רצח בנתניה? לייק!

נתאי

מתוך העמוד הרשמי בפייסבוק של משטרת ישראל. עשרה אנשים עשו לייק לידיעה האיומה על רצח הילדים בנתניה. מה הם התכוונו לומר?

מצאתי את הקטע הבא בדיון בקפה דה מרקר. אף אחד לא יחזיר לי את השעה שביליתי בקריאת דיונים אינסופיים בסגנון הזה:

לא גבירתי. לא אני שובניסט.
את פשוט לא יודעת לקרוא.
כשתלמדי לקרוא עברית ולא בתורות המטופשות האליליות שאת מפיצה, אפשר יהיה לדבר איתך. אולי.
עד אז עשי אהבה, עם פורנו בלי פורנו, ולא מלחמה.
בהתאם לתורה שלך, קחי הכל למקום טוב, או צאי ממקום טוב.
ואז בטוח יפתח מוחך הקטן והחמוד.

אני מתנצל בפני הקוראים שיש לי, או בפני אלו שעוד נשארו לי אחרי המעשה המגונה שאני עושה כאן, על שאני מכריח אתכם להתמקד בטקסט שבציטוט. מה שבולט כאן לעין הוא הפער בין הסאב טקסט העוין, לבין המילים החביבות. כיוון שזה לא לגיטימי לבטא כעס, עצב, עוינות, או אפילו חוסר שביעות רצון בציבור.

בסרטו של מייקל מור "רוג'ר ואני" המדבר על סגירת מפעלי ג'נרל מוטורס בעיר הולדתו, והעברתם למקסיקו למען בצע הכסף יש רגע בו יוצא הרכב האחרון מן המפעל, וכולם מוחאים כפיים. פתאום מישהו אומר: "למה אנחנו מוחאים כפיים?"
התשובה היא – ×›×™ ×–×” הרגש היחידי שמותר להביע בציבור.

אלו הם עוד פנים של ההפרטה, ההדרה של הסבל והאומללות מהשיח הציבורי. כששירותי הרווחה קורסים, המשטרה לא מתפקדת מחוסר תקציב, והאזרחים מופקרים לנפשם, והערבות היחידה של הממשלה היא לרווחיהם של העשירים, מה עוד נשאר לעשות חוץ מלייק?

ולסיום, אקלקל לכם לנצח את אחד השירים האהובים:

11 תגובות »

נתאי ב26/07/2010 0:59 תחת כללי

11 Responses to “רצח בנתניה? לייק!”

 1. אלי הגיב:

  אני חושב שיש קצת בלבול לגבי המשמעות של לייק בפייסבוק. אני נתקל בסיטואציות האלה כמעט כל יום, מישהו כותב סטטוס או משתף ידיעה בעלת תוכן טראגי, מישהו אחר עושה לייק, ואז מישהו נוסף שואל מה בכלל המשמעות של לעשות לייק לתוכן שלילי כזה. מה שמטעה בעיקר זה השם של הפעולה: "לייק". אבל כשאנשים עושים לייק הם לא מתכוונים בהכרח שהם מחבבים את התוכן של הסטטוס, זה יכול להיות גם הערכה לבן אדם ששיתף את התוכן, הסכמה עם העמדה של מי ששיתף התוכן (אם למשל אני אשתף בפייסבוק ידיעה מוויינט על העברת חוק מטופש בכנסת ואחד החברים שלי יעשה לייק ברור שזה לא אומר שהוא מסכים לחוק, אלא לביקורת שלי החוק שביטאתי באמצעות כך ששיתפתי את הידיעה) וכו'.

  הבעיה נובעת בגלל המשמעות הסמנטית של המילה "לייק". יש אפילו קבוצות בפייסבוק שמוקדשות ממש לנושא הזה של "לייק שלא במקום" (למשל: http://tinyurl.com/38dmfot). אני די בטוח שפייסבוק בסוף ישנו את זה למשהו בעל משמעות יותר נייטרלית, בדיוק כמו שהם עשו עם become a fan שהיה די בעייתי מסיבה מאוד דומה (עצם זה שאני מחבב משהו או רוצה להיות בקשר עם ארגון מסוים לא אומר שאני "מעריץ" שלו).

 2. efyska הגיב:

  מה שאליאב, וגם בנוגע לפוסט של הבדווים.
  הדיון בהקשר המשמעות האינטרנטית של הלייק במקומו מונח ושווה לפתח את זה יום אחד. רציתי רק להדהד את השורות שנגעו בי במיוחד:
  "…התשובה היא – ×›×™ ×–×” הרגש היחידי שמותר להביע בציבור.
  אלו הם עוד פנים של ההפרטה, ההדרה של הסבל והאומללות מהשיח הציבורי. כששירותי הרווחה קורסים, המשטרה לא מתפקדת מחוסר תקציב, והאזרחים מופקרים לנפשם, והערבות היחידה של הממשלה היא לרווחיהם של העשירים, מה עוד נשאר לעשות חוץ מלייק?"

  ויכול להיות, שחוץ מלעשות לייק, אנחנו יכולים לכתוב את הרגש שלנו בבלוג.

 3. מה שכתבת על חוסר הלגיטימיות של רגשות שליליים (הציווי "לחשוב חיובי") הזכיר לי פוסט של הבלוגר הזה, שבכלל כותב הרבה על משטר הדיכוי של החשיבה החיובית:
  http://beyondgrowth.net/social-criticism/social-media-moving-towards-a-brave-new-world/

  וגם את האנימציה הזאת על-פי ברברה ארנרייך:
  http://www.youtube.com/watch?v=u5um8QWWRvo

 4. נתאי הגיב:

  אלי, אני חושש שלא מדובר כאן בטעות סמנטית גרידא, אלא במשהו אחר לגמרי, כי הלייק הוא רגש פושר, חיוור שלא יכול להעליב איש. אם אתה כבר בוחר כפתור רגש אחד במערכת אז למה לא כעס, שנאה, פחד, אהבה?

  סוד ההצלחה של המערכת הוא שהם בחרו כפתור אחד, ולא שלל אמוטיקונים כמו במערכות אחרות. אתה יכול להחליט שהלייק מבטא הערכה, אבל זה ממש לא מה שהמעצבים של המערכת מכוונים לו.

 5. נתאי הגיב:

  אפיסקה, חבל שאי אפשר לעשות פה לייק לתגובות :))

 6. נתאי הגיב:

  נכון, מרמיט, נון שלי , איך לא חשבתי על עולם חדש ומופלא של הקסלי, זה בדיוק על זה.

 7. […] יולי 26, 2010 בשעה 6:55 pm | פורסם בכללי | להגיב נתאי פרץ כותב על בדידותו של ×”"לייק" במרחב הציבורי ועל חוסר […]

 8. אורי הגיב:

  סתם ניטפוק: "בסרטו של מייקל מור "רוג'ר ואני" המדבר על סגירת מפעלי ×’'נרל מוטורס בעיר הולדתו, והעברתם למקסיקו למען בצע הכסף" – מה הייתה דעתם של המקסיקנים על האפשרות לעבוד במפעל?

 9. נתאי הגיב:

  המקסיקנים מן הסתם מאד שמחו. אבל אני לא רואה את הקשר.

 10. שונא גזענים וסינים הגיב:

  זאת אומרת שאם אמצא שבדים/דנים/פינים שעשו לייק לידיעה עיתונאית על רצח התיאוריה שלך תתפוגג? (או בקיצור, לייק הוא בעצם "שתף את חברי בידיעה")

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

975349 דפים נצפים, 52 היום
321333 ביקורים, 33 היום
FireStats icon ‏מריץ FireStats‏