לחם

נתאי

קראתי את המאמר הזה בדה מארקר של היום, שטוען כי העניים מבזבזים את הכסף שלהם על סלולרי מיותר ולא על לחם. אני מקווה לטובת עו"ד בני כהן שכתב אותו שהוא עשה את זה מתוך בורות וניתוק, ולא מתוך רשעות גרידא. אני אומר את זה כי ברור לי לגמרי שהמקום היחיד שהוא ראה מישהו שמקבל הבטחת הכנסה הוא דרך החלון של האוטו ברמזור- את הקבצן שעומד שם.

אולי העו"ד הנכבד יואיל לוותר על הסלולרי שלו? לא, מה פתאום, עבורו זה נחוץ כמו אוויר לנשימה. העניים סתם מתקשטים במכשירים. העו"ד היקר לא יודע למשל שהיום אם יש לך ילד בבית ספר דורשים ממך מספר טלפון סלולרי כדי שיהיה אפשר להשיג אותך. ומה עם השיחות האינסופיות לרשויות הרווחה, המדינה, משטרה ועוד? ומה אם אתה נתקע עם הטרנטה שלך באיזה חור? מה הם אמורים לעשות אז? לחפש טלפון ציבורי תקין, שכבר אין בשום מקום או להתחנן בפני השכנים?

ברור שזה מה שהם צריכים לעשות. כי הרי זו אשמתם של העניים, שאין להם שום זכות לקיום בכבוד.

אותי ההנמכה הזאת של העניים מגעילה, וגם הגברת הזו שמוותרת כל כך בקלות על 3 שקלים לחודש מתקציב האוכל של כל משפחה ענייה, שגם ככה סובלת מתזונה מחורבנת בלאו הכי. אבל אם תגידו לה לוותר על שלושה שקלים לחודש מהתקציב של האחים עופר או שרי אריסון אני בטוח שהיא תוכל לכתוב מאמר לתפארת כיצד זה פוגע בציפור הנפש של הכלכלה המפוארת שלנו.

באופן כללי דה מארקר ממש התחילו להגעיל אותי, והייתי מוחק את כרטיס החבר שלי בקפה כבר מזמן, אלמלא הייתי זקוק לו כדי להגיב אצל וולווט ולחלק לה כוכבים ירוקים שמגיעים לה תמיד.

13 Responses to “לחם”

 1. BoR|S הגיב:

  אותי זה מרתיח כשאני רואה אנשים שמתקיימים על חשבוני מתהדרים להם כל חודש בדגם החדש ביותר של הסלולרי. אל תגיד לי שאתה מוכן לקבל את זה.

  מכשיר סלולרי הוא ללא ספק מכשיר הכרחי, לכולם. אבל במצב הקיים שבו הוא יותר מותג ממכשיר הכרחי, הביקורת הזאת מוצדקת במידה מסויימת. ועוד משהו, את הכסף שחסכתי בכך שאני לא מנוי בשירותי הדור השלישי (וכבר שנה מתחמק מכל הניסיונות השפלים של ספקית הסלולר שלי לשדרג אותי לדור השלישי הזה), אוכל אולי לממן לעצמי עוד איזשהו חלק מהתואר האקדמי שלי.

  אנשים שאין להם כסף, מוטב שאת המעט שבכל זאת הם מקבלים, ישקיעו בדברים החשובים לקיום – שיחות חולין יכולות להתנהל גם פנים מול פנים, ולא בשיחות דור שלישי במכשיר הסלולרי החדיש ביותר.

 2. מרק ק. הגיב:

  ההתקפה על ארלוזורוב היא דמגוגיה יפה, או שאולי אני טועה ולא היו שום עליות מחירים אחרות שמשפיעות על סל הצריכה של שני העשירונים התחתונים.

 3. נתאי הגיב:

  boris – שים לב, המאמר במארקר לא יוצא נגד עניים עם סלולריים חדשים, אלא נגד עניים עם סלולריים בכלל. אותי ×–×” לא מרתיח לראות עניים עם הסלולר החדיש ביותר, אלא סתם מאד מעציב. ×›×™ עוני ונחשלות ×–×” לא רק עניין של כסף, אלא עניין תרבותי עמוק. וקשה לי מאד לגנות הורה שקונה לבנו את הסלולרי ×”×›×™ חדש ונוצץ כדי שהוא ×™×”×™×” כמו כולם, וחוסך אוכל מהמשפחה, ×›×™ הוא לא רוצה לבייש את בנו.

  מרק: אני מדבר רק על הלחם. חוצמזה, היא נותנת את כל הידה ידה הנאו שמרני על תנו לעניים חכות ולא דגים וכל זה, אבל איזה חכות אתה כבר יכול לתת לפנסיונר ניצול שואה בן 80? או אפילו למישהו מובטל בן 59 מאופקים, שכבר מה שהוא לא יעשה, בחיים לא ימצא עבודה?

