שמאלנות וגזענות בכינה נחמה

נתאי

הספר הכינה נחמה מאת מאיר שלו, עם הציורים של המאייר הקבוע שלו, יוסי אבולעפיה, הוא כנראה אחד הספרים הפופולריים ביותר בעברית. זהו סיפורה המרגש והמשעשע של כינה בחיפוש עצמי. אופיו השמלאני של הספר בא ליידי ביטוי כשהכינה קופצת על ראשם של חיילים, המצוידים בציוד לפיזור הפגנות, שימו לב למטולי רימוני הגז שמורכבים על רובי הגליל שלהם.

חיילים מתוך הכינה נחמה

חיילים מתוך ×”×›×™× ×” × ×—×ž×”

בהמשך הסיפור מעלה ×”×›×™× ×” נחמה תכנית אירוח אה-לה "המעגל" של דן שילון שהיה ×›×” פופלרי בשנות התשעים. בתוכנית ערבוביה של משתתפים, כפי שהיה נהוג אז, בהשתתפות "הפרעוש שעלה למעלה" – בן דמותו של שר החוץ דאז, דוד לוי.

מתוך הכינה נחמה, לחץ להגדלה

מתוך ×”×›×™× ×” × ×—×ž×”, לחץ להגדלה

לשם השוואה, יש עוד שר בספר, כנראה ממוצא לא מזרחי, גם הוא לא סופג יותר מדי מחמאות, ראשו ריק לגמרי. אבל כאן אפשר למצוא את הגישה הידועה, שלצערי כנראה לא מבדילה בין ימין לשמאל, הטוענת ×›×™ המזרחיים מקומם למטה, ומקומם של האשכנזים למעלה, אפילו אם ראשם ריק. ×–×” המזון הרוחני שהטף בישראל מקבל, דווקא באחד הספרים המוערכים ביותר שיש. הפרט הקטן ×”×–×” עוזר להבין עד כמה קשה היא בעיית היצוג המזרחי, ומה עמוקות הדעות שיש לכל ישראלי נגד יצוג ×›×–×”. וכמה ×–×” נעשה באופן לא מודע על ידי מאייר שלפי שמו לפחות, הוא ממוצא מזרחי…

29 תגובות »

נתאי ב8/12/2009 16:54 תחת כללי

29 Responses to “שמאלנות וגזענות בכינה נחמה”

 1. ולחוזרת בתשובה יש עוזי. אז?
  .-= blog האחרון של נמרוד אבישר ..‫סיוטים באספמיה‬ =-.

  • נתאי הגיב:

   אז כל מי שהוא לא שמלאני עם משקפיים עגולות מצוייר כקריקטורה.

   • אבל דוד לוי אכן ×”×™×” פשפש שעלה לגדולה, כיסוי ראש אכן מגיע עם עוזי בלא מעט מקרים, חיילי צה"ל אכן מפזרים הפגנות במטולי ×’×– מדמיע, שרים חרדים אכן מקבלים שלמונים בפחי אשפה. ×–×” לא גזענות אם ×–×” נכון.
    .-= blog האחרון של נמרוד אבישר ..‫סיוטים באספמיה‬ =-.

    • נתאי הגיב:

     נמרוד, אני מבין למה צוירה המתנחלת עם כיסוי ראש ועוזי, ולמה החיילים צוירו עם מטולי רימונים. אני אשמח אם תסביר לי למה בעיניך משול דוד לוי, מדינאי ישראלי מכובד ופרגמטי, לפשפש, כיוון שהסיבה נעלמה מעיני. אין לו שש רגלים, והוא גר בבית שאן ולא בפרוות כלבים. למה נפל הכבוד בחלקו ולא נניח דן מרידור או רוני מילוא, שלהם היו קריירות מקבילות פחות או יותר. האם הוא נבחר במקרה?
     .-= blog האחרון של נתאי ..‫המכונה הכי מטורפת למסיק זיתים שייצא לכם לראות‬ =-.

     • אה, ×›×™ אף אחד לא ×”×™×” מזהה את הפרצוף שלהם (ואגב, הקריירה של שניהם הייתה הרבה פחות מרשימה. כאילו, מילוא ×”×’×™×¢ לתפקיד רם המעלה של ראש עיר, שזה לא בדיוק שר חוץ). ופשפש, כמובן, זו מטאפורה – המחבר לא התכוון להצביע על כך שדוד לוי הוא מוצץ דם בעל שש רגליים, אלא שהוא פוליטיקאי מזן נחות למדי – משהו שאני יכול להתחבר אליו. אולי גם אני גזען.
      .-= blog האחרון של נמרוד אבישר ..‫סיוטים באספמיה‬ =-.

     • "מכובד" ו"פרגמטי" ×–×” עניין יחסי ונתון לחסדי הזיכרון.

