כנראה שכשלומדים יותר מדי גמרא, שוכחים את עשרת הדברות

נתאי

העיתונאי החרדי קובי אריאלי מפרסם הבוקר בווינט טור המתאר את זיכויו המפוקפק של צחי הנגבי מאשמת שחיתות שילטונית כפעמי משיח לפחות:

בני האור האמיתיים סובבים בשבוע החגיגי הזה כשגבם השחוח זקוף ויציבתם תמירה. זיכויו המהדהד של השר לשעבר צחי הנגבי הוא אמנם זיכוי נקודתי של איש ציבור נקודתי מחשד נקודתי, אבל בשל אופיו המיוחד, ראשוניותו והרעיון החוקתי שעומד בבסיסו, יהיה אולי הסנונית שתבשר את בוא אביב גאולתנו, זה שיפזר לאיטו את צחנתה הדוחה של מדמנת "שלטון החוק" שהשתלטה על האקלים הציבורי והפכה אותו עכור ובלתי נסבל.

אריאלי חוגג את פיזור צחנתה הדוחה של פיזור מדמנת שלטון החוק (המרכאות במקור). לגבי הרשעתו של הנגבי בעדות שקר כותב אריאלי:

צחי הנגבי אינו פוליטיקאי מושחת. גם הספיח השולי של עדות השקר שבו הורשע לא הופך אותו לכזה. הוא מקסימום סטה קצת מהתקן בפרט בלתי חשוב. נו-נו-נו ודי.

ובכן, למר אריאלי, המגדיר עצמו חרד לדבר השם, אני רוצה להזכיר כי בעשרת הדיברות שקיבל משה מהשם על הר סיני כתוב בדיבר התשיעי:

לֹא תַעֲנֶה בְרֵעֲךָ עֵד שָׁקֶר.

האיסור מתייחס באופן ספציפי לעדות שקר בבית המשפט. ועליו כתב הרמב"ם:

×¦×—× ×ª×” הדוחה של ×ž×“×ž× ×ª שלטון החוק

"×›×™ השקר נמאס ונאלח לעיני כל משכיל, גם ×›×™ בעדות אמת העולם עומד… אם כן עדות שקר סימן לחורבן היישוב"

סטה קצת מהתקן בפרט בלתי חשוב

18 תגובות »

נתאי ב18/07/2010 9:21 תחת כללי

18 Responses to “כנראה שכשלומדים יותר מדי גמרא, שוכחים את עשרת הדברות”

 1. הדב הגיב:

  קרדיט לתום?

 2. נתאי הגיב:

  קרדיט לתום שהמציא את ז'אנר הכותרות האירוניות לתמונות, לנמרוד אבישר שהעיר את תשומת ליבי למאמר, וליוסי גורביץ' ממציא ז'אנר הפוסטים נגד חרדים.

 3. זהו שקובי אריאלי כבר מזמן לא ממש חרדי. נכשלת בסעיף הזה. מצד שני, זה פרט בלתי חשוב.

  אם אריאלי חושב שהפרקליטות מגזימה בהגשת כתבי אישום, ושהם מוגשים בדרך כלל נגד סוגים מסוימים של כתבי אישום, אפשר להבין את שמחתו.

  אגב, תוך כדי חיפוש בטמקא כדי לדעת על מה הורשע מר הנגבי (לא טרחתי להתעדכן, אבל חשתי שראוי לעשות זאת בטרם תגובה), מצאתי גם את זה.

  (ואשאל שוב, למה יש פעמיים תיבת סימון להרשמה לקבלת תגובות בדוא"ל? אחת נמצאת מעל תיבת התגובה ואחת מתחתיה ומתחת להצגת הפוסט האחרון מבלוג המגיב.)

 4. נתאי הגיב:

  אני תמיד חשבתי שאם זה הולך כמו ברווז, מגעגע כמו ברווז, מקבל משכורת ממעריב על תקן של ברווז מחמד, אז זה כנראה ברווז. אבל מה אני מבין בברווזים.

  לעניין תוכן המאמר ישנו הבדל בסיסי בין סטרשנוב שאומר "בפוליטיקה במילא כולם מלוכלכים, בוא נתרכז בלכלוך האמיתי, ונעזוב את עדות השקר של הנגבי בצד" לבין קובי אריאלי שאומר שעדות שקר לא הופכת את הנגבי למושחת. שניהם רשעים, אבל מסוג אחר לגמרי.

