שמה! – בין וובסטר ל-ynet

נדב

(התלבטתי האם לכתוב רשומה זו כמכתב פרטי לעורכי שמה, או לפרסם בבלוג. החלטתי לפרסם, בגלל שזה מסוג הדברים שהעין הציבורית רק עושה להם טוב – אין כאן ביקורת אישית או ביקורת על ביצועים, והדיון יוכל רק להרוויח מדעות נוספות)

מאוד התרשמתי כשהושק שמה!, בגלל שזה בדיוק מה שצריך במקום כמו הבלוגוספירה – משהו שיברור את הפנינים מרעש הרקע. האגרגטורים הציבוריים עושים את ×–×” ברמת הבלוג, אבל זו לא רזולוציה מספיק טובה – גם לכותבים גרועים יש יציאות מוצלחות מאוד (×¢"×¢ הזנב הארוך) וגם לכותבים טובים יש נפילות. שמה! נראה כמו הפתרון הנכון – צוות עורכים לבלוגוספירה, אם תרצו.

אבל משהו לא דופק כמו שצריך בשמה!. לא שהבחירות לא טובות – רוב הרשומות שעוברות את הסינון שלהם הן איכותיות. אבל ההרגשה שלי היא שזה לא המקום הראשון שצריך לבדוק כשרוצים לראות מה קורה בבלוגוספירה, ולפי כמות הכניסות שהביאו הרשומות שלי שפורסמו שם – גם רבים אחרים מרגישים כמוני.

ניסיתי לחשוב – למה, בעצם? ההשוואה המיידית שלי היא לynet. אני מכור לחדשות בערך כמו שאני מכור לבלוגים, ובכל זאת – את ynet אני פותח פעם בשעה בערך, את שמה פעם-פעמיים ביום. יותר מזה – את שמה אני קורא דרך קורא הרסס שלי, את ynet אני מקפיד לפתוח בכל פעם – למרות שערוץ החדשות שלהם נמצא אצלי ברסס. מה ההבדל בין השניים?

לדעתי, ההבדל הוא בהיררכיה של התכנים. בשמה!, כל התכנים ששייכים לערוץ מסויים נמצאים באותה רמה היררכית, ומסודרים לפי סדר כרונולוגי. יש איזושהי היררכיה בין הערוצים – לפי הסדר שבו הם מסודרים בעמוד הבית – אבל היא לא מובהקת. בynet יש לפחות 4 רמות היררכיה – כותרת ראשית, כותרת משנית, החלק של הערוצים בעמוד הבית והעמוד של כל ערוץ. כתבות חשובות במיוחד יגיעו לכותרת הראשית – רשומות אחרות לא יבקרו בכלל בעמוד הראשי. האם אפשר ליישם סגנון דומה גם בשמה?

ברור לי שיש הבדל מהותי בין שמה לבין ynet – בעוד ynet מעסיקים מספר עורכים בשכר, כל מי שמפעיל את שמה הוא מתנדב. אני יודע שהזמן שיש להם להקדיש למיזם ×”×–×” הוא מוגבל. לעורכי שמה אין זמן לישיבות מערכת ולהתייעצויות על ידיעות ספציפיות, וחשוב לא פחות – במערכות התנדבותיות אנשים לא אוהבים ליצור היררכיות קשוחות, ולכן הגדרה של עורך ראשי ועורכי משנה היא בעייתית. אבל עם תכנון טכני נכון של האתר, שינוי כמו שאני מציע לא אמור לגזול יותר מדי זמן בתפעול האתר – למעט השקעה חד פעמית בתשתית.

מודל אחד שחשבתי עליו כדי להפעיל את הרעיון הוא של קביעת עדיפויות. אם × × ×™×— מבנה של אתר כמו של ynet, כל רשומה שתפורסם תזכה לדירוג חשיבות, מאחד ועד ארבע. ידיעה שתסומן ברמת חשיבות 1 תופיע בכותרת הראשית – עד שידיעה אחרת תסומן גם היא ברמת חשיבות כזו, ותדחוק את הידיעה הקודמת כלפי מטה. זו תסומן מעתה ברמת חשיבות 2, ותעבור להופיע ברמת כותרת המשנה, עד שתידחק גם משם לבוקסה של הערוץ בעמוד הראשי – וכך הלאה. אפשר לשכלל את המודל עוד – × × ×™×—, שכדי להעלות ידיעה לכותרת הראשית שני עורכים יצטרכו להצביע עליה, כדי למנוע תחלופה מהירה מדי שם, ועוד ×›×”× ×” וכהנה.

אבל פרטי המודל אינם חשובים. המודל שהצעתי כרגע הוא אחד מני רבים. מה שיהפוך את חווית השימוש שלי בשמה לטובה בהרבה היא האפשרות להיכנס לאתר ולראות, במבט אחד, אילו דברים חשובים קרו היום\עכשיו בבלוגוספירה. אם יש לי זמן, אמשיך לעיין ולהעמיק כרצוני – ואת ×–×” משיגים בעזרת היררכיה.

