יאיר לפיד, אין מה להתגאות בקיצוץ בקצבאות הילדים

נדב

היום, כמו בכל 20 לחודש, יקבלו מליוני הורים בישראל קצבת ילדים לחשבון הבנק שלהם.

היום, ה-20 ליולי 2013, יגלו הורים רבים שמאבק הקיום שהם ממילא נמצאים בו, המאבק להתאים את גובה המשכורת הנשחקת לגובה ההוצאות המאמירות, הפך להיות קשה יותר בכמה מאות שקלים.

רבים מהורים אלו הם מצביעי 'יש עתיד', שהיו בטוחים שהקיצוץ בקצבאות הילדים יפגע בעיקר בחרדים ובערבים, והולכים להרגיש את מה שנאמר כבר רבות – הקיצוץ הנוכחי פוגע בעיקר במשפחות בעלות שניים ושלושה ילדים.

כדי לרכך את המכה שהוא הולך לחטוף ממצביעיו, פרסם היום לפיד סטטוס בפייסבוק, שבו הוא שוב מנסה להצדיק את הקיצוץ:

מחר יכנס לתוקפו הקיצוץ בקצבאות הילדים.
זו היתה אחת מהבטחות הבחירות המרכזיות שלנו, ועכשיו היא יוצאת אל הפועל. אנחנו נעזור כמובן לכל משפחה נזקקת והקצבנו מאות מיליונים לבטחון תזונתי לילדים, ובמקביל ביטלנו לחלוטין את קצבאות הילדים למשפחות המאיון העליון, אבל מדובר במהלך היסטורי של מעבר מתרבות של קצבאות לתרבות של עבודה.
במשך שנים על שנים הוכח שוב ושוב שקצבאות הילדים אינן מוציאות את האנשים מעוני, אלא רק מנציחות את העוני. יש רק דבר אחד שמאפשר למשפחות לצאת ממעגל העוני – וזו עבודה. במשפחות שבהן שני ההורים עובדים, העוני צונח אל מתחת ל-5%.
זה הפירוש של אחריות הורית, זה גם הפירוש של אחריות חברתית. כשאדם מביא ילדים לעולם, הוא זה שאחראי עליהם. לא המדינה אמורה לפרנס אותם, גם לא הורים אחרים.
אנחנו נעשה הכל כדי לסייע לכל הורה שרוצה לצאת לעבודה – החל מתוכניות השמה וכלה בתמריצים כספיים לכל מי שעובד בשכר נמוך – אבל יש עקרון אחד שאנחנו לא מתכוונים לוותר לגביו: מעמד הביניים הישראלי אינו אמור לממן אנשים שיכולים לעבוד ואינם עובדים.

הסטטוס הזה מכיל, כהרגלו של לפיד, בליל של טענות לא נכונות, טענות שלא מוכיחות את מה שהוא מנסה לטעון, וסתם מריחות. בואו נעבור אחת אחת:

"זו היתה אחת מהבטחות הבחירות המרכזיות שלנו, ועכשיו היא יוצאת אל הפועל." – אפילו ביבי, כשקיצץ בקצבאות הילדים באכזריות בשנת 2003, אמר שהוא עושה זאת ×›×™ אין ברירה. יאיר לפיד גאה שהוא מדרדר ילדים לעוני.

"אנחנו נעזור כמובן לכל משפחה נזקקת והקצבנו מאות מיליונים לבטחון תזונתי לילדים" – כפי שמציין אילן גילאון בפייסבוק, שר הרווחה מאיר כהן אמנם הצהיר שיוקצבו מאות מיליונים לביטחון תזונתי, אבל ההצהרה הזו לא מצאה את דרכה לספר התקציב. שוב, אוויר חם.

"ובמקביל ביטלנו לחלוטין את קצבאות הילדים למשפחות המאיון העליון" – קרי, הוספנו הליך בזבזני ומסובך, שיחסוך עשרות אלפי שקלים לכל היותר (ויעלה מיליונים), הליך שמטרתו היחידה היא להרחיב את האוכלוסיות שלא מקבלות קצבאות כדי לפגוע בעתיד גם במעמד הביניים.

"במשך שנים על שנים הוכח שוב ושוב שקצבאות הילדים אינן מוציאות את האנשים מעוני, אלא רק מנציחות את העוני." – פשוט לא נכון. קצבאות ילדים, ברמתן הנוכחית, הן חסרות משמעות מבחינת מוטיבציה לעבודה, והן כלי מעולה לחילוץ מעוני.

