קופי טו גו – סיכום ביניים

נדב

לדף הראשי – פרוייקט 'קופי טו גו'.

אחרי כמה וכמה פוסטים של תגובות ותגובות-נגד, ×”×’×™×¢ הזמן לערוך סיכום ביניים של טענות הצדדים בנושא השביתה בקופי טו גו, כפי שעלו ממכתביה של אילנה בדש וייס, מטענות השובתים כפי שהוצגו כאן על ידי ליאת יקיר-טמנג ומהבלוג של השובתים. (כדי לראות את כל הפוסטים שהועלו בנושא, ראו את עמוד הפרוייקט):. בסיכום ×”×–×” אינני כולל את דעתי לגבי מי צודק ומי טועה – יש מספיק בלוגרים אחרים שעושים את ×–×” ברשת. הרגשתי היא שהתפקיד שלנו בסכסוך העבודה ×”×–×” הוא להציג בצורה בהירה וברורה את עמדות שני הצדדים, ולעמת ביניהם במידת האפשר – בדיוק בשביל לאפשר לאחרים לשפוט את הסיטואציה בהתבסס על עובדות.

שכר ותנאים סוציאליים

שני הצדדים מסכימים שהשכר המשולם למלצריות הוא שכר מינימום (19.95 ש"ח), ושבנוסף הן מקבלות טיפים. שני הצדדים מסכימים שתשלום עבור שעות נוספות ועבור סופי שבוע מגיע מהטיפים ולא מהעלאת שכר הבסיס.
אילנה, מנכ"לית משותפת של קופי טו גו, טוענת שהטיפים משלימים את שכרן של המלצריות לגובה של 35 שקלים לשעה. השובתים לא ערערו על נתון זה.

בנושא תנאים סוציאליים – הנהלת הרשת טוענת ×›×™ 'חברת קופי ט וגו משלמת לעובד את מלוא זכויותיו (הבראה, שעות נוספות, חופשה ומחלה). נתנו לבדיקה את התלושים למשרד רואי החשבון סומך חייקין. בבדיקה נמצאנו ראויים.'
העובדים, לעומת זאת, טוענים להתנהלות לא תקינה בקשר לתנאים סוציאליים – אי-תשלום כחוק של ימי מחלה, הבראה, ימי חופשה ועוד. לטענת השובתים, תשלום מלוא הזכויות החל רק לאחר תחילת המאבק, כשבועיים לפני פרוץ השביתה.

חלוקת טיפים

הנהלת הרשת טוענת שהטיפים חולקו באופן שוויוני עוד טרם השביתה, ושהרקע לשביתה הוא רצונן של המלצריות לשמור לעצמן את הטיפים, ולא לחלוק אותם עם שאר העובדים – טבחים ואחמ"שים.
השובתים טוענים להתנהלות לא תקינה של הרשת בנושא הטיפים – איסוף של כל הטיפים וחלוקה שלהם לפי כללים שונים ומשונים, החל מהפרשת סכומים לכיסוי נזקים ועד להפרשה שרירותית לכיסם של המנהלים.
בנוסף, טוענים השובתים שהחלוקה השוויונית של הטיפים החלה רק לאחר התחלת המאבק שלהם, כשבועיים לפני פרוץ השביתה.
המלצריות דורשות שנציג שלהן יהיה נוכח בעת ספירת הטיפים, שהטיפים יחולקו שווה בשווה בין המלצריות, ושחלק (5%?) מהטיפים יופרש גם לשוטפי הכלים ולטבחים. הן מתנגדות לשיתוף האחמ"שים בחלוקת הטיפים.

חתימה על הסכם

אבן המחלוקת העיקרית בפני סיום השביתה היא הסירוב של ההנהלה לחתום על הסכם בקשר לתנאי העבודה החדשים. הבעיה, לטענת ההנהלה, נובעת מכך שהחלק של חלוקת הטיפים יוצר בעיות של מיסוי, ולכן לא ניתן להעלותו על הכתב. העובדים מחזיקים בחוות דעת משפטית החולקת על טענה זו, ובכל מקרה מסרבים לסיים את השביתה ללא הסכם חתום:"(בהערת אגב אציין שלי לפחות הטענה הזו נראית מוזרה. הנהלת הרשת מציעה כאן להפר את החוק, רק לא להעלות את זה על הכתב)":..

