי הכנסת של חד"ש ינסו ליישם בכנסת הקרובה.

התנועה הירוקה-מימד – המאכזבת. אני חשוף כבר די הרבה זמן לבאזז סביב המפלגה הזו (ואין שום דבר רע בבאזז), וכל הזמן הדגישו עד כמה שהמצע הירוק משולב באדום. אז תסלחו לי, לא ראיתי אדום – מקסימום ורוד בהיר. המצע החברתי-כלכלי של תי"מ הוא אסופה של צעדים שנגזרים מהמדיניות הירוקה (תוכנית אפולו), של הצהרות באוויר (בחינה מחדש של הקצבאות) ושל צעדים תלושים שלא מתגבשים לכדי אמירה קוהרנטית. אני מתקשה להחליט מה החלק ×”×›×™ גרוע – פסקת הפתיחה של המצע בנושאי רווחה, שמסבירה שתפקידה של המדינה הוא לעזור למי שלא יכול לעזור לעצמו, או החלק בנושא פנסיה (אולי הסוגיה הבוערת ביותר במדיניות החברתית בישראל כיום), שמוצנע בחלק על צעירים ומכיל צעדים שהדרך היחידה להגדירם היא לא רלוונטיים.

21 Responses to “השוואת מצעים בנושא מדיניות חברתית – מרצ לוקחת”

 1. × ×¢×” הגיב:

  מה עם הבית היהודי? איך הם מבחינה חברתית? (אני יודעת שאורלב ובזמנו גם יהלום תמיד זכו לשבחים מארגוני הנכים).

  • נדב הגיב:

   להודות על האמת – לא בדקתי אותם. והייתי צריך – המפד"ל הייתה בשנים האחרונות מפלגה סוציאל דמוקרטית למהדרין.

   • נדב הגיב:

    ריפרפתי עכשיו על המצע שלהם. אני לא יכול להגיד שבדקתי אותו לעומק כמו חמש האחרות, אבל הוא לא משהו, בלשון המעטה. שטחי מאוד, ומאוד מעודד מדיניות אתנו-רפובליקנית – קרי, הטבות ליהודים.

    • × ×¢×” הגיב:

     תודה. ומה עם יהדות התורה? איך היא נחשבת? איך המצע שלה? (אני יודעת שאני יכולה להסתכל לבד, אבל לצערי לא מרגישה שיש לי כלים לבקר את המצע או לבחון את ההישגים בראיה סוציאל דמוקרטית)

     • איתי הגיב:

      אין להם אתר אינטרנט – חיפשתי בשביל חינוך.

     • × ×¢×” הגיב:

      ומבחינת החוקים שהיא ניסתה להעביר? אתה יודע מה הגישה שלה בתחום החברתי? (אני מניחה, למשל, שהם בעד קצבאות ילדים, אבל מה חוץ מזה?)

 2. נון הגיב:

  תודה רבה על ההשוואה המפורטת (גם ב"עבודה שחורה" וגם ההסברים כאן). זה בהחלט עזר לי לחדד ולמקד דברים בנוגע להחלטה שלי, שהיתה מבוססת עד כה רק על תחושות בטן.

 3. זיו הלוי הגיב:

  יש פתגם אפלטוני- יוליסטי:"מורים- מכאן הכל מתחיל בחיים!", אז נכון שהמנהיג הרוחני של מרצ, יוסי שריד, נזף פעם במנהלת האקדמיה הכללית לצפון ת"א, רונית תירוש, על דו"ח וועדת דברת, אבל מי שתקן אחרי לימי זה יולי, ולא שריד!

  • נדב הגיב:

   למרות שאני מסכים עם הטענה שלך לגבי יולי, חינוך זה ממש לא הכל. זה חשוב, אבל גם דברים אחרים חשובים.
   מי שאומר שחינוך ×–×” הכל, מניח שאם רק ניתן נקודת התחלה שווה – כולם יהיו בסדר. ×–×” לא המצב היום…

 4. אירית הגיב:

  אני מצביעה לתנועה הירוקה מימד. בניגוד לנדב, המצע שלהם מספק אותי, אך יתרה מכך, אחרי שפגשתי את האנשים שעומדים מאחורי המפלגה הבנתי שאנשים כאלה אני רוצה לראות בכנסת.

