למה אני מסתייג מפרסומות

נדב

מסתבר שהפוסט הקצר שלי על פרסומות ×™×¦×¨ מהומה זוטא בבלוגוספירה. יוחאי מסכים איתי שצריך להוריד את הפרסומות כמה שיותר מהר, אבל חנית והשדון לא מבינים מה אני רוצה. חנית מסכמת את ×–×” יפה במשפט:

להרוויח זו לא מילה גסה ואם מישהו תורם ידע מאמץ והשקעה אין שום סיבה שהוא לא ינסה לקבל על כך תמורה.

ואכן, למה אני מתנצל? מה רע בזה שאני שם פרסומות1? על הזמן שאני משקיע באתרים האלה אין לי שום כוונה לקבל פיצוי, ×›×™ אני עושה את ×–×” בשביל ×”×›×™×£. אבל אחסון אתרים עולה כסף, וכמה שהאתרים האלה מצליחים יותר – כך הם עולים יותר. למה שאני לא אחזיר לעצמי את הכסף ×”×–×”? מה רע?

הבעיה שלי עם פרסומות היא לא שהן 'מזהמות' לי את הבלוג. כשהייתי בתפוז, מאוד הפריע לי שכל מי שגולש בבלוג שלי בלי אדבלוק סובל מפרסומות מהבהבות וקולניות. אבל באדסנס אין את הבעיה הזו – מדובר בטור קטן של מודעות טקסט, בצבע לבחירתי. לא משהו שיפריע למישהו בעיניים.

הבעיה שלי עם פרסומות היא אחרת. ×¤×¨×¡×•×ž×•×ª הן ×‘עצם ×¨×’ל בדלת מצד העולם הממוסחר. כשאני מכניס פרסומות, אני ×‘עצם מכניס לתכנון האתר מערכת שיקולים נוספת – זו של המפרסם שלי. אני שם פרסומות כדי להרוויח מהן כסף, ואם לא אעשה מהן כסף, מה הטעם לשים אותן?

וכאן מתחיל כל גוף הידע האדיר שמספר לנו איך למטב את התוכן לאדסנס. הטיפים מתחילים ממיקומים וצבעים מתאימים למודעות, אבל מגיעים גם לתוכן מתאים למודעות – ובצדק. הרי אם אני אכתוב רשומה איומה ונוראית על שוק הבשר של תעשיית השידוכים האינטרנטית הישראלית, וכמה אין סיכוי לצאת ממנה לא חבול ופצוע, מעטים ילחצו על הלינק של 'כפיות' שמופיע בצד. אם, לעומת זאת, אכתוב על איך ×–×” הדבר הבא, שמאפשר לנו להתחמק ממוראות הדייטים, סביר להניח שכמות הלחיצות תעלה (בהנחה שאני משכנע).

אז מה, אני מנסה למכור לכם שכל מי ששם אדסנס בבלוג מאבד את שיקול דעתו ומתחיל לכתוב בדיוק את התוכן שימטב את הכנסות האדסנס שלו? ממש לא. ברור לי שכולנו חכמים, כולנו נבונים, כולנו יודעים את התורה ואף אחד מאיתנו לא ישעבד את כתיבתו להכנסות האדסנס. מצד שני, ברור לי שכן נכנסת כאן מערכת שיקולים נוספת. יכול להיות שהשיקולים האלה לא ישפיעו על אף החלטה שנקבל – אבל עדיין, צירפתי למערכת השיקולים שלי עוד אלמנט, שאני חושב שהוא לא חיובי ושאני צריך להיזהר לא לתת לו להשתלט.

וכמובן שכל השאלות האלה מנקרות גם במוחו של הקורא. האם הבלוגר שאני קורא כרגע יודע לעשות את האבחנה? האם הוא לא נותן לשאלת ההכנסות מפרסומות להתערב בתכנים שהוא כותב?

האם אני חושב שפרסומות בבלוגים הן מקור כל רע? לא. אם הייתי חושב את זה, לא הייתי מכניס אותן לאתרים שלי. אבל אני כן חושב שהן דבר שעדיף להימנע ממנו, כדי להימנע מהוספת השיקול המסחרי למערכת השיקולים של הכותב.

1. למי שלא התעדכן, ותוהה על איזה פרסומות לעזאזל אני מדבר – הפרסומות הן לא כאן, הן בבלוגדיבייט ובמה יש באוכל

10 Responses to “למה אני מסתייג מפרסומות”

 1. נתאי הגיב:

  יוסף אל דרור, שהיה מורה שלי שאל פעם האם כשהצגה מתחילה, ואומרים: "צופים יקרים, חברת פלאפון מאחלת לכם צפיה מהנה ומזכירה לכם לכבות את המכשירים הסלולרים שלכם" – האם ×–×” חלק מהטקסט של המחזה?
  מצד אחד אל דרור צודק, מצד שני הוא פיינשמייקר.

 2. אני לא חושב שזה נכנס למערכת השיקולים של מישהו. עד שכתבת את ×–×”, אפילו לא חשבתי על ×–×” שאם אני אכתוב דברים חיוביים על דברים ×–×” יגדיל את ההכנסות שלי מאדסנס (בינתיים ×–×” לא עבד במקרים שכתבתי דברים חיוביים). מה שאני אוהב באדסנס הוא שזה מדיום הפרסום של האדם הקטן – ×–×” לא הפרסומות הגדולות, הצעקניות והמגעילות של המפרסמים הגדולים (לקרוקר יש עכשיו סלוגן חדש, משהו עם התחת שלך). ×–×” פרסומות קטנות של מפרסמים קטנים. בגלל ×–×” ×–×” לא מפריע לי.