התנהלות בזמן השביתה

לשני הצדדים טענות קשות על התנהלותו של הצד השני בעת השביתה וגם לפניה. העובדים טוענים שההנהלה החלה להתנכל להם מאז שהוקם הועד, בין אם על ידי שיחות איום, הפחתת הטיפים לראש הועד ועוד. לאחר פרוץ השביתה, הסתייעה ההנהלה בשוברי שביתה, העמידה חברת אבטחה שעובדיה (וכלביהם) מנעו מהשובתים להיכנס לסניף, ואף הזעיקה משטרה כדי שתפנה את השובתים.
הנהלת הרשת טוענת שהשובתים התנהגו באלימות פיזית ומילולית כלפי ההנהלה, כלפי עובדים שהמשיכו לעבוד, וכלפי לקוחות שנכנסו לסניף בעת השבתתו.

19 תגובות »

נדב ב29/10/2007 0:04 תחת כללי

19 Responses to “קופי טו גו – סיכום ביניים”

 1. איתי הגיב:

  סיכום חשוב מאוד,
  "דף הפרויקט" (לפחות כפי שהוא עולה אצלי) אינו כולל את העדכונים החדשים ביותר.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  ×™×›

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  נדב במקרה שאתה מצליח לקרוא, הכנסת השם בתגובות לא עובדות אצלי בשועל.

  בכל מקרה הסיקור טוב, אבל השאלה שלי היא האם הסכסוך הזה צריך לענין מישהו?

  מרק ק.

 4. נתאי הגיב:

  מרק השאלה שלך היא שאלה מעולה. אז לפי עוצמת ההדים שעורר הפרוייקט בבלוגוספירה, התשובה היא כנראה שזה לא מעניין אף אחד. מצד שני , בעיני וכנראה שגם נדב שותף לכך , זה נושא חשוב, ולכן אנו עוסקים בו. העיסוק בנושא החל באופן ספונטני, כמפורט בשרשרת הפוסטים, אחרי שכתבתי מייל בן שורה אחת להנהלת הרשת, וקיבלתי תשובה מפורטת מהמנכ"לית השותפה אילנה. פרסמתי את תשובתה כפוסט, אחר כך בא פוסט תגובת השובתים והפעילים החברתיים, ואחר כך עוד תגובה של המנכלית ועוד אחת, וכך זה התגלגל.
  חוץ מזה שנוצרה פה הזדמנות להיות גשר – או לפחות לנסות – בין עמדות ההנהלה לשובתים. בעיני ×–×” מרתק, למרות ששוב, כנראה שאין לי המון שותפים לדעה הזו.

 5. איתי הגיב:

  נתאי, ממתי "הדים בבלוגוספירה" ×–×” מדד לחשיבות? על פי מדד ×–×” (ובהנחה ש"הבלוגוספירה" ×–×” למשל מי שכלול באגרגטורים אך לא שלל הפקאצות – ×”× ×—×” מטופשת כמובן אבל מקובלת) וורדקאמפ 2007 הוא אירוע חשוב בהרבה מועידת אנאפוליס, ההצבעה על תקציב המדינה והקסאמים בשדרות גם יחד.
  מרק, רבים מדברים על פגיעה בזכויות עובדים בעבודות "לא מקצועיות" כגון אבטחה מלצרות ניקיון קופאים וכו'. ללא קשר לשאלה אם היא מוצדקת, השביתה הזו הינה חריגה בנוף של משיכת כתפיים מצד עובדים ומצד הצרכנים. נראה לי שהפעילים החברתיים התומכים בה רואים בה מקרה מבחן ליכולת שלהם להפעיל ציבור עובדים שיעמוד ולדרוש את זכויותיו שהופרו (לכאורה)

  השביתה הלכאורה מקומית ומצומצמת היא ייחודית גם בניסיון להשתמש בבלוגים כדי להגיע לתודעה ולהפעיל לחץ באמצעותם.

 6. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  הסיבה לבעיה היא כנראה שני כפתורי ההרשה שמשתמשים באותו ID.

  שאלתי האם צריך להיות ענין, כי אני לא רואה את היחוד בשביתה הזו ואני לא רואה מה מבדיל בינה לבין כל עימות על רקע שכר בחומוסיה.

