לבטל את חוק ההסדרים עכשיו!

נדב

יואב ויאיר קוראים בבלוג `לחץ חברתי` לביטול חוק ההסדרים – קריאה חשובה מאין כמוה.
הסיבה החשובה לקריאה הזו היא לאו דווקא העובדה שבחוק ההסדרים יש סעיפים מזעזעים, שעלולים לגרום סבל רב לקבוצות רבות (לטעימה על קצה המזלג מהעוולות שבחוק ×”×–×”, ראו את מה שכתב אסי). ×–×” רע מאוד וגם בזה צריך להילחם – אבל הסיבה שאני מתנגד לחוק ההסדרים קשורה להליכי מנהל תקין ודמוקרטיה. יותר מזה – העובדה שחוק ההסדרים מכיל כאלה עוולות מובנית באופן שבו הוא נחקק. כל עוד יש חוק הסדרים, יכנסו לתוכו כל הדברים הרעים שהאוצר רוצה לעשות לאזרחים.

חוק ההסדרים, למי שלא יודע, הוא חוק נלווה לתקציב המדינה שמטרתו, לכאורה – הסדרת עניינים הנוגעים לתקציב ודורשים חקיקה נפרדת. כלומר, אם בתקציב המדינה מתוכננת הפחתה בגימלאות לקשישים אבל בחוק יש סכום קבוע לגמלאות כאלו – בחוק ההסדרים יבוא שינוי סכום הגימלאות. בפועל, חוק ההסדרים משמש את פקידי האוצר כדי לחוקק כל חוק שעולה על דעתם, גם אם אינו לו קשר ישיר או עקיף לתקציב המדינה.

כוחו של חוק ההסדרים נובע משלוש תכונות שלו: ראשית, החוק הוא נספח לתקציב המדינה. ×–×” אומר שאם חוק ההסדרים לא עובר, גם התקציב לא עובר. ואם התקציב לא עובר, הממשלה נופלת. לכן, הצבעה נגד חוק ההסדרים היא הצבעת אי אמון בממשלה – לא דבר שחברי קואליציה יכולים לעשות בקלות ראש, או בכלל.

שנית, חוק ההסדרים בנוי בשיטת העיזים. פקידי האוצר מכניסים לחוק עיזים מספר, שידוע לכולם שאין סיכוי שיעברו. כל מי שהעיזים האלו פוגעות בו נזעק ויוצא למלחמת עולם נגדן – ומנצח. ואז הלוחמים החברתיים מרגישים שניצחו, והוציאו כבר את כל האנרגיות שלהם, ואילו בחוק עצמו נשארו כל הסעיפים שתוכננו מראש. דוגמא מהחיים (שלי) – משק החלב הוא התחום החקלאי היחיד בישראל שבו יש עדיין תכנון (מכסות ייצור ומחירים קבועים). בכל שנה מחדש מוצעת בחוק ההסדרים ההצעה לבטל את התכנון בענף החלב, בכל שנה מחדש הרפתנים נכנסים לאווירת חרום ויוצאים למלחמה, בכל שנה הם מנצחים, ובכל שנה מכניסים להם עוד קצת בקטנה בתחומים אחרים.

ואחרון חביב – גודלו העצום אינו מאפשר דיון מעמיק ומקיף בו, בהתחשב בפרק הזמן שניתן לחברי הכנסת ולשרים לצורך העניין. הוא גם לא נדון בוועדות המתאימות בכנסת, אלא בוועדת הכלכלה – שלחבריה אין את הכלים לקיים דיון מקיף בשאלות של בריאות, של חינוך או של קליטת עלייה המופיעות בחוק (בשביל ×–×” יש ועדות מתאימות בכנסת).

לכן, חוק ההסדרים הוא `חוק עוקף חקיקה` – הוא מאפשר לפקידי האוצר לחוקק איזה חוק שהם רוצים, בלי קשר לדעתם של חברי הכנסת. רק להזכיר למי ששכח – חברי הכנסת הם האנשים שאנחנו בחרנו כדי שייצגו אותנו. פקידי האוצר הם פקידים, שמונו ברובם על ידי מי שהיה פעם שר האוצר ו-70% ממצביעיו לא הצביעו עבורו פעם נוספת.

בגלל שהוא חוק עוקף חקיקה, ובגלל חוסר היכולת הציבורית להתייחס לכל סעיף בחוק ההסדרים, פקידי האוצר משתמשים בחוק ×–×” כדי להעביר תיקונים לא פופולריים. סימכו עליהם שהקלות מס לא יכנסו לחוק ההסדרים – את ×–×” שר האוצר יחוקק בנפרד, ברוב עם, כדי שכולם ידעו כמה הוא נחמד. את התוצאות של החקיקה הזו – הקיצוצים השונים – שנראות הרבה פחות טוב, אותן ידחפו לתוך החוק ×”×–×”, ולא נודע ×›×™ באו אל קרבו.

לכן אני מצטרף לקריאה:

לבטל את חוק ההסדרים עכשיו!

הקריאה הזו לא מופנית רק לשמאלנים, וגם לא רק לשמאלנים-חברתית. נכון, הנאו ליברלים שבינינו (יש כאלה?) נהנים מההחלטות המתקבלות בחוק ההסדרים. אבל נסו לדמיין שמפלגת העבודה היתה מקבלת עוד 5 מנדטים בבחירות האחרונות, ועמיר פרץ היה שר האוצר. האם לא הייתם רוצים שלכנסת תהיה ביקורת אפקטיבית על תיקוני החקיקה שהוא יוזם?

זו לא שאלה של סוציאל-דמוקרטיה. זו פשוט שאלה של דמוקרטיה.

אז אנא – הצטרפו למאבק. כיתבו לחברי הכנסת להם הצבעתם. כתבו לשרי הממשלה. פרסמו בבלוג שלכם, אם יש לכם אחד. טקבקו בידיעות על חוק ההסדרים. פנו לעיתונאי שאתם מכירים ושכנעו אותו לקדם את העניין. כשיקראו לכם להפגנה, בואו. והכי חשוב – דברו עם החברים שלכם ושכנעו אותם לעשות את כל אלה.   

5 תגובות »

נדב ב1/11/2006 8:42 תחת חברה בישראל

5 Responses to “לבטל את חוק ההסדרים עכשיו!”

 1. nachum הגיב:

  the 25th hour
  there is more chance that someone will add one hour to each day,so save your activities to the things we can change…

 2. ExtraEye הגיב:

  כתבת יפה
  כל הכבוד על הפרסום. יפה כתבת.

 3. felagund הגיב:

  נראה לי שאתה צודק
  אבל מחובתנו לנסות.

 4. יאיר, לחץ חברתי
  טוב לדעת שעוד אנשים טובים מצטרפים למאבק. יישר כוח

 5. felagund הגיב:

  תודה (לשניכם)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

982207 דפים נצפים, 201 היום
324482 ביקורים, 113 היום
FireStats icon ‏מריץ FireStats‏