"יש רק דבר אחד שמאפשר למשפחות לצאת ממעגל העוני – וזו עבודה." – ×–×” המשפט הנכון היחיד בכל הטקסט ×”×–×”. חבל שלפיד לא עושה כלום כדי לעמוד מאחוריו (ועוד על כך בהמשך).

"במשפחות שבהן שני ההורים עובדים, העוני צונח אל מתחת ל-5%" – ×–×” אולי המשפט המרגיז ביותר בכל הסטטוס ×”×–×”, מכיוון שהוא בו זמנית גם שקרי, גם חצוף וגם לא רלוונטי.

שקרי – משום ששיעור המשפחות העניות מבין המשפחות בעלי שני מפרנסים הוא 6.7%, ולא פחות מ-5%, לפי דו"×— העוני של המוסד לביטוח לאומי. שליש יותר ממה שאמר לפיד. עוד כמה אלפי משפחות שבהן שני ההורים קמים בבוקר לעבודה, מקבלים משכורת ונשארים עניים. אבל למי אכפת? בטח לא ללפיד.

כדאי גם להזכיר שהצעד של לפיד צפוי, באופן מיידי, להגדיל את המספר ×”×–×” – רבות מהמשפחות שבהן שני בני הזוג עובדים, והן מצליחות לשרוד מעל לקו העוני, עושות זאת בזכות קצבאות הילדים. לאחר קיצוץ של כמה מאות שקלים, ידרדרו מתחת לקו ×–×”.

חצוף – מכיוון שלהתגאות במספר המביש ×”×–×” ×–×” לא פחות מחוצפה. עצם העובדה שיש משפחות שבהן שני ההורים עובדים והן עדיין חיות בעוני היא לא פחות מחרפה. העובדה שהמספר ×”×–×” הוכפל בעשור האחרון צריכה להיות תמרור אזהרה מהבהב בפני כל שר אוצר, ובטח שלא לא נתון להתגאות בו!

ולא רלוונטי – משום שהעובדה ש'רק' אחת מכל 16 משפחות שבה שני מפרנסים ×—×™×” בעוני, אין משמעותה שמשפחה שחיה בעוני, לו שני ההורים יתחילו לעבוד בה, תהיה בסיכון של 1 ל-16 לחיות בעוני. מכיוון שאנחנו מדברים על משפחות שפוטנציאל ההשתכרות בהן הוא נמוך ממילא, סיכוי גבוה שגם לו שני בני הזוג יצליחו למצוא עבודה ולשמור אותה לאורך זמן, הם עדיין יחיו בעוני.

ומה האינדיקציה הטובה ביותר לכך? מה שקרה בעקבות הקיצוץ האחרון בקצבאות, בשנת 2003. ביבי אמר לאזרחי ישראל 'לכו לעבוד', והם צייתו והלכו לעבוד – ומאז יש לנו עובדים עניים…

"אנחנו נעשה הכל כדי לסייע לכל הורה שרוצה לצאת לעבודה – החל מתוכניות השמה וכלה בתמריצים כספיים לכל מי שעובד בשכר נמוך" – אם ×–×” כל הרפרטואר של הצעדים שממשלת ישראל מתכוונת לנקוט כדי לסייע למי שאינו עובד – וזה נשמע סביר – אנחנו צפויים לראות הרבה יותר עניים בקרוב. יש רפרטואר גדול מאוד של צעדים שאפשר לנקוט כדי לסייע להורים שרוצים לצאת לעבודה – בראש ובראשונה, מדיניות המכוונת ליצירת משרות. אם אין מספיק משרות במשק, העובדה שאדם מעוניין לצאת לעבוד לא תסייע לו כהוא-×–×” – ואם ימצא עבודה, ×–×” ×™×”×™×” על חשבון הורה אחר, שידרדר לעוני. צעדים נוספים יכולים לכלול אכיפה של חקיקת העבודה, העלאת שכר המינימום, וצעדים רבים אחרים, שהמשותף להם הוא מצד אחד שהם יסיעו באופן ממשי לאנשים החיים בעוני, ומצד שני – יכריחו את המעסיקים לשלם שכר הוגן, ולכן הסיכוי שנראה אותם מהממשלה הנוכחית נמוך עד אפסי.

(בטקסט יש עוד כמה אמירות פומפוזיות שמתחזות לאמיתות ערכיות. אנא סלחו לי שהתעלמתי מהן, כדי להקל על הקוראים)

פורסם במקור בעבודה שחורה

10 Responses to “יאיר לפיד, אין מה להתגאות בקיצוץ בקצבאות הילדים”

 1. עדו הגיב:

  "עובדות לא נכונות" . אין דבר כזה. בהגדרה עובדה היא משהו נכון.

