למה מכתב פומבי?

נדב

בעקבות רשומה קודמת, בה דרשתי ×œ×”סיר את הבלוג שלי מאגרגטורים שאינם מוכנים להסיר את הבלוג של זרובבלה, זכיתי לשלל תגובות – רובן תוהות על המעשה. לכן, אנסה לענות לשאלות במרוכז כאן.

 • יש המון גזענים. למה נטפלת דווקא לזרובבלה?

באמת יש המון גזענים. ובכל זאת, הרשומה של זרובבלה חצתה איזשהו קו. רוב הגזענים מסתתרים מאחורי איזושהי איצטלה. ×–×” לא שכל הערבים הם ×›×›×”, ×–×” 'התרבות הערבית', או שזה האיסלאם, או משהו ×›×–×”. רוב הגזענים מבינים שאמירה מפורשת המייחסת תכונות שליליות לעם שלם, רק על רקע היותו עם, אינה לגיטימי. זרובבלה חצתה את הגבול ×”×–×”, והציגה גזענות בצורתה הבוטה והמגעילה ביותר. אסור לתת למהלך ×›×–×” לעבור לסדר היום – צריך להראות לה, ולכל מי שקורא אותה, שעמדה כזו חורגת מגבול הלגיטימיות.

 • מה ההבדל בין מה שהיא עשתה למה שאתה עושה? בין לרדוף אדם על רקע ×’×–×¢×™ לבין לרדוף אותה על רקע דעותיה?

אני לא רודף את זרובבלה על רקע דעותיה. אין לי שום בעיה עם זרובבלה, ומצידי – שיהיו לה חיים שמחים ומלאי הצלחות, ואני מקווה שלא תסבול לעולם מאפלייה. הדבר היחיד שאני רודף על רקע דעותיה הוא את דעותיה, ותסכימו איתי שבזה יש איזשהו הגיון…

 • אבל למה דווקא להסיר מהאגרגטור? מה עם חופש הביטוי שלה?

מבחינתי, יש הרבה דמיון בין אגרגטור ציבורי דוגמת וובסטר לבין עיתון. בשניהם התכנים עוברים עריכה – אם ×›×™ באגרגטור בצורה פחות קפדנית. לכן, הורדת זרובבלה מאגרגטור אינה שקולה לסתימת פיות או לשלילת חופש הביטוי שלה, אלא לבחירה של עורך בעיתון – בחירה שאני בטוח שתסכימו שהיא לגיטימית. עורך אמור לסנן תכנים ראויים מתכנים שאינם ראויים, ורשומה כמו זו של זרובבלה לא הייתה עוברת את העורך באף עיתון שאני מוכן לקרוא. באותו אופן, אני מצפה שהבחירה של מנהלי האגרגטורים הציבוריים בין מקורות עדכון שונים תעמוד באותם קריטריונים.

במילים אחרות – המטרה של האגרגטורים הציבוריים היא לסנן תוכן איכותי עבור הקוראים שלהם. לקרוא לזבל ×”×’×–×¢× ×™ של זרובבלה 'תוכן איכותי' ×–×” לתת לו לגיטימציה, ולזה אני לא רוצה להיות שותף.

חשוב להדגיש שוב – אין לי שום בעיה עם חופש הדיבור של זרובבלה. אני לא חושב שישראבלוג צריכים לסגור לה את הבלוג, ובטח שלא צריך חקיקה נגד דברים כאלה. אבל אחרי שמיישמים את חופש הביטוי, תפקידה של החברה הוא להראות מהן דעות רצויות ומהן דעות שאינן לגיטימיות, למרות שמותר להביע אותן.

[tags]זרובבלה, חופשה הדיבור, גזענות, אגרגטורים[/tags]

14 Responses to “למה מכתב פומבי?”

 1. מרק ק. הגיב:

  מצטער, אני לא זוכר שחתמתי איתך על חוזה כלשהו המגדיר "מטרה" לוובסטר. מבחינתי זה קורא הרסס שלי שאני מוכן לשתף בו אנשים אחרים.

  • אם אתה חושב שמתן במה לתכנים של זרובבלה הוא ראוי – זכותך. לדעתי ×–×” לא ראוי, ולדעתי אם ×”×™×” מדובר ברשומה דומה על שנאת יהודים לא היית חושב פעמיים. אבל שוב, זכותך.
   כל מה שאני מבקש זה שאם אתה משאיר אותה, תסיר אותי.

  • שרון הגיב:

   מרק – אתה מעלה כאן נקודה מצויינת.