  • קודם כל, כמו שאמרתי, אין ספק שהאדסנס עדיף אלף מונים על הפרסומות של המפרסמים הגדולים.

   אצלי העובדה שיש קשר בין מה שאני כותב לבין המודעות שמופיעות ולבין שיעור ההקלקות דווקא כן יושב בראש. אבל מה שחשוב יותר, ×–×” יושב בראש של הקוראים…
   אני חושב שהבעיה היא לא עם הכותב הספציפי. יכול להיות שאתה קורא אותי מספיק ומכיר אותי מספיק כדי לדעת שאני לא מושפע. השאלה היא האם מישהו שמגיע לכאן באקראי יודע שאני יכול להפריד בין התשבוחות שלי בדבר שליחת קורות חיים בכל הזדמנות אפשרית לבין המודעות לחיפוש עבודה שמתנוססות בצד שמאל.

 3. ירדן הגיב:

  אני מבין את ההתלבטות שלך לגמרי. מצד אחד, זה באמת נראה כמו שיקול קשה. האם להכניס פרסומת קטנה כדי לא להצטרך לשלם על האחסון או לשלם ובכך למנוע מהשיקול הנוסף שאנחנו רוצים להימנע ממנו להיכנס?
  מצד שני הייתי רוצה להגיע למצב שאני צריך להתלבט בנושאים כאלו ^_^ בטווח הרחוק אני כמובן מעדיף בלי פרסומות אפילו שזו נראית החלטה מטופשת כשאפשר להרוויח מהן במקום לשלם על האחסון.

 4. ומה דעתך על PayPal? קראת רשומה שאהבת? תן שקל לכותב! הכותב, מצידו, בטח שלא כפוף למודעות שבצד ויכול להוציא את האלמנט הזה החוצה. כותב עלול, מצד שני, לכתוב בצורה שתביא לו יותר "שקלים" מהקוראים (אני עדיין לא יודע איך עושים את זה, אבל בטח יהיו כבר מי שינתחו את הלוגים ויגלו מה גורם לאנשים לתרום), אבל זו כבר בעיה שלו.

  (אצל חנית הסברתי למה לדעתי זה לא יצליח בבלוגוקוסמוס בעברית וברשומה המקורית שלך. אצלנו רוצים לאחוז בחבל משני קצותיו: גם שמישהו יממן לך את ההוצאות, אבל שזה יגיע בדרך שלא תיצור תמריץ מסוג כלשהו לכותב. דהיינו, בצורה הכי עקיפה שאפשר, כלומר, בסופו של דבר צץ כאן הרעיון של ניתוק הקשר בין מקור הכסף למי שמקבל אותו, המכונה בעברית "מס")

  • paypal נשמע לי עדיף על הפרסומות ללא ספק. הסיבה העיקרית היא שאם מישהו חייב להשפיע על הכתיבה שלי, עדיף שזה ×™×”×™×” מי שקורא אותי ולא מישהו חיצוני – במקרה ×–×”, מממן הפרסומות.
   לגבי שאלת המס – אני חייב להודות שהיא עלתה על דעתי. האם המדינה צריכה לממן X שטח שרת ו-Y רוחב פס לכל מי שרוצה? האם ×–×” שרות שאנחנו רוצים שיהיה נגיש לכל אזרח? שאלה מעניינת.

 5. אבוי, במו מקלדתי אני מעודד סוציאליזם?! שומו שמיים והאזיני ארץ! אני בסך הכלל הסברתי שזה מה שמשתמע מהרטינות החוזרות על עצמן נגד פרסומות. אני נגד מס כזה, כמובן, אם זה לא היה ברור.

 6. […] בעקבות דיונים שבהם השתתפתי אצל חנית ונדב, ודיונים אחרים שבהם לא השתתפתי (קישורים שם) אני רוצה לעשות, ולו רק לעצמי, קצת סדר במחשבות על כל נושא הפרסומות, תשלומים ולהציע הצעה. […]

 7. […] היכולת להרוויח כסף מהכתיבה אינה, ככל הנראה, הסיבה העיקרית לכתיבתם של הבלוגרים. נדב פרץ כתב בבלוגו לאחר שהכניס פרסומות ×›×™ “ברור לי שכולנו חכמים, כולנו נבונים, כולנו יודעים את התורה ואף אחד מאיתנו לא ישעבד את כתיבתו להכנסות האדסנס. מצד שני, ברור לי שכן נכנסת כאן מערכת שיקולים נוספת. יכול להיות שהשיקולים האלה לא ישפיעו על אף החלטה שנקבל – אבל עדיין, צירפתי למערכת השיקולים שלי עוד אלמנט, שאני חושב שהוא לא חיובי ושאני צריך להיזהר לא לתת לו להשתלט.” (…) […]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

977848 דפים נצפים, 47 היום
322371 ביקורים, 38 היום
FireStats icon ‏מריץ FireStats‏