כן, בגלל השחיתות

נדב

בכל הרעש סביב טרטמן, היו כמה קולות שאמרו – אתם פוסלים אותה בגלל השקרים? תפסלו אותה בגלל הגזענות! גדעון ספירו כתב את ×–×” יפה:

כאמור, דברים אלה לא יאים ולא נאים לאשת ציבור, אבל לא בהם אני רואה את המסה הקריטית לשלילת מינויה כשרה בממשלה. הם בבחינת תוספת לסיבות העיקריות.

מנקודת מבטו של שוחר זכויות אדם, ח"כ אסתרינה טרטמן פסולה למשרה ציבורית כלשהי, בוודאי שרה, משום שהיא מתנחלת שגרה בשטחים הכבושים, שותפה למשטר הכיבוש והאפרטהייד, לוקחת חלק בשוד הקרקעות של העם הפלסטיני; היא פסולה משום שהיא תומכת בטרנספר של הפלסטינים אזרחי ישראל; היא פסולה משום שהיא תומכת במדיניות המלחמה; היא פסולה משום שהיא תומכת במשטר לא דמוקרטי בראשותו של אביגדור ליברמן, האיש שהציע להפציץ אץ סכר אסואן; היא פסולה משום שהיא תומכת בקפיטליזם הפראי השורר בישראל וכבעלת חברת כוח אדם בעבר תרמה את תרומתה לניצול המחפיר של עובדים בישראל.

כלומר – יש סדרי עדיפויות בחיים. קודם נלחמים בגזענים, ורק אחר כך במושחתים.

אז בלי להתייחס למקרה טרטמן – שבו, לטעמי, עשו לה אמבוש מוגזם לחלוטין, שעל תוצאותיו אני שמח – אגיד שלטעמי, העמדה של ספירו ושל כל מי שטוען טענות דומות היא מסוכנת, קודם כל לכל אדם שהתרבות הפוליטית חשובה לו, ואחר כך – לכל מי שמאמין, כמו ספירו וכמוני, שמנגנון המדינה צריך להיות מנגנון רחב שמספק מגוון שירותים לאזרחים.

כולנו יודעים שדעתו של ספירו, כמו דעתי שלי, על טרטמן לא משנה הרבה. נהפוך הוא – אני מאמין שאחת הסיבות לפופולריות שלה עד לפני כמה ימים הייתה העובדה שהיא כל כך הרגיזה אנשים מהצד הפוליטי שלנו. לכן, לדעה שלו אין משמעות אופרטיבית, בבחינת 'אל תמנו שרים גזענים'. דבריו יקבלו ביטוי כשיקום בצד שלנו המושחת. ×–×” שיגיד בקריצה – כולם יודעים שאני מושחת, אבל אתם בעצמכם אמרתם שזה עדיף על הגזענים. אז תבחרו בי. וככה גדלים סטאלינים. דעותיו של פוליטיקאי חשובות מאין כמוהן, אך לפניהם באה היושרה. זו צריכה להוות מאין כרטיס כניסה – בלעדיה אי אפשר להיכנס למגרש שבו הדעות רלוונטיות.

הסיבה השנייה, שבגללה דווקא תומכי מדינת רווחה צריכים להתנגד לעמדה הזו, היא הסכנה ששחיתות מהווה למנגנון המדינה. חוץ מהפגיעה המהותית של השחיתות בשירותים שמקבלים האזרחים, שבגללם אנחנו תומכים בעצם במדינת רווחה, השחיתות היא אחד התירוצים המועדפים על הכוחות הנאו-ליברליים להוכחת צדקתם – הטענה הנאו-ליברלית היא שמנגנון המדינה הוא בהכרח מנגנון מושחת. כל מקרה של שחיתות רק מוכיח את טענתם.

את טרטמן צריך להדיח בגלל כל הסיבות שמנה ספירו, ולא בגלל שהיא שקרנית – התגובה לקורות חיים מפוברקים צריכה להיות כמו במקרה בייניש או ארנס, מין כתם ×›×–×” שנדבק לך לכל החיים אבל לא עילה לפיטורין. אבל את אולמרט, הירשזון, קצב וחבריהם – צריך להדיח גם בגלל שהם נאו-ליברלים וגם בגלל שהם מושחתים.

7 תגובות »

נדב ב2/03/2007 23:33 תחת חברה בישראל

7 Responses to “כן, בגלל השחיתות”

 1. ירדן הגיב:

  יש יותר מדיי סיבות להדיח אותם שזה כבר לא יקרה.

 2. מירב הגיב:

  אכן מטורף. הסערה התקשורתית-ציבורית והדחתה של טרטמן, שבאו בעקבות השקרים שלה (החמורים לכשעצמם), היו צריכים להתעורר קודם לכן כשהצהירה שבמדינת ישראל אין מקום לשר ערבי. כנראה שבמדינה שלנו, אם מסווגים את רשימת התכונות שהציבור סולד מהן בסדר יורד, שקרנות נמצאת הרבה מעל גזענות. חבל.

  • קצת פיספסת את הטענה שלי.
   נכון שהיה צריך להעיף אותה בגלל הגזענות. אבל במקרים כאלה, יש מקום לדרוש הדחה בגלל השחיתות, מעבר לדעות המתועבות.

 3. נמרוד ברנע הגיב:

  רוצים הודעת במייל כמו שצריך!
  רוצים נוטיפיר על תגובות להודעות שכתבנו!

  • לא שכחתי אותכם, קוראי היקרים
   השרת לא תומך בשליחת מייל
   היום או מחר אני אעבור שרת לשרת יותר נורמלי, ואז הכל יחזור לקדמותו.

 4. סליחה, למה אף אחד לא מתיחס לזה שהיא כזאת פצצה?
  מה נהייתם כאלה רציניים?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

983523 דפים נצפים, 273 היום
325119 ביקורים, 133 היום
FireStats icon ‏מריץ FireStats‏