  לפי מה שאני יודע, הרשת הזו מתמקדת בעמדות קפה מהיר במוסדות ציבוריים ויש לה מעט בתי קפה אמיתיים (רק אחד ?) שבהם עולה בכלל ענין הטיפים. הרשת אינה מותג ידוע, ולבתי הקפה שלה אין הרבה עובדים וצרכנים. אז למה שיהיה בכלל סיקור? האם יש סיקור לכל מריבה בין המלצריות לבעל הבית בבית הקפה השכונתי שלי ?

  עכשיו כשאני כותב את זה עולה במוחי שאלה לא נעימה. האם היה בכלל סיקור אם הבית קפה הזה היה נמצא 5 קילומטר דרומה בתוך יד-אליהו?

  מרק ק.

 7. נתאי הגיב:

  מרק You are barking up the wrong tree אנחנו ממוקמים בדרום, ובשבילנו אוניברסיטת תל אביב זו הפריפריה בהתגלמותה…
  בדרך כלל אני כותב על בדווים, כבישים משובשים בדרום וכיוצא בזאת. מאבקי עובדים מעניינים אותי באופן כללי. ובאמת שאין לכך שום קשר למיקום. גם עם זאת הייתה המסעדה של תחנת דלק בממצפה רמון הייתי כותב על כך.

 8. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  מרק – העניין בסיקור הוא בדיוק ×–×” שסדרך כלל לא כותבים על דברים כאלה. בעיקר בגלל שדברים כאלה בכלל לא קורים – בדרך כלל העובדים פשוט מתפטרים ועוברים הלאה. החשיבות במאבק הספציפי ×”×–×” הוא יצירת תקדים.

  וזה נכון שיש מקומות יותר גרועים מהקופי טו גו. זה גם נכון שהמיקום נוח לסיקור וכו'. זה לא רלוונטי לדעתי.

  אור ברקת (חסר חשק לעבור לאקספלורר)

 9. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  נתאי, אל תבין אותי לא נכון, אני בכלל לא התלוננתי על הסיקור שנתת פה, הוא היה רציני ומענין והלוואי שגופי חדשות היו מאמצים נורמות כאלו של סיקור. השאלה שלי היתה בקטע של "למה שלי יהיה אכפת מאירוע שולי כזה".

  מרק ק.

 10. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  מרק –
  ניסוח כה חד ובהיר של "הפרט ומשול" לא שמעתי מזמן. כדאי לך לחפשׂ עבודה במשׂרד האוצר; צפוי לך עתיד מזהיר.

 11. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  מרק,

  המאבק כלל אינו שולי – במיוחד אם תתפתח מכאן תופעה ענפית, כפי שרבים מקווים. כבר עכשיו שלושת המילים "קופי טו גו" גורמות למעסיקים שלמשל משלמים את השכר מתוך הטיפים (חוצפה שאין כדוגמתה) לחשוב פעמיים…

  דימי
  http://gocoffeego.blogspot.com

 12. דודי קינג הגיב:

  לאן שהמאבק הזה לא ילך, אני כבר הגעתי להחלטה אישית ברורה: מהיום, כשאני משלם במסעדה או בבית קפה, אני שואל את המלצר/ית לשמו/ה המלא, ומשאיר את התשר שלי כצ'ק עם קרוס למוטב בלבד. פשוט וקל. אין לי שום אינטרס שהתשר שלי ילך לשום מקום פרט לאדם ששרת אותי, ונראה שזו הדרך היחידה לוודא זאת.

  • נדב הגיב:

   מיהו 'האדם ששירת אותך'?
   המלצר שהביא לך את הצלחת?
   הטבח שהכין את המנה?
   שוטף הכלים ששטף את הצלחת?
   ולמה לא הפועל התאילנדי שקטף את המלפפון? הוא, בלי ספק, הכי צריך את הטיפ הזה.
   לא ברור לי למה דווקא האדם שאת הפנים שלו ראית הוא ×–×” שצריך לקבל תוספת כסף. המסקנה שלי מהסיפור היא הפוכה – כל העניין ×”×–×” של הטיפים הוא סידור אידיוטי ומטומטם. עובדים צריכים לקבל כסף מהמעסיק שלהם, ולא להיות תלויים במצב רוחו של הסועד.

