שוויון מגדרי או רב תרבותיות?

נדב

הבלוג המשובח Crooked Timber (שכבר הבאתי ממנו בעבר) מביא סיפור מעניין מהולנד.

מסתבר שכחלק ממערכת החינוך המסובסדת לגיל הרך בהולנד, ילדים בגיל שנה וחצי עד שנתיים זכאים להשתתף עם הוריהם בקבוצת-משחק המסובסדת על ידי העיריה, פעמיים בשבוע. הכותבת הוזמנה על ידי שכנתה להצטרף לקבוצה כזו – אך הוזהרה שזוהי קבוצה לאימהות בלבד. ההגיון מאחורי ההפרדה הזו הוא שאם היא לא תתקיים, אמהות מ`קבוצות מיעוט מסויימות`, שבהן מקובלת הפרדה מגדרית, לא ישתתפו בקבוצות.

עכשיו, ×–×” מציב דילמה אמיתית בפני אדם עם דעות כמו שלי. מצד אחד, ברור שהאיסור על אבות להשתתף בקבוצות כאלה הוא בלתי נסבל. עזבו רגע את הפגיעה בזכות של זוגות לנסות לקיים הורות שוויונית – מה עם אבות חד-הוריים? מה עם זוגות הומוסקסואליים? האם לגיטימי למנוע מהם להנות מסיבסוד של המדינה מסיבות מגדריות בלבד?

מצד שני, הליכה עם הראש בקיר כאן לא תועיל. הגדרה חד משמעית של ביטול אבחנות מגדריות בקבוצות המשחק תביא לכך שבני המיעוטים פשוט לא יגיעו אליהם – ושלא במפתיע, מדובר על אוכלוסייה חלשה, כזו הזקוקה ביותר לסבסוד של העיריה. ולא לשכוח, אם ימנעו מההורים להגיע מי שיפסיד הם הילדים – לא ההורים…

מה הפתרון? לדעתי אין כאן ברירה אלא למצוא איזושהי פשרה. נאמר, שהקבוצה השנייה בכל איזור, אם יש כזו, תהיה קבוצה ל`נשים בלבד` (הקבוצה הראשונה היא המעורבת מכיוון שאני מעדיף ליצור מצב שלא יאפשר לאנשים להגיע על פני איסור ישיר על ×”×’×¢×”). יתרון נוסף של פתרון ×›×–×”, שהוא בגדר תוצאת לוואי חיובית, הוא העלאת ×”`ריכוז` של אבות בקבוצות האלה – אבות ירגישו יותר בנוח בקבוצה שיש בה עוד כמה גברים – גם אם הרוב הוא עדיין נשי – על פני קבוצה שבה הם הגברים היחידים.

3 תגובות »

נדב ב10/02/2007 23:10 תחת בעולם

3 Responses to “שוויון מגדרי או רב תרבותיות?”

 1. דובי הגיב:

  אני חושב שעדיף ללכת עם הראש בקיר
  אין שום סיבה להתחשב בבני המיעוטים אם הבעיה היא תוצאה של ההחלטה שלהם עצמם. רצוי למנוע אפליה כנגד בני מיעוטים, אבל לשם כך אין צורך לשנות את אורח החיים המערבי – יתכבדו המיעוטים שהיגרו לחברה אחרת, ויתאימו את ערכיהם לחברה הסובבת אותם.

 2. felagund הגיב:

  זן השאלה הגדולה של הרב תרבותיות
  האם אנחנו מוכנים לסבול בקרבנו קיום של קבוצות שמבקשות לקיים אורח חיים אחר, שמבוסס על ערכים אחרים?

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  הפתרון, לדעתי, פשוט הרבה יותר – קבוצה לאבות בלבד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

974650 דפים נצפים, 45 היום
321012 ביקורים, 28 היום
FireStats icon ‏מריץ FireStats‏