  אנשים של עשייה, שלא באו בשביל הכיסא. כאלה שפעלו רבות גם הרבה לפני שהקימו מפלגה.
  אני רוצה שבפעם הבאה שאני אפתח בערוץ הכנסת, אני לא אתבייש לראות מליאה ריקה.

  • נדב הגיב:

   עירית – הדעה שלי היא לא תורה מסיני, כמובן, ואפשר לחשוב אחרת ממני.
   אבל אני אשמח לדעת למה 'המצע שלהם מספק אותך', כשברור שיש מצעים טובים הרבה יותר, לפחות בענייני חברה ורווחה (או שאת חולקת גם על זה?)

 5. נמרוד ברנע הגיב:

  כמי שהיה בין מאשרי המצע אני שמח וגאה על תוצאות הניתוח.
  אספר לכם רק סוד מחדרי חדרים: המצע של התנועה החדשה – מרצ לא נכתב במיוחד בשביל הבחירות האלה, אלא הוכן במסגרת רחבה יותר של 15 צוותי עבודה במגוון נושאים בראשות פרופ' נעמי חזן ויצאה חוברת מפורטת. החוברת הזאת היוותה מעין מסמך יסוד אידאולוגי של ×™×—"ד (השם הקצר של האיחוד בין מרצ לשח"ר) שממנו נגזר והותאם המצע של מרצ לבחירות 2006. לקראת הבחירות האלה צוות המצע בראשות הד"ר-ד"ר האולטרה מרקסיסטית דני פילק, לקח את המצע הקודם ועידכן אותו למציאות הקיימת תוך שהוא קיבל הרבה inputs מחברי מפלגה וארגונים ועמותות. בשיחה עם ד"ר פילק הוא חשף בפני את הקושי ברמת הרזולוציה של המצע – האם צריך להיות מדובר באמירות ערכיות אוטופיסטיות או להיכנס לפרטי פרטים (×”×™×” חבר מפלגה שכתב מסמך ארוך על ארגון מחדש של כל מערכת הרכבות בישראל ורצה שהיא תהיה חלק מהמצע לדוגמא).

  • נדב הגיב:

   תן לי להיות פרקליט השטן כאן – בכנסת ×”-17 הבעיה של מרצ לא הייתה המצע, אלא הביצוע. קשה לי לחשוב על מהלך משמעותי בתחום של עבודה ורווחה שמרצ עשתה.
   שכנע אותי שזה ישתנה.

   • יש רשימה של הצעות חוק או חוקים שעברו של מרצ מהכנסת האחרונה? רשימותמקבילות של חד"ש מרשימות למדי, לטעמי. אבל זו הזדמנות להוציא את מרצ ממשבצת ×”"לא-אופציה" שהיא נכנסה אליה. אם מרצ ביצעה חקיקה ראויה, גם אני אחשיב אותם להתבעה סבירה, למרות הזיגזוגים לגבי המלחמה.

    • שחר הגיב:

     אלעד: אביעד הכין לא מזמן את הרשימה הזו.

    • אלעד, על איזה זגזוג אתה מדבר? יומיים לפני פריצת המלחמה ×’'ומס הודיע שמרצ נגד פעולה מקיפה אבל כן בעד פעולה קצרה. 3 ימים לאחר תחילת המלחמה מרצ הביעה התנגדות להמשך המלחמה בכנסת (בדוק את הפרוטוקולים, הכל שם). לפי דעתי יש כאן הליכה בקו מאוד ישר. תמכו בפעולה קצרה והתנגדו לארוכה. הסו קולד זגזוג הוא אגדה אורבנית. מצטער.