 13. אהלן כולם, קודם כל זה מעניין הדיון הזה והסיכום ביניים במיוחד, לא מצאתי את זה בשום מקום ברשת ואני בהחלט מחפש חומר בשביל לדעת יותר,
  לדעתי זה בהחלט מאבק שונה, האומץ של המלצריות לצאת למאבק בתחום שבו כולם יודעים שיש ניצול במשך שנים ולא עושים דבר הוא היוצא דופן וזה מעורר הדים וועדי עובדים אחרים שמתעוררים לאט לאט.

  דודי קינג, אני מסכים איתך.
  וכמישהו שלא ממש יושב בבתי קפה ולא אוהב בכלל את התרבות הזו, אני גם מציע להסתובב עם תרמוס, לשבת בדשא ולהימנע מהחברות האלו באופן כללי.

  תודה שוב, זה מעניין
  אריק

 14. נתאי הגיב:

  אריק ,
  תודה על המחמאות.
  ובקשר לתרמוס, זה בדיוק מה שעשיתי בימי הסטודנטיאלים. למרות שעל פי זיכיון הקפיטריות באוניברסיטה הן מחוייבות לשים מיחם בחוץ, למנות חמות ותה, אבל הן לא עושות כן.

 15. נויף הגיב:

  סיכום טוב.

  עניין החוזה באמת מעניין, ומחזיר גם לנקודה שבכל מיני מסעדות, המלצרים לפעמים מעדיפים לקבל רק טיפים ולא שכר, מאשר רק שכר ובלי טיפים, כי הם טוענים שככה הם מרוויחים יותר כסף.

  ואת השאלה של מרק אפשר להרחיב באופן כללי: האם בכלל צריך לעניין אותי משהו מלבד האינטרסים הישירים והברורים שלי? אינני נזיר מתבודד, אלא חי בתוך חברת אנשים, ומתוך כך מעניין אותי מה קורה בה.

  המלצריות בעצמן סיפרו שחלק מהרעיון להתאגד היה אחרי ששמעו על איזה אירוע שולי של מלצר בקופי-בין שניסה להתאגד ופוטר.

  • מרק ק. הגיב:

   אוי נויף. חבורת שמאלנים צעירה, סביר להניח שרובה לומדת/בוגרת אונ' תל אביב, מתמקדת במה שקורה בבית קפה שבו הם כולם יושבים מדי פעם. אין דוגמא יותר טובה להתמקדות בדברים הפרטיים, האישיים, הסוציומטיים והאגוצנטרים של אנשים.

   ומאחר שלשמאלנים צריך להסביר הכל כאילו היו ילדים בגן, אז לא אין שום בעיה אם אנשים ששובתים ואנשים שכותבים על השביתה שלהם, אבל בא ותשווה כמה מאמרים נכתבו בבלוגוספירה על השביתה הזו וכמה נכתבו על שביתת המרצים שמתרחשת בדיוק 10 מטר משם, או על שביתת המורים בתיכונים שמתרחשת קילומטר משם. היום שלי יחימוביץ התוותה את סדר העדיפויות הלאומי כאשר כתבה על השביתה במקום נאמר על מטח הקסאמים על הנגב.

   • אור הגיב:

    כידוע, עלינו לסדר את בעיות העולם על פי דרגת חשיבות ולדבר עליהן בסדר עולה, בלי לחרוג ממנו. אל מה לעשות אנחנו שמאלנים סוציומטים.

 16. מרק שלום, כפעיל מתנדב בשביתה הזו ובמאבקים אחרים אני מאד מתחבר לחלק מהדברים שלך, אנא צור קשר ואשבץ אותך להתנדבות בסיוע להתארגנות במקום עבודה בדרום תל אביב או ברמלה (אם תרצה באר שבע – יש גם) אני מבטיח לך לנסות ולייצר חשיפהגם שם, אני חושש שהתקשורת הממוסדת מעדיפה את אזור אוניברסיטת ת"א, אבל אנחנו נעבוד בכל מקוםשנוכל לעזור, שלך- שי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

973293 דפים נצפים, 36 היום
320165 ביקורים, 27 היום
FireStats icon ‏מריץ FireStats‏