      אני זוכר שדוד לוי היה בין החישוקאים (לוי, שרון, מודעי) שנלחמו בשמיר מימין בנסיון למנוע ממנו ללכת לועידת מדריד.

      מי שנמצא מימין לשמיר יכול להחשב פרגמטי? אחרי שהיה בין החישוקאים וזיגזג שמאלה כל אחד הבין שלא מדובר על פרגמטיזם (בהמשך) או על עמדה ימנית מוצקה (בהתחלה), אלא על תאוות כסא.

      ואותו דבר לגבי שרון, כמובן.

 2. בעוד אני מהרהר אם מדובר בפוסט רציני או הומורסקה, פירגון על המקוריות בוודאי מגיע.
  אכן גם אני שמתי לב לעוזי ולפנים הזועפות, יפה.

  • נתאי הגיב:

   הלוואי וזה היה בהומור.

   האמת העצובה היא שהגזענות מושרשת כה עמוק בחברה הישראלית, שאנחנו לאט לאט חדלים מלראותה.

 3. נדמה לי שאולי הפעם אתה מפרש יותר מדי. כדי להבין שהמזרחים למטה והאשכנזים למעלה, לפי פרשנותך, צריך הטף לדעת:
  1. לדעת מי זה דוד לוי.
  2. לדעת איך נראה דוד לוי.
  3. לדעת שדוד לוי הוא מזרחי.

  אף אחת מההנחות הללו לא סבירה לגבי טף בכלל, ובטח לגבי טף היום. מדובר בקריצה למבוגרים בלבד, שלגמרי עוברת מעל ראשם של הילדים. יותר מזה – היא בדיחה על דוד לוי באופן ספציפי, ולא מזרחיים בכלל.
  יותר מזה – להבנתי, "הפשפש שעלה למעלה" אמור לרמז לשיר "איך הפשפש עלה למעלה" של חיים חפר, שנכתב על פי השמועה על שמעון פרס בכלל, שהוא אשכנזי (על אף שאמו ערביה 🙂 ). כך שהרפרנס הוא למישהו אשכנזי (וגם ×–×” רפרנס שאין שום סיבה לטף להכיר).

  (ומילות השיר, למי שלא מכיר: http://www.shiron.net/artist?type=lyrics&wrkid=5469&prfid=1046&lang=1)
  .-= blog האחרון של איילת ..איזו מין שלווה (או: קץ ההסטוריה?) =-.

  • נתאי הגיב:

   איילת הנקודות שאת מעלה הן מצויינות. אבל בדיוק כך מעבירים מסרים כאלו, בשני שליש קריצה, בסאב טקסט. קחי בחשבון שאת הספר קוראים לא רק ילדים, אלא גם הורים, והוא כולו טקסט שמתפקד בשני רבדים – סיפור לילדים, וקריצה להורים. הקריצה כאן היא די חד משמעית לדעתי. הפשפש שעלה למעלה, דווקא על פוליטיקאי שהגיע מבית שאן וממוצא מזרחי? האם ההקשר מקרי? שלא לדבר על מעברות, די די טי, ועוד.

   קוריוז: עשיתי פעם סרט על חייו של מישהו שעבד בין השאר תחת דוד לוי כשהיה שר השיכון, והוא סיפר לי שהוא היה השר הכי טוב שהוא עבד איתו. על סגנו, קצב, היו לו גם דברים להגיד, אבל אלו היו קללות שהניר לא סובל אותן.

 4. שתי הערות: את השיר על הפשפש שעלה למעלה כתבו על פרס. השר הנוסף שבספר הוא בן דמותו של משה ניסים.

 5. One of the Crowd הגיב:

  הקלטות של טוביה צפיר הם דוגמא מצוינת לגזענות מושרשת כזו. בכל צפיה עם בתי בקלטת של סיפורי היער שלו לבי התחמץ כשניסיתי לחשוב אך אני מסביר לבתי מדוע כל הדמויות השליליות מדברות כמו סבא שלי.

  • נתאי הגיב:

   זו דוגמא מצויינת. למשל במשל הנמלה והצרצר, כאשר הנמלה החרוצה היא אשכנזיה, והצרצר הבטלן הוא זמר מזרחי. הפתרון, אגב, הוא פשוט לא לראות קלטות אלו.

   • נדב הגיב:

    אני מסכים לגבי הגזענות של סבא טוביה, אבל לא מסכים עם הטהרנות.
    אם ננסה להימנע מצריכה של כל מה שנראה לנו צורם אידיאולוגית, נישאר רק עם סיפורי מוסר פמיניסטיים – שאין לי שום בעיה איתם, למעט ×–×” שהם בדרך כלל מאוד משעממים.
    כלומר, על אותו רקע שאתה פוסל את סבא טוביה אפשר לפסול את כל אגדות העם, ואת הרוב המכריע של הסיפורים שנכתבו לפני שנות ה-70. שם בדרך כלל המצב הרבה יותר גרוע. אז נוותר על כל הספרות שנכתבה בעבר?
    ולמה להגביל את זה רק לספרות ילדים? למה לא לספרות מבוגרים? אולי נזרוק את בולגקוב לפח, כי הוא מציג דעות שמרניות? טולקין, כי הוא קולוניאליסט?