 6. ירדן הגיב:

  השוואת מצעים זה נחמד, אבל זה חשוב לדעתי בעיקר כדי לדעת לאיזה קהל פונה מפלגה ולא מה היא תכלס תעשה. הדרך הכי טובה לדעת מה מפלגה תעשה היא להכיר את הרשימה שלה והרקורד של האנשים שם. לכן חד"ש יותר חברתית ממר"צ בלי צל של ספק, לתנועה הירוקה עוד לא היה צ'אנס בכנסת אבל ההרגשה שלי מהיכרות חלקית, המצע והרקע של האנשים היא שמדובר בחברתיות בערך ברמה של מר"צ. מצד שני הם מחוזקים עלידי מימ"ד שמעלות קצת את הביטחון שלי בנושא הכלכלי.

  הדבר ×”×›×™ חשוב בתנועה הירוקה היא שזו מפלגה חברתית וסביבתית שאני יכול באמת לשכנע מכרים שלי להצביע לה – בניגוד לחד"ש או מר"צ. אם מישהו מצביע מר"צ אני לא מרגיש צורך מיוחד להתווכח איתו שיצביע אחרת. חברים אחרים לעומת זאת, שכנעתי לעבור מקדימה ועבודה לתנועה הירוקה מימ"ד – וזה הישג.

  הפוסט האחרון בבלוג של ירדן..במי אבחר?

  • נדב הגיב:

   א. המצע חשוב גם כדי להבין עד כמה מפלגה רצינית בתחום מסויים, והירוקה, תסלח לי, מראה חוסר הבנה גמור בענייני תעסוקה ורווחה.
   התשובה של ערן בן ימיני היא 'לא הספקנו ללמוד'. יופי. לכו תעשו שיעורי בית ותחזרו אלי בבחירות הבאות.

   ב. על איזה 'רקע של אנשים' אתה מדבר? אתה מכיר פעילות של ערן בן ימיני או של אלון טל בנושאי תעסוקה ורווחה? לגבי מלכיאור, לא ראיתי פעילות משמעותית שלו בתחום ×”×–×”. הוא מתרכז בנושאי חינוך ואיכ"ס. תשווה את ×–×” לאילן גילאון ולמוסי רז, אין ספק שהם לוקחים בכיס הקטן (לדעתי, בנושאי מדינת רווחה מלכיאור הוא בערך ברמה של ×’'ומס או אבו – אפשר לסמוך עליו שיצביע נכון, אבל לא שיזום הצעות חוק חשובות).
   בקיצור, מההיכרות (המועטה) שלי עם הרקורד שלהם, יש לי כל הסיבות להניח שהם ירכזו את המאמץ החקיקתי שלהם בנושאי איכות סביבה וגם קצת חינוך. רע ×–×” לא – אבל ×–×” לא מה שאני מצפה מהמפלגה שלי.

   ב. החלק הזה נשמע לי קצת כמו רמאות. מה אתה אומר לי? שאתה מוכר את הירוקה בתור מפלגה בלי אג'נדה כלכלית-חברתית, כשאתה יודע שבפועל הם יצביעו שמאל? מעבר שזה נראה לי לא הגון, זה גם מעורר שאלות. איך אני יודע שלא מוכרים לך את התנועה בתור שמאל כלכלי, כשבפועל זה לא מאוד חשוב להם?
   עריכה מאוחרת: הגזמתי כאן. אבל מה אתה 'מוכר' להם כדי לשכנע?

 7. × ×¢×” הגיב:

  פשוט מעניין אותי להבין – לא ענית לשאלה שלי לגבי עד כמה יהדות התורה היא מפלגה סוציאל דמוקרטית (מבחינת החוקים שהעבירה או ניסתה להעביר), ×›×™ זו שאלה ממש טפשית, או מסיבות אחרות?

  • נדב הגיב:

   חס וחלילה.
   לא עניתי ×›×™… איכשהו פספסתי.

   אין לי מושג. מההיכרות שלי עם החקיקה החברתית – שנכונה בעיקר עד לכנסת ×”-16 – לא ראיתי אף אחד מהפלגות החרדיות-אשכנזיות מתבלט. ×–×” לא ממש אינדיקציה, אבל אין לי משהו חכם יותר להגיד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

983537 דפים נצפים, 273 היום
325127 ביקורים, 136 היום
FireStats icon ‏מריץ FireStats‏