מקווה שזו פרוטקציה

נדב

שחר, הקטן שלנו עבר אתמול ניתוח (הרניה. ניתוח פשוט שהסתיים בשלום. תודה ששאלתם).

כצפוי בסורוקה, מבין שמונת הפציינטים שהגיעו לאשפוז יום כירורגי ילדים, משמרת אחה"צ, היו שישה בדואים. במהלך הבדיקות וההכנות שלפני, אמרו לנו שוב ושוב שסדר הכניסה לניתוח נקבע לפי הגיל – הקטנים קודם, כדי להקל עליהם את הצום (6 שעות לראשון, הרבה יותר לאחרון). שמחנו, ×›×™ שחר ×”×™×” ×”×›×™ קטן, והוא יצטרך לחכות ×”×›×™ פחות. אחרים שעשו את אותו הניתוח אמרו לנו שהמדיניות היא 'קטנים ויהודים קודם', אבל לא ממש הפנמנו.

לכן מאוד הופתענו כשהשניים הראשונים שהוזמנו לניתוח היו שחר – והילד היהודי השני, בן 13.5, שהיה הגדול ביותר מבין המוזמנים לניתוח. בדרך הארוכה מהאשפוז לחדרי הניתוח ישבה לנו גולה ענקית בבטן. ההרגשה שלי הייתה כאילו אני באלבאמה בשנות ×”-50, ואנשים בוחרים מקום ישיבה באוטובוס לפי צבע עורם. בשיחות מלוחששות בינינו הסכמנו שאם לא היינו אמורים להיות ראשונים ממילא, היינו דורשים לחזור למחלקה ולהיות במקום המתאים לתור שלנו לפי הגיל 1.

כשהגענו למחלקה, אבא של הילד המבוגר התחיל להסתחבק עם אחד הרופאים, והילד נותח לפני שחר. כשהתרעמנו, אחד הרופאים טען בתוקף ש'אין פה עניין של פרוטקציה, פשוט לילדים גדולים לוקח יותר זמן להתאושש, ולכן צריך לנתח אותם קודם' – בניגוד לכל מה שנאמר לנו לפני ×–×”, ובניגוד לסדר הניתוחים של כל שאר הילדים, שלא הכירו מישהו במחלקה.

אז עכשיו קשה לי להחליט. האם הלאום שלו הביא אותו לחדרי הניתוח, והפרוטקציה קידמה אותו שם? האם הפרוטקציה היא זו שעבדה כל הדרך, והעובדה ששני הילדים היהודים עלו ראשונים היא מקרית2? לא יודע, וכנראה שלעולם לא אדע. אני מקווה שזו האפשרות השנייה.


  1. אני יודע שקל מאוד לקבל החלטות כאלה באופו תיאורטי, כשאין להן השלכות מעשיות.
  2. 'מקרית' למעט העובדה שפרוטקציה היא הרבה יותר נגישה ליהודים מלבדואים, בהתחשב בהרכב האתני של צוות בית החולים.

תגובה אחת »

נדב ב20/04/2007 16:22 תחת החיים שלי

One Response to “מקווה שזו פרוטקציה”

  1. nina הגיב:

    א. כן יש אפליה. במדינה שאפלית הערבים בה היא לא מצב נדיר, זאת תהיה תמימות להאמין שביה"ח ינהגו אחרת.
    ב. למרות זאת, אני חושבת שיש מקום לסנגר על בתי החולים: האפליה היא לא בגלל שפחות אכפת להם מהחולים הערביים. האפליה היא בגלל שהסיכוי שהם יתבעו אותם בגים רשלנות רפואית הוא נמוך מהסיכוי שיהודי יתבע אותם. אני גם לא אתפלא במיוחד אם יתברר שהאבא (או האמא) של אותו בן 13.5 שעקף אתכם בתור לניתוח היה עו"ד. אני זוכרת מתקופת האישפוז שלי בבי"ח (לשמירת הריון שנגמרה בלידה מוקדמת) שברגע שבעלי ואני הצגנו את עצמנו כעו"ד, מיד השתנה היחס אלינו, ופתאום כולם היו נחמדים, מלאו הררים של טפסים, והסבירו לנו ה-כ-ל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

983514 דפים נצפים, 270 היום
325116 ביקורים, 135 היום
FireStats icon ‏מריץ FireStats‏