 4. ומה אם הרשימה של בני ציפר על לחם וצביעות?
  http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?itemNo=880328&bl=2&contrassID=2

 5. נתאי הגיב:

  אני מקפיד לא לקרוא את בני ציפר מתוך עיקרון. כיוון שקישרת ריפרפתי על המאמר שלו, וניכר בו שזה עוד אחד שלא ראה ×¢× ×™ מקילומטר, ולא מסוגל להבין שיש אנשים שבאמת מסתובבים רעבים. ×–×” שהוא מציע להם ירקות אורגניים משול להצעה של מארי אנטואנט – אם אין לחם שיאכלו עוגות. בעיות התזונה של העניים הן עניין מאד מורכב.
  בשורה התחתונה בני ציפר כרגיל כותב באופן שטחי, גזעני, מתלהם ושונא אדם על דברים שאין לו מושג וחצי מושג בהם.

 6. חבר שלי הסביר לי פעם שיש עניים (מאוד) מחזיקים טלפון סלולרי ולא טלפון של בזק ×›×™ בסלולרי יותר קל לצבור חובות אדירים ואז פשוט להחליף חברה ולקבל סלולרי חדש – בעת שהחברה הקודמת יכולה ללכת לחפש את החברים שלה ×›×™ בכל מקרה אין לו גרוש ואין מה לעקל.

 7. alomost30 הגיב:

  יש שינוי תרבות מהותי בארץ, לדבר על סעד ועל "תרומות" של עשירים לעניים מותר ואף כולם מגלים רגישות עם מלא דמעות בנושא. אך שמדברים על רווחה, כולם(כמעט,ובמיוחד בתקשורת) מגלים רמת ציניות שלא תיאמן, ומחפשים דוגמאות מתחת לאדמה להוכיח למה המהלך שגוי.
  וה"גברת" שאתה מקשר אליה…יש לה היסטוריה ארוכה של דמגוגיה בנושאים חברתיים. במיוחד זכור לי הדוגמה למובטל שמצאה(אחד בלבד!!! ) שמצא עבודה באמצעות תכנית "ויסקונסין" והוא מאוד מרוצה, לא ×”×™×” צורך מבחינתה לציין את העבירות על החוק בתכנית, על ההשפלה, ועל אחוז המובטלים שנשאר בדיוק כפי שהיה, תוך מניעת קצבאות המגיעות על פי חוק.

 8. מרק ק. הגיב:

  שבוע עבר ללא לחם אחיד. האם היה מישהו שהיה לו אכפת בכלל? במקום לשלם 3 שקלים יותר בחודש העניים כרגע משלמים 9 ואיש לו מצפצף. האם יתכן שארלוזורוב צדקה וזה סכום כסף קטן מדי, והוא לא מעסיק אפילו אנשים שיש להם מעט כסף.

  באותה נשימה השבוע הציעה רשות השידור להעלות את אגרת הטלביזיה ב90 שקל לשנה, כלומר כ8 שקלים לחודש. למיטב זכרוני לא קם אף איש "חברתי" שמחה על הפגיעה העתידית בעניים.

 9. Gadi Shimshon הגיב:

  רציתי גם להגיב על הטור המטומטם הזה. עניין יכולים להשתמש בטוקמן או דומה, ואז זה הם יכולים להיות זמינים ולדבר רק כשהם חייבים.

  • נדב הגיב:

   ×–×” לא משנה הרבה – הרי אדון בני כהן לא בדק את חשבון הטלפון שלהם, הוא פשוט ראה אותם עם סלולרי. הוא לא יודע באיזו תכנית תעריפים הם.

 10. […] במעט לצמיחה לחלחל – לא חס וחלילה לעניים, השם ישמור, להם מקצצים 3 שקלים מתקציב הלחם, אבל ×–×” בסדר הם ממילא רגילים ללכת לישון […]

 11. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  טלפון סלולרי כבר אינו מוצר של עשירים בלבד.
  פעם כשהיו מתקשרים לטלפון נייח זה היה למקום- בית משרד וכדומה.
  היום כשמתקשרים לטלפון סלולרי – מתקשרים לאדם ספציפית- ולכן אי אפשר להגיד שזה מיועד לעשירים- לא רק אותם צריך "למצוא" בדחיפות…

 12. […] ואז נזכרתי שכבר כתבתי אחד מאד מוצלח פעם, אז אני רק אקשר אליו מאז שכתבתי את הפוסט ×”×–×” יש רק יותר עשירים מתנשאים, […]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

977849 דפים נצפים, 45 היום
322372 ביקורים, 38 היום
FireStats icon ‏מריץ FireStats‏