לעזור קצת בבית

נדב

אני יודעת על עצמי, אני יודעת על חברותי העובדות, המסדרות ארוחות גם לשבת וגם לימי חול. זה קצת מכביד, אבל הן עושות זאת. הבית מסודר וגם העבודה בחוץ מתנהלת כשורה. אני יכולה לייעץ רק דבר אחד, שגברים עובדים יעזרו קצת בבית, ואני יודעת שרבים גם עושים זאת.

הציטוט המאלף הזה לא בא מפיה של עקרת בית הרואה בעצמה 'אישה עובדת' משום שהיא יוצאת להתנדב באגודה למען החייל, וגם לא מפיה של עובדת זמנית, השבה לביתה כל יום בשעות הצהריים, מטפלת בילדיה וממתינה לבעלה שישוב מהעבודה.

הציטוט הזה הוא ציטוט מפיה של שרת העבודה של מדינת ישראל, גולדה מאיר (בנאום בכנסת בתאריך 29/12/52). מדהים, לא?

13 תגובות »

נדב ב28/03/2007 16:58 תחת חברה בישראל

13 Responses to “לעזור קצת בבית”

 1. נעמה הגיב:

  לא. לא מדהים שזה ציטוט של שרת העבודה של ישראל משנת 1952. מדהים שגם כיום יש כאלה הרואים זאת כך, שגבר צריך "לעזור" בבית, לא להתחלק בעבודות הבית עם זוגתו, מכיוון שעול הבית אמור להיות על שניהם.

  • כן, אני באמת שואל את עצמי עד כמה הדברים השתנו היום.
   מצד אחד, ציפי לבני לא מכינה לבד את הארוחות לילדיה. מצד שני, זה לא בגלל השינוי בחלוקת העבודה המגדרית במשק הבית, אלא בשל העליה בלגיטימציה לעזרה שכירה.
   השינוי העיקרי שחל הוא שהיום אין לגיטימציה להגיד דברים כאלה. אבל גם זה משהו.

 2. נדב, אני ורקפת נשמח לקבל ממך מאמר ייחודי אודות ניצול עובדי קבלן לגיליון אחד במאי. אנא צור קשר.

 3. × ×™× ×” הגיב:

  ראשית, אל תזלזל גם באמהות העובדות חצי משרהוחוזרות הביתה בצהרים. גם זה קשה (אם כי לא כמו להיות אם, רעיה וראש ממשלה).

  בעיני, מה שמטריד הוא לא עצם העובדה שהדברים נאמרו ע"י שרה בממשלת ישראל, אלא שהם נאמרו לפני 50 שנה והם עדין רלבנטיים מאוד.
  נשות עסקים עדיין מציגות את עצמן ×›"נשואה ואם ל…" ועדיין נדרשות לתרץ איך הן מצליחות לשלב אימהות וקריירה.

  • אני לא מזלזל באף אחת – גם לא במי שנשארת בבית ומכהנת כעקרת בית במשרה מלאה. אין לי ספק שזו עבודה קשה לא פחות מאשר רוב העבודות בשכר. אבל נדמה לי שבמבנה משפחתי ×›×–×”, לגבר יש לגיטימציה לעשות בבית הרבה פחות מהאשה – בניגוד למצב שבו האשה עובדת יותר שעות מהגבר, ועדיין צריכה להודות לו כשהוא מוריד את הזבל (כמו שציינת, מצב שעדיין נפוץ הרבה יותר מדי)

 4. […] הערוץ הראשון, חיים יבין, מבט, שוביניזםאחרי שטענתי בתוקף (בתגובות כאן) שלפחות השיח הציבורי השתנה בישראל ב-50 השנים האחרונות, והיום כבר לא לגיטימי להגיד שהבעל יכול, אם בא לו, לעזור טיפה לנשים בבית – היום במבט חיים יבין סיפר לנו ש‘הנקיונות לפסח, אותם עושות בעיקר הנשים, בעיצומם‘. מה נאמר ומה נגיד.תגיות:הערוץ הראשון , חיים יבין , מבט , שוביניזם […]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

977847 דפים נצפים, 48 היום
322370 ביקורים, 39 היום
FireStats icon ‏מריץ FireStats‏