למה מרכזים למניעת גירושין הם רעיון רע כל כך בעצם?

נדב

במסגרת המשא ומתן הקואליציוני, אחת הדרישות של איחוד מפלגות הימין היא:

מהלך להפחתת שיעור הגירושים במדינה. […] הדרישה תהיה גם תקציבית בסך 5 מיליון שקל להקמת אגף פסיכולוגים ועובדים סוציאליים ואפשרות קבלת הטבות במס לזוגות שיפנו לייעוץ זוגי לפני גירושים.

טל שניידר בגלובס

נו, אז למה לא? שאלו רבים בטוויטר ובפייסבוק. הממשלה תקצה 5 מיליון שקל להקמת 'אגף למניעת גירושין', שיעניק ייעוץ לזוגות שעומדים בפני גירושין על ידי עובדות סוציאליות ופסיכולוגיות. שירות חברתי על חשבון המדינה לאנשים שנמצאים במצבי משבר. אמנם לא חשבנו שזה יגיע מסמוטריץ' דווקא, אבל מה רע?

רע מאוד.

אין לי התנגדות לתכנית מדינתית להענקת ייעוץ זוגי חינם מטעם המדינה לזוגות במצבי משבר. להיפך – רעיון מצויין. אלא שחשוב לשים לב שזה לא מה שאיחוד מפלגות הימין דורש. ×–×” לא יעוץ זוגי או משפחתי אלא מרכז למניעת גירושין. ×–×” אולי נשמע כמו הבדל סמנטי, אבל המשמעות שלו קריטית.

תמיכה בזוגות במצבי משבר משמעה, הרבה פעמים, לעזור לבני הזוג להבין שהפתרון הטוב ביותר עבור שניהם הוא פרידה, ולסייע להם לעשות את הפרידה הזו בדרך הטובה ביותר.

אלא שעבור גוף שמוגדר ×›'מרכז למניעת גירושין', כל מקרה שנגמר בפרידה של בני הזוג הוא כישלון במטרתו המוצהרת – מניעת גירושין, מן הסתם. ולכן, המטרה של ארגון ×›×–×” לא תהיה לשאוף לפתרון הטוב ביותר עבור בני הזוג, אלא לשאוף לשמר את המערכת הזוגית גם כאשר ×–×” מזיק לבני הזוג או לאחד (ובדרך כלל אחת) מהן.

רבים מכם ודאי חושבים עכשיו – בסדר, אלו המטרות המוצהרות של המרכז. אבל בסופו של דבר, יושבת אשת מקצוע מול שני בני זוג, היא תפעיל את שיקול דעתה המקצועי, ותפעל בהתאם לטובת בני הזוג, לא?

אז זהו, שזה לא עובד ככה.

גוף שיוגדר ×›'מרכז למניעת גירושין' יוערך ויתוגמל בהתאם להצלחה שלו במטרתו המוצהרת – מניעת גירושין. ככל שאחוז גדול יותר מהזוגות שיופנו למרכז ישארו נשואים, כך המרכז יוכל להכריז שהצליח במשימתו, ויזכה ליותר יוקרה ותקציבים. לא מן הנמנע שגם ייסדו מנגנון של תגמול לפי תפוקות – ואז הקשר בין מניעת גירושין לבין תגמול כספי למרכז ×™×”×™×” ישיר לחלוטין.

הדרך היחידה שבה המרכז יכול להשיג את המטרה שלו – צמצום מספר הגירושין – היא דרך אנשי המקצוע שלו, שידרשו לתעדף שימור נישואין גם במקרים שבהם טובת בני הזוג היא אחרת, לפי שיקול דעתם המקצועי.

והמחקר מראה לנו שכשיש לחצים כאלה על אנשי מקצוע, הם נענים להם ומשנים את הפרקטיקה המקצועית בהתאם.

במרכז ×›×–×” אנשי המקצוע לא ידברו עם זוגות על 'מה טוב לשניכם'. הם ידברו איתם על 'מה אתם יכולים לעשות כדי להישאר ביחד – גם כשברור שזה רע לבני הזוג, גם כשברור שזה רע לילדים, ולא מן הנמנע שגם כשיש חשש לאלימות או להתעללות ברקע.

וכמובן שמי שצפוי להיפגע מכך יותר הן דווקא הנשים – שהן, באופן מסורתי, הצד החלש במערכות זוגיות, ואלו שנפגעות ראשונות ככל שמקשים על פירוק התא המשפחתי.


תגובה אחת »

נדב ב2/05/2019 13:17 תחת כללי

One Response to “למה מרכזים למניעת גירושין הם רעיון רע כל כך בעצם?”

  1. Jeanne Leddy הגיב:

    sztaϲhety ԁrewniane aⅼlegro płoty betonowe słupsk

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

977701 דפים נצפים, 48 היום
322272 ביקורים, 33 היום
FireStats icon ‏מריץ FireStats‏