  הדבר השלישי שרציתי לומר הוא שמי שמציג את עצמו כאדם חרדי או דתי, ומזלזל בדיבר התשיעי, משול בעיני למי שטוען שהוא אלוף אסיה בקרטה, וחוטף מכות מערס בן 14 ברחוב. אז נכון שקרטה זה לא ממש ללכת מכות, אבל לא צברת שום ידע מעשי מכל סוג שהוא בלימודיך, שיכוון אותך בעולם האמיתי?

 5. דרקונית הגיב:

  אתה כנראה באמת לא מבין בברווזים אם אתה מצרף לברווז מלים כמו "מחמד" אם כי גם אני לא מבינה הרבה בברווזים אבל הם מרושעים ונושכים ויש אנשים שמשתמשים בהם כחיות שמירה.
  בתור חיית מחמד אני ממליצה על ארנבון.

 6. נתאי הגיב:

  כשהיינו ילדים עבדנו בפינת חי, והסיוט היה להאכיל את הברווזים שכל הזמן נשכו אותנו.
  זה מה שאני אוהב בתגובות. לא הייתי מצליח לנחש בשום אופן שתוך חמש תגובות זה יתדרדר לדיון על מזגם האיום של הברווזים.
  (ברור לך שזה היה בהשאלה על משקל "דוס מחמד" כפי שאריאלי מכנה את עצמו, כן?)

 7. נתאי הגיב:

  וכמובן לגוטנברג שהמציא את הכתב ולאל גור שהמציא את האינטרנט

 8. דרקונית הגיב:

  כן

 9. דרקונית הגיב:

  ואני עדיין ממליצה על ארנבון. אבל אם זה הראשון שלך, קנה זכר. לנקבות יש, כפי שאנחנו למדנו מתישהו, נטייה להגניב לפעמים נוסעים סמויים.

 10. דרקונית, מה את מתלוננת, קיבלת שניים במחיר אחד!

 11. ברווזים או אווזים? תמיד ידעתי שאווזים הם שנחשבים בעלי אופי מרושע, נושכים ומשמשים כאווזי שמירה (כמדומני שזה מוזכר גם בתלמוד).

 12. (חשבתי שהתגובות פה משורשרות או משהו, כך לפחות רומז הלינק בסוף כל תגובה שמציע ש"להגיב זה מגניב" וזה שתיבת התגובה מופיעה אז מיד לתחת לאותה התגובה. הפעלתם את האפשרות אבל התבנית לא תומכת?)

  אם זה הסטנדרט בפוליטיקה, זה אכן לא הופך אותו למושחת, לפחות לא יותר מכל פוליטיקאי ולכן גם לא יותר ממה שידענו עליו עד היום, כלומר כבר ידענו מזמן שהוא פוליטיקאי ולפיכך כנראה מתאים לסטנדרט.

 13. נדב הגיב:

  (היו פה פעם תגובות משורשרות, וז בא וורדפרס 3)

  נתאי, גדי טאוב כותב במעריב על תקן שמאלני מחמד. עכשיו אתה מבין למה יחזקאל מתעצבן?

 14. אני כבר מזמן לא מתעצבן מכאלה דברים, צריך להתאמץ הרבה יותר בשביל זה. ההשוואה מעניינת.

 15. נדב הגיב:

  ולענייני בעלי ×›× ×£: לא סתם ברווזים ×–×” ארמית ל'בני אווזים'. כמו בנים של ערסים ממחלקות ביולוגיות אחרות, הם קטנים יותר, ולכן פחות מסוכנים – אבל הם יותר רעשניים ויותר תוקפניים.

 16. נתאי הגיב:

  אווזים זה היה הסיוט של הילדות שלנו. אתה פגשת אותם בתלמוד, אחרינו הם רדפו בעבודה בפינת חי. הם מרושעים ואכזריים.

  לגבי חתולים הבעיה שאלו יכולים להיות גם שמונה במחיר אחד ולאו דווקא שניים.

 17. נתאי הגיב:

  יחזקאל, נראה לי שאני עומד לפטר את נדב, ולכן מתפנה משרת מתכנת הבלוג. התנאים: מכונית חברה, משרד עם נוף קסום לים של רביבים, ומשכורת מפנקת ביותר במטבע קשה. אתה מעוניין?

 18. נתאי, לשתי התגובות האחרונות שלך מתאימה התגובה: אה, ההבדל בין התאוריה למציאות…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

977226 דפים נצפים, 42 היום
322034 ביקורים, 20 היום
FireStats icon ‏מריץ FireStats‏