זילות השואה – The next generation

נדב

חשבתי שכבר לא אכתוב רשומה ליום השואה – יש נושאים שאם אין משהו חשוב להגיד בהם, עדיף לשתוק. עד שראיתי את ×–×”. שמו של דניאל פרל נחקק על אנדרטת השואה במיאמי.

ואני נדהם עד כמה אפשר לנצל את השואה לצרכיה של מדינת ישראל. דניאל פרל נרצח בגלל שהוא ×”×™×” שני דברים – אמריקאי ויהודי. הרצח ×”×–×” הוא פשע אנטישמי. בזה אין ספק. אבל מכאן ועד לטעון שהרצח ×”×–×” הוא חלק מהשואה? גם אם כל אנטישמיות היא פשע, לא כל אנטישמיות היא 'שואה'.

אני לא טוען שלא צריך ללמוד מהשואה. אני לא טוען שלא צריך להשליך מהאירועים באירופה 1933-1945 על אירועים בימינו. אבל הגישה של 'השואה היא רק שלנו', לפיה כל אירוע של אפליית יהודים הוא חלק מהשואה, שבכלל לא נגמרה מעולם, וכל אירוע של רצח עם במקום אחר כלל אינו רלוונטי, היא מחרידה לטעמי.

ועוד הערה לגבי האנטישמיות האינהרנטית של המוסלמים – אתמול שמעתי שוב מאבי למה שואה ×–×” רק לאשכנזים. סיפור ששווה להכיר.

מרוקו הייתה באותן שנים שטח-חסות צרפתי. כשצרפת נכבשה, משטר וישי שלט גם במרוקו – והתחיל בהכנות להעברת היהודים. בשלב הראשון, כל היהודים נדרשו לגשת להירשם. המלך הורה לכל המוסלמים לגשת להירשם גם הם, והפך את מבצע הרישום לבלתי אפשרי. הוא שילם על כך בכסאו, והוגלה – אבל במרוקו לא היו חוקי ×’×–×¢. תשוו את ×–×” להתנהגות המשטרים שנכבשו על ידי הנאצים באירופה.

9 תגובות »

נדב ב16/04/2007 9:05 תחת בעולם

9 Responses to “זילות השואה – The next generation”

 1. דניאל פרל והשואה? איזה שטויות.
  יש עוד כמה דברים שלא ממש ידועים על השואה. לדוגמא, בהולנד היתה מפלגה נאצית פעילה ביותר, ושיעור השמדת היהודים שם היה גבוה מאוד. אני חושב שכשמזכירים "הולנד" ו"שואה", אז הדבר הראשון שעולה הוא אנה פרנק, שם יש סיפור בו הולנדים החביאו יהודים.
  כנראה שבזכות תמיכת הולנד בישראל בשנים שלאחר המלחמה, החלקים החיוביים הודגשו על פני החלקים השליליים.

  • דווקא ×–×” מובן. אנשים זקוקים לאיזושהי הפשטה של ההיסטוריה – לא כל אחד מאיתנו יכול להיות היסטוריון שואה מהלך. אז מחלקים את הארצות לרומניה ולשבדיה – לכאלה שהם משת"פים גמורים עם הנאצים, ולכאלה שהתנגדו בכל הכוח. בפועל, ברור שהמצב מורכב יותר, ושגם ברומניה היו חסידי אומות העולם.
   (לא מכיר את המקרה הספציפי של הולנד – יכול להיות שהאירועים בהולנד דורשים את העברתה בזכרון הקולקטיבי מהצד השבדי לצד הרומני).

 2. נתאי הגיב:

  כשיהודים אמריקאים והשואה נפגשים התוצאה היא כמעט תמיד קיטש.
  לא מצאתי את התמונה, אבל היא קיימת. סטיבן ספילברג מחזיק עוגת שוקולד גדולה שכתוב עליה "shoah" בפתיחה של הפרוייקט שלו של תיעוד עדויות.
  נשבע שיש תמונה כזו.

 3. ברומניה התעמרו ביהודים, אבל לא הספיקו להרוג כמו בהונגריה. סבי שרד את המלחמה במחנה עבודה (בנוסח דכאו, לא בנוסח גיוס בקיבוצים, כמובן) בגלל שהם הספיקו לעבור לרומניה לפני המלחמה.

 4. למה לא מפציצים את דארפור, גוּדֶל

  כשהייתי ילד שידרו בטלוויזיה, בוודאי יותר מפעם אחת, את הסרט התיעודי "מדוע לא הופצצה אושוויץ". כידוע, מפציצי בעלות הברית טסו באזור מדי יום, ול…

 5. דב הגיב:

  אני נורא מצטער להרוס לכם את התאוריה אבל לפי ויקיפדיה גם יהודי מרוקו סבלו מהתקופה וחלקם אף נרצחו באשוויץ.
  כפי הנראה הסיבות העיקריות שלא הייתה השמדה כמו באירופה הינן:
  1. במרקו לא היו גרמנים אלא רק משתפי פעולה צרפתים;
  2. מרוקו שוחררה בשנת 1942 והזמן הקצר שחלף מהכיבוש עד השיחרור לא איפשר מכונת המוות הגרמנית לעבוד במלוא הקיטור.
  דרך אגב אין איזכור של הסיפור על המלך האם בטוח שהוא היה ?

  • אני לא בטוח לגבי הסיפור, אבל אני יודע בוודאות שהמצב במרוקו ×”×™×” הרבה פחות גרוע מאשר בצרפת של וישי – או לצורך העניין, בטוניס, שהייתה באותו סטטוס בדיוק.

 6. […] קראתי בבלוג של נדב פרץ ששמו של דניאל פרל ×–"ל נחרט על אנדרטת השואה במיאמי. […]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

973080 דפים נצפים, 51 היום
320012 ביקורים, 31 היום
FireStats icon ‏מריץ FireStats‏