  • נדב הגיב:

   צודק, תוקן

   • בס"ד

    שניכם צודקים!

    כן רציתי לנצל את ההזדמנות כדי לציין שיהורם גאון השווה בין שרון והליכוד, שנותנים חלק מן המגיע לעם( אם כי בעיקר בבטחון, במלחמת חורמה נגד איראן וחזבאללה שיעים, או ג'יהאד עולמי סוני, שמאימתם על שרון הוטל להשיג אמל"ח וכן כבודים לחיילים, כדי שיאכלו ויתחזקו לקראת ההזדמנות ליירט את האסלאם הקיצוני, כאשר חיילים מצטיינים משודרגים לרב אלוף, ומחזיקים הון עתק!

    גם החרדים פטורים משירות צבאי, וניזונים מקצבאות ילדים- שרון, ואחריו לבני וליברמן, נתנו לטייקונים, לצה"ל ולחרדים כאחד אמל"ח לגנראלים, להוביל את צה"ל, ולו נואשות(בקיץ 2006 דכא אחמדינג'ד באכזריות רבה את מרד לבני, ואלפי פליטים נהרו דרומה) אח"כ התאוששו הגנראלים, החרדים, הסטודנטים בבית מדרשה של יולי, וכל מי שלא קבל הכל, אך הליכוד המשיך לספק להם את התנאים הנ"ל!

    לפיד גזל זאת מהם, והשאיר את הישראלי הקטן שברחוב קירח מכאן ומכאן!

 2. anonymous moose הגיב:

  תודה על הפוסט הנהדר!

  לדעתי לא הצבעת מספיק על גודל השקר של לפיד בהביאו את הסטטיסטיקה על ה-5%, שמזכירה את מימרתו של ד'יזרעלי על "שקרים, שקרים ארורים, וסטטיסטיקה". הבעיה הכי גדולה עם הסטטיסטיקה שלפיה רק 5% מהמשפחות שבהן שני ההורים עובדים הן עניות (או 6.7%, מה שלא יהיה) היא שהיא מצביעה על קורלציה מטעה. המשפחות שבהן שני ההורים עובדים ינטו להיות אלה שבהן אחד או יותר מהמאפיינים הבאים מתקיימים:
  1. ההורים הם מהמעמד הבינוני המשכיל, שבו שני ההורים ממשיכים לעבוד, מסיבות של הגשמה עצמית
  2. הילדים בגיל העשרה, שפחות צריכים הורה בבית. אלה משפחות בהן ההורים מבוגרים יותר ולכן נוטים להרוויח יותר
  3. הילדים קטנים אבל האם בעלת כושר השתכרות מספיק גבוה שמצדיק תשלום גבוה למטפלת/גן/מועדונית/וכו' כדי שהאם תוכל להמשיך לעבוד
  4. גרים באיזור המרכז שבו יש עבודה זמינה לנשים והמשכורות גבוהות יותר

  כל המאפיינים האלה מצביעים על כך שמשפחות שבהן שני ההורים עובדים הן מלכתחילה מהמעמדות הגבוהים יותר ובעלי פוטנציאל השתכרות גבוה יותר, ולכן לא פלא שהן נוטות לא להיות משפחות עניות.

  זהו שקר מנוול ממש מצידו של לפיד, שמצטרף למסורת הניאו-קונסרבטיבית של האשמת העניים במצבם, בין השאר בעזרת סטטיסטיקה מטעה.

 3. ירמיהו הגיב:

  לא בטוח שהבנתי את הטענה הבאה

  "ובמקביל ביטלנו לחלוטין את קצבאות הילדים למשפחות המאיון העליון" – קרי, הוספנו הליך בזבזני ומסובך, שיחסוך עשרות אלפי שקלים לכל היותר (ויעלה מיליונים), הליך שמטרתו היחידה היא להרחיב את האוכלוסיות שלא מקבלות קצבאות כדי לפגוע בעתיד גם במעמד הביניים."

  תוכל לפרט בבקשה? איזה הליך בזבזני נוצר? אתה מתכוון להליך של בדיקת הזכאות מי שייך למאיון העליון שאינו זכאי לקצבת ילדים? הוא יעלה מיליונים? ומדוע מכך שהמאיון העליון לא יקבל קצבת ילדים ייפגע מעמד הביניים?

