כמעט שווה את זה

נדב

בכל מצב אחר, למעט מיתון עולמי חדש, שמבטיח עוני עמוק למאות מליוני אנשים, הייתי מוחק את ה'כמעט' בכותרת.

שמירב ארלוזורוב תכתוב מאמר שהכותרת שלו היא 'אולי בכל זאת מרקס צדק'?

אין ספק שזו סיבה לשמפניה. מהר, כל עוד המשכורת מספיקה לכוס שמפניה.

6 תגובות »

נדב ב18/03/2008 10:05 תחת חברה בישראל

6 Responses to “כמעט שווה את זה”

 1. ולנסיה הגיב:

  מישהו קרא את הכתבה מעבר לכותרת?

  לא נראה שהמגיבים, כולל הפוסט הזה, בכלל שמו לב לחלק בכתבה שאומר "לא, הוא לא צדק במסקנה שלו שהמרקסיזם הוא השיטה הכלכלית העדיפה, אבל הוא כנראה כן צדק באבחנת היסוד שלו שהכלכלה היא הכוח העיקרי המניע את ההיסטוריה.".

  זה כמו לומר "כנראה שסטאלין צדק" ואז בהמשך "לא בסטליניזם, אלא כשאמר שבריא להתעמל".

  חשיבות הכלכלה ליציבות שלטונית נראית לי כמו משהו שאמור להיות כמעט ברור מאליו בימנו, כך שאני לא רואה שום סיבה ללגום יין-נתזים בעקבות ההודאה בחשיבות הכלכלה של כתבת כלכלית (גם אם הייתי דוגלת ברעיונות המרקסיסיטיים).

  מה גם שלאורך הכתבה מוזכרות מדינות שהצליחו לשלב כלכלה חופשית-קפיטליסטית תחת שלטון לא דמוקרטי ובכך להצליח ולהתעלות על כלכלות הנמצאות תחת שלטון דמוקרטי. כלומר הכותבת יוצאת מנקודת הנחה שקפיטליזם מוביל לשגשוג כלכלי ולרווחת האוכלוסיה.

  • נדב הגיב:

   כן, קראתי את הכתבה, ואת צודקת.
   ועדיין, רק הכותרת לבדה גורמת אושר בל יתואר.

 2. איתי הגיב:

  יעקב נאמן כבר הציע להפחית עוד מסים לרגל המיתון.

 3. נתאי הגיב:

  כלל ידוע בעיתונות צהובה הוא שלא תהיה שאלה בכותרת, שהתשובה עליה בכתבה חיובית. כך אפשר לפזר כותרות מפוצצות ומושכות עיניים ("האם ישראל מעבירה נשק לחמאס?") ללא גיבוי עובדתי הולם. עוד סממן להדרדרות העיתונות בימינו.

 4. עצוב, עצוב לקרוא דברים ברורים מאליהם מוצגים כאילו הם תוצאה של "חשבון נפש". וואו, משטרים לא חופשיים שמספקים הצלחה כלכלית אינם נופלים. ביג פאקינג סורפרייז. אבל זה בדיוק העניין: שהמשטרים הללו תלויים בהצלחה הכלכלית המתמשכת כדי להמשיך להתקיים. ברגע שהכלכלה תקרוס מסיבה כלשהי, התושבים יתלו את האשמה לא באנשים שעומדים בראש המדינה, אלא במשטר עצמו, והוא יוחלף. בדמוקרטיה, כמעט אף פעם לא מאשימים את המשטר עצמו (מקסימום איזה אלמנט טכני במשטר, כמו שיטת בחירות), אלא את המנהיגים, והם מוחלפים באחרים. הדגמה תנתן בקרוב מאוד.

  מה שמצחיק הוא שארלוזורוב מפספסת לגמרי את המציאות. לא רק שכלכלה היא לא הכוח העיקרי שמניע את העולם, אלא שדווקא בגלל שבמערב קרנה של הכלכלה כערך המרכזי ירד בעשורים האחרונים (מה שאינגלהרט מכנה עלייתם של הערכים הפוסט-מטריאליסטים), מדינות המערב ואזרחיהן מאפשרים החלשות של הכלכלה לטובת חיזוק ערכים אחרים, כמו ערכים סביבתיים.

  אגב אינגלהרט, אם התאוריה שלו לגבי היווצרות הערכים הפ"מ נכונה, הרי שממש עכשיו אנחנו צריכים להתחיל להרגיש את כניסתו של הדור הפוסטמטריאליסטי הראשון לביורוקרטיה הסינגפורית, והדבר צפוי להשפיע, בעשוריים הקרובים, על צורת המשטר ועל החירויות הנהוגות שם.
  (לא שאני מסכים עם התאוריה שלו. דווקא מקרה מבחן מעניין).

 5. מיכאל הגיב:

  חברים יקרים, כולכם פיספסתם את העניין-מה שארלוזרוב אומרת ×–×” בעצם: "הסיבה שאנחנו (העולם המערבי) מתמוטטים לאטנו היא הדמוקרטיה שמפריעה למשק, הבו לנו דיקטטורה של נערי אוצר והכל ×™×”×™×” בסדר", הדברים שלה מפחידים אותי – היא לא מודה בחולשות הקפיטליזם, היא מאשימה את הדמוקרטיה בהחלשת הקפיטליזם. זהירות! את הרעיון ×”×–×” שמעתי כבר מספר פעמים בשיחות סלון, ממשלות המומחים למיניהן…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

984045 דפים נצפים, 253 היום
325367 ביקורים, 117 היום
FireStats icon ‏מריץ FireStats‏