    ובהקשר של הפוסט – אני שם לב לדברים האלה, אבל ממשיך לקרוא את ×”×›×™× ×” נחמה.

    • נתאי הגיב:

     יש פה מתח בין ערכה הספרותי/ קולנועי/ תרבותי/ הסטורי של היצירה לבין הדעות המובעות בה.
     יש לי תחושה שילדי יוכלו להתמודד עם החסכים התרבותיים שייגרמו להם כתוצאה מכך שאמנע מהם לראות סבר טוביה.

     דרך אגב, רוב מה שנכתב בעבר (וגם בהווה, אם נכנסים לכך) הוא אכן חסר ערך לחלוטין, לכן אנו קוראים את מעט היצירות שעמדו במבחן הזמן .

     • נדב הגיב:

      אני לא מקבל את הזלזול בסבא טוביה.
      בהתחשב בהיצע של קלטות לילדים בעברית, הוא אחד האיכותיים (מה שלא אומר שאין לי ביקורת – קשה, לפעמים – עליו)

     • אפרת הגיב:

      קצת באיחור (היתה לי תזה לכתוב…) אבל יש לי רק דבר אחד להגיד. נתאי – גם אתה גדלת על עליקמא הקטן ובכל זאת לא יצאת ×’×–×¢× ×™. ×–×” לא אומר שהמסרים האלו הם בסדר, אבל כדאי לקחת אותם בפרופורציה ולהאמין בילדים שלך (ובך) , שכמו שאתה גדלת ולמדת לקרוא את הדברים האלו בביקורתיות, גם הם ידעו לעשות זאת.
      מה עם ילדים שאין להם את הפריבילגיה הזאת? זה כבר עניין אחר ובשבילו היה ראוי לכתוב את הפוסט הזה.

     • נתאי הגיב:

      מזל טוב!

      אל תשכחי שמה שברור לנו, בכלל לא עולה על דעתם של אחרים.

 6. אני בטוח שסריקה מדוקדקת של כל התוכן שילדינו צורכים, לא תשאיר שום יצירה נקיה מהאשמות משטרת הפוליטיקלי קורקט, איש איש והרגישויות שלו (ימין, שמאל, מגדר, סביבה, מוצא, צבע עור ועוד ועוד…). לא צריך (ואי אפשר) לגדל את ילדינו בבועה. הפתרון, לדעתי, הוא גיוון המקורות, ואיזון תמידי מצד ההורים. אני מעדיף לגדל ילד מעט מבולבל אבל חושב, ולא ילד שמהודנס בדיוק על פי הדעות שלי על העולם.
  בכל מקרה, בהכירנו את מאיר שלו, אני חושב שאפשר להאשים אותו בשמאלנות, אבל בשום אופן לא בגזענות (אולי ביוסי אבולעפיה האשם?).

  • נתאי הגיב:

   אני לא אומר שצריך לגדל ילדים בבועה, אלא רק להיות מודעים למה הם נחשפים. אלו הם שני דברים שונים לגמרי.

 7. efyska הגיב:

  נתאי, לא ×”×’×™×¢ הזמן לכתוב פוסט חדש? מתגעגעים אליך…
  .-= blog האחרון של efyska ..המלכה עושה בושות =-.

 8. שכחת (ואולי לא ידעת) פרט חשוב: מאיר שלו הוא ס״ט מצד אביו. העובדה שדוד לוי נולד במרוקו לא צריכה לתת לו חסינות כאשר מחפשים דוגמא מובהקת לפוליטיקאי קטן ותככן.

  דן שילון, מבחינה טכנית ועד כמה שההגדרה הזו מעניינת אותו, הוא אשכנזי, וגם על הרדידות והטיפשות שלו ושל המעגל שלו מלגלג מאיר שלו.

  אגדה משפחתית מספרת שאחותי הגדולה שאלה פעם את אמי "אם סבא הוא תימני, למה אין לו נעליים של תימנים?" – כלומר נעליים מרופטות של עולים חדשים שמועסקים בעבודות דחק.

  לדעתי זו דווקא הזדמנות לדבר על הדברים.
  .-= blog האחרון של שמוליק ..‫הסבו את תשומת לבי לכך שאין בבלוג פוסטים על מדע וטכנולוגיה‬ =-.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

973293 דפים נצפים, 36 היום
320165 ביקורים, 27 היום
FireStats icon ‏מריץ FireStats‏