  • נדב הגיב:

   היום, ההליך של תשלום קצבאות ילדים הוא סופר-פשוט: רושמים את הילד בבית החולים, נותנים חשבון בנק, ומאותו רגע מתבצעת העברה בנקאית פעם בחודש לחשבון הזה.
   אם אתה רוצה למנוע קצבת ילדים מהמאיון העליון, אתה צריך לבדוק את ההכנסות של כל משפחה ומשפחה בישראל. ועל ×–×” להקים ועדת חריגים, למי שלא מרוצה ממה שקבעת לו. וועדת ערר לועדת החריגים.חוקרים, כדי לוודא שלא מרמים. וכך הלאה. נכון שהמנגנון ×”×–×” בקושי יופעל – ×›×™ מי מרוויח 800K וירמה בשביל 700 ש"×— – אבל אתה חייב להקים אותו.

   אז למה מקימים אותו? כי אחרי שהקמת אותו, הרבה יותר פשוט להוריד את גובה הרף, ולהפוך את קצבת הילדים לקצבה לעניים בלבד, כמו שהאוצר רוצה לעשות מזמן.

  • בני הגיב:

   שלא לדבר על זה שהחסכון הצפוי יהיה בערך אחוז אחד מסך ההוצאות, וכנראה הרבה פחות.
   למה?
   מספר הבסיס שלנו הוא אחוז. שזה גודל המאיון העליון (מאיון = אחוז, זאת ההגדרה).
   ועכשיו זה עניין של גודל המשפחה: האם לדעתך לאנשי המאיון העליון יש יותר ילדים מאשר הממוצע הכללי? תיאורטית, אולי באמת לסופר עשירים יש שלוש מאות ילדים כל אחד, ומאתיים שקל כפול שלוש מאות זה יוצא שישים אלף לכל משפחה. אולי יש להם שלושים ילדים, ואז זה יוצא ששת אלפים?
   או שאולי המשפחות מרובות הילדים הן במעמדות הנמוכים, ובמשפחות במעמד הסוציואקונומי הגבוה יש הרבה פחות ילדים, ואז האחוז של הבודד של המאיון העליון הופך להרבה פחות, כי לכל זוג יש בערך ילד ושליש, ולא ארבעה ילדים.

   קצבאת ילדים אחידה (לינארית, אותו סכום לאותו הילד) לא גוררת ילודה גבוהה. קצבאה שגדלה עבור כל ילד נוסף (200 לראשון, 300 לשני, 400 לשלישי וכן הלאה) כן מעוותת את המצב (לא בהרבה): העלות השולית של כל ילד קטנה (מה זה להכין אוכל לעוד ילד כשיש כבר שבע ילדים במשפחה) אבל הרווח (הקצבה שמתקבלת) גדלה.

   • ירמיהו הגיב:

    אני חושב שסכום עולה של קצבת ילדים לכל ילד הוא מוצדק. לדעתי נדב ידע להסביר את זה יותר טוב ממני.היה כאן פעם פוסט "להגנת קצבאות הילדים" באחת התגובות, נדב הסביר את זה בלווי דוגמאות מספריות.

    אני חושב שהרעיון הוא כזה. גם אם העלות השולית לכל ילד היא פוחתת אז צריך להסתכל גם על העלות הכוללת ולא רק על העלות השולית. קצבת ילדים לא מכסה את העלות השולית של ילד. לכן, עבור הילד הראשון יש עלות שלא מכוסה ע"י הקצבה. עבור הילד השני יש עלות נוספת שגם היא לא מכוסה ע"י הקצבה אבל העלות הזאת מתווספת לעלות של הילד הראשון שאינה מכוסה ע"י הקצבה. וכן הלאה עם גידול מספר הילדים. יש הצטברות הולכת וגדלה של הוצאות ילדים שקצבת הילדים לא מקזזת אותן באופן מלא.

    מהאמור נובע, שככל שגדל מספר הילדים גדלות העלויות שהקצבה לא מכסה אותן וכך ההכנסה הפנויה של ההורים הולכת וקטנה ועל מנת לקזז את הקיטון הזה צריך להעלות את קצבת הילדים לילד עבור כל ילד נוסף.

    בנוסף, גם אם יש עלות שולית פוחתת לכל ילד הרי שההפחתה הזאת זניחה ביחס לעלות שנשארת לאחר ההפחתה. יש הוצאות גבוהות לכל ילד נוסף שלא ניתן לחסוך אותן ע"י העברה של משאבים מילד אחד לשני.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

972841 דפים נצפים, 42 היום
319860 ביקורים, 27 היום
FireStats icon ‏מריץ FireStats‏