שאף אחד לא יתפטר פה!

נדב

אלי ישי צריך להתפטר.

אלי ישי צריך להתפטר, בגלל שהוא גזען חשוך, שמלבה שנאת חינם נגד ערבים, נגד מהגרי עבודה, נגד מבקשי מקלט.

אסור שאלי ישי יתפטר בגלל השריפה בכרמל.

לא בגלל שזו אחריותו או לא אחריותו, אשמתו או לא אשמתו – ולא אנקוט כרגע עמדה בשאלה האם הם זו כן-או-לא אחריותו ואשמתו.

אסור שאלי ישי יתפטר, בגלל שהתפטרות אלי ישי – משמחת ככל שתהיה – לא תשנה דבר וחצי דבר במצבם של שירותי הכבאות. גם לא התפטרותו של שטייניץ, נתניהו או שרון גמבשו :"(למי שרצה את השם של נער האוצר שאחראי על תקציב משרד הפנים)":

הרי אם ישי יתפטר, השר שיבוא במקומו יעשה בדיוק את מה שעשה ישי. ואיך אני יודע? ×›×™ ישי עשה בדיוק את מה שקודמיו עשו, קרי – כלום. וכולם עשו כלום, בגלל שהיכולת שלהם לעשות משהו – להפוך את השירות הציבורי שהם אחראים עליו – ליעיל ומתפקד – היא אפסית.

אומרים לי – ישי ×”×™×” יכול להודיע שאם שירותי הכבאות לא יתוקצבו, הוא מתפטר. ×–×” נכון. וסביר להניח שכך, הוא ×”×™×” מצליח להשיג רפורמה בשירותי הכבאות. הרפורמה הזו הייתה נראית כמו הרפורמה שהולכת להתרגש עלינו עכשיו:

תצא הודעה לעיתונות, שלרפורמה הוקצבו (נניח) מליארד שקלים. בקצה ההודעה יופיע הקיצוץ הרוחבי, 'כי צריך לממן את הרפורמה'. קיצוץ רוחבי משמעו, שכדי לשכור עוד כבאים, מפטרים כמה רופאים, מורות ועובדות סוציאליות.

כעבור שנה, נגלה פתאום שמתוך מליארד שקלים, הועברו רק חצי. כל השאר נתקע בגלל שהאוצר לא מסכים להעביר כל עוד משרד הפנים לא עשה X, כאשר X הוא משהו שפוגע אנושות בזכויותיהם של הכבאים, סביר להניח.

כעבור שנתיים אף אחד מאיתנו לא יגלה כלום, כי את מי מעניין תקציב הכבאות בכלל, אבל מיליארד השקלים שהובטחו, והפכו לחצי מליארד שנה שעברה, הפכו השנה כבר ל-300 מליון. תוך שלוש-ארבע שנים, תקציב הכבאות יחזור לרמתו הקודמת, וההידרדרות תמשיך.

×›×™ הבעיה היא לא תקציב הכבאות. הבעיה היא הייבוש של המגזר הציבורי, שהוא מדיניות מכוונת ומוצהרת – אלא שמשתמשים עבורה בשמות קצת יותר יפים, כמו 'צמצום המגזר הציבורי', או 'האיש השמן והאיש הרזה'.

אני לא מתכוון להיכנס עכשיו לשאלה, האם המדיניות של צמצום המגזר הציבורי משיגה את מטרותיה המוצהרות – קרי, צמיחה. אבל בכל דיון על המדיניות הזו צריך להניח על השולחן גם את תופעת הלוואי שלה – את הקריסה של שירותי הכבאות, את הזקנה במסדרון, את 42 התלמידים בכיתה, ואת העובדת הסוציאלית שלא מסייעת לילדה שסובלת מהתעללות, ×›×™ לפניה יש עוד 399 ילדים אחרים שהיא צריכה להגיע אליהם.

השריפה הבהירה לישראלים טוב מכל דוגמא אחרת את המחיר האיום של תופעת הלוואי הזו, וזה לקח שחבל לפספס אותו. אנחנו חייבים להטמיע אותו, ×›×™ ×–×” הלקח האמיתי של השריפה – ליבוש התקציבי של המגזר הציבורי יש עלויות אדירות, בהרוגי שריפות, במתים בבתי החולים, בנפגעי מערכת הרווחה ומערכת החינוך.

6 תגובות »

נדב ב8/12/2010 7:57 תחת חברה בישראל

6 Responses to “שאף אחד לא יתפטר פה!”

 1. נתאי הגיב:

  אף אחד חוץ מביבי, התכוונת לומר

  • נדב הגיב:

   נכון שביבי אחראי יותר מכל אחד אחר (למעט ידידנו שמעון) למצב הזה.
   אבל המאבק לא צריך להתמקד גם בפיטורים של ביבי, כי גם כשביבי לא היה באף תפקיד רשמי, שירותי הכבאות לא תוקצבו. ולכן, פיטורים של ביבי לא יועילו.

   • למה שמעון?

    • נדב הגיב:

     תוכנית הייצוב הכלכלית, 1985.
     קודמה באגרסיביות על ידי שר האוצר מודעי וראש הממשלה פרס.
     עיצבה מחדש את המשק הישראלי על פי קווים נאו-ליברליים (הדוגמא הקלה ביותר: אז היה חוק ההסדרים הראשון)

 2. שושי הגיב:

  גגם וגם, כמובן

 3. […] לפני ×–×”, אם כבר יש לי תשומת-לב, אני ממליץ לקרוא את הנימוקים של נדב נגד (ובעד) פיטורי אלי ישי, ואת העמדה ההפוכה של נמרוד. […]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

983523 דפים נצפים, 272 היום
325119 ביקורים, 133 היום
FireStats icon ‏מריץ FireStats‏