   גם לי יש גרגריוס קטן משלי, הוא זמין ברשת ללא סיסמה, ולכן מתוקף זה, הוא "ציבורי", למרות שהוא אמור לכאורה לשמש אותי בלבד (הופתעתי מאוד לגלות שיש כמה אנשים שמשתמשים בו, למרות שזהו).

   עם זאת, שלי מוגדר, בעצם הכותרת שלו, כאגרגטור אישי – "בלוגים ששרון אוהבת במיוחד".

   וזאת בניגוד מוחלט ממך, הנשען למעשה על המוניטין (הטובים! מאוד!) שבנה לעצמו חנן כהן עם וובסטר המקורי, ושהרשת אימצה אל חיקה כאגרגטור-על.

   מתוקף זה, אולי לא הייתי אומרת שיש לך מחויבות למשתמשים המוצגים בוובסטר שלך, אבל בהחלט יש לך מחויבות כלשהי למותג שאתה משתמש בו (כמותג המוכר כאיכותי ואמין).

   • מרק ק. הגיב:

    אוקי שרון, מה דעתך את על כל הענין?

    במאמר מוסגר, אם הבעיה זה השם אני מוכן לשנות אותו תוך דקה.

    • שרון הגיב:

     שאלה מעניינת.
     מה אתה מעדיף? להתהדר במוניטין טוב שבנו אחרים לפניך, או להנות מחופש שאינו תלוי-מורשת?

 2. חנן כהן הגיב:

  גם כאן אני אכתוב זאת. כל האולטימטומים ודרישות ההסרה פוגעות בעצם הדבר שנראה לי שחשוב לי ולך, הבלוגוספירה. האנרגיה של זה רעה יותר מהאנרגיה של הפוסט (הרע) המסויים. בסוף זה יחזור אליך וכבר אי אפשר יהיה לתקן. תפסיק עכשיו לפני שיהיה מאוחר.

  • אז מה, נישאר בשקט כדי לא להעכיר את האווירה?
   וכשיקראו בבלוגוספירה 'מוות לערבים', גם אז נישאר בשקט, כדי לא להעכיר את האווירה עוד יותר?

   (לכל המתלהמים – לא אמרתי שזה מה שזרובבלה אמרה. תקראו שוב)

   • kusit3g הגיב:

    התקרנפות זה באמת כלי משובח שמאפשר לשמור על ה"אנרגיות" החיוביות. גם צדקנות, התחסדות וצביעות זה גם לא רע. ולגבי אולטימטומים, אף אחד לא נותן אולטימטום. אנשים קובעים לעצמם את הגבולות, שמעבר להם הם לא מוכנים לשתוק. אני לא רואה איזו זכות יש למנהל אגרגטור ציבורי לכפות עלי לדור בכפיפה אחת עם דברים שהם תועבה בעיני, ואיך זה בדיוק תורם לפנג שווי של ה"בלוגוספירה" (שאגב, הוא לא חשוב מעצם היותו מושג ריק).

 3. […] נכון, לא כתבתי שום דבר בנושא זרובבלה, אל דאגה – לא מתכוונת להתחיל עכשיו. מה שכן קרה, ×–×” שקראתי את הפוסט “למה מכתב פומבי” והחלטתי לשתף אתכם. […]

 4. […] אחת מהנקודות שעלו במסגרת כל הרעש שמסביב הייתה שחלק מהאנשים לא מעוניינים לקרוא את מה שיש לאותה ×’’×™× ×’’ית לספר, גם אם הם נכללים באוספים של הרבה אוגרי רסס מקוונים. באופן דומה, חלק מהיוצרים בחבורה לא מוכנים שהמלל שלהם ייכלל ויוצג באותם אוגרים כל עוד הם מופיעים ביחד איתה באותו מאגר. זכותם. […]

 5. […] הערה מאוחרת: יש גם הסבר תגיות:אגרגטורים , גזענות , זרובבלה , כוסית עם אובססיית שואה פופולריות: 85% [?] […]

 6. התקבלה בבלוגדיבייט תגובה לרשימה זו

  אביעד כתב תגובה לרשימה זו בבלוגדיבייט. כותרת התגובה: זרובבלה, שבוע אחרי – במקום בוז, היא מקבלת פרגון מ-NRG

 7. […] מאוחרת: יש גם הסבר תגיות:אגרגטורים , גזענות , זרובבלה , כוסית עם אובססיית […]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

984053 דפים נצפים, 253 היום
325369 ביקורים, 116 היום
FireStats icon ‏מריץ FireStats‏