14 Responses to “שמה! – בין וובסטר ל-ynet”

 1. תודה על הפידבק.
  אנחנו עובדים בימים אלו על שיפורים בכל מקרה ונשמח לעוד פידבק ולעוד עזרה מכולם. (ואם אפשר שכשלוחצים TAB בזמן התגובה הטאבסטופ הבא יהיה "הוספת תגובה" ולא ההדר)

 2. דב הגיב:

  שמה לא מצליחה כי למרות הטענה הראשונית אין צורך בעורך כזה.
  לכל קורא באינטרנט יש העדפות שלו שהן אינן בהכרח קשורות.
  העובדה שמישהו מחליט עבורי שמשהו אינו ראוי לקריאה לדעתו לא משקפת את דעתי.
  גם האגרגטורים תואמי וובסטר משמשים אותי וכנראה גם אחרים כמקור לקורא הרסס האישי (ולכן גם פונקציה זו קיימת בגרייפס).

  • אתה מניח שהעולם מתחלק לכותבים טובים, שמוציאים מתחת ידיהם רק רשומות טובות, ולכותבים גרועים שמסוגלים להפיק רק זבל. ×–×” ממש לא המצב, ושמה קיימת – לתפיסתי לפחות – כדי להביא לי את הרשומות הטובות יותר של הכותבים הטובים פחות. ברור שהטעם שלי שונה משלהם; בגלל ×–×” הם צודקים רק חלק מהפעמים.

   לדוגמא – יש בלוגר שאני קורא באופן קבוע. הוא כותב מנקודת מבט מאוד אבהית ואישית, ולכן ×–×” כנראה לא יעניין את הבלוגר הממוצע – ואכן, הוא מופיע רק באחד מהאגרגטורים (אם אני זוכר נכון). אבל כשזיהיתי אצלו רשומה שהייתה גם מופנית לקהל הרחב וגם איכותית – מיהרתי לדלשס אותה לשמה. בלי שמה, לא היית רואה את הרשומה הזו.

   • דב הגיב:

    tני ממש לא מניח זאת. יש כאלו שנושאי וסגנון הכתיבה שלהם נראים לי ויש כאלו שלא. אלו שנראים לי אני אצרף אותם לקורא הרסס שלי מי שלא אני לא אקרא על בסיס שוטף.

    • לצורך העניין, 'כותב גרוע' ו'סגנון הכתיבה שלו לא נראה לי' הם זהים. אני, לפחות, מצאתי ב'שמה' כמה רשומות שמאוד נהניתי מהן – וכשעברתי לקרוא את כל הבלוג, ראיתי ששאר הרשומות לא מוצאות חן בעיני. נראה לי מצב סביר בהחלט.

     • דב הגיב:

      כותב גרוע הוא ממש לא "סגנון הכתיבה שלו אינו נראה לי".

     • כנראה שפיספסת את 'לצורך העניין', שמשמעותו – במשפט הספציפי אתה יכול להחליף בין שני המושגים.

 3. תודה, דב. אני מניח שברור לך שאתה ממש לא קהל היעד של שמה.

  • דב הגיב:

   זו הייתה הנחת היסוד שלי. השלי היא מי בדיוק הוא קהל היעד של שמה?

 4. חנן כהן הגיב:

  שמה! הוא לא בשבילכם
  http://webster.co.il/2007/01/02/131/

  • גם אני, לפעמים,

   לא רוצה לבזבז זמן בחיפוש דברים מעניינים או להיכנס ליחסים עם הכותבים.

   לפעמים לא בא לי לקרוא את כל הבלוג. בא לי לקרוא פוסט אחד וזהו. לפעמים הבלוג מעאפן, ורק פוסט אחד מעניין.

 5. […] נדב פרץ מנסה לסווג את שמה! ומוצא לו מקום טוב באמצע. אתם מוזמנים לפוסט שמה! – בין וובסטר ל-ynet. […]

 6. עידן הגיב:

  בהמשך למה שגדי כתב כאן, למרות שהבלוגרים וקוראי הבלוגים בישראל הם לא באמת קהל היעד המקורי של שמה!, אני כן חושב שיש לשמה! ערך גם עבורם, בזכות הכיסוי הרחב יותר שלו את שוק התכנים העצמאיים, ובזכות היכולת שלו, בכל זאת, להציף פעם בפרק זמן כזה או אחר פוסטים ראויים מבלוגים שהקורא, עכבר בלוגים ככל שיהיה, לא בהכרח הכיר.

 7. […] נדב פרץ מנסה לסווג את שמה! ומוצא לו מקום טוב באמצע. אתם מוזמנים לפוסט שמה! – בין וובסטר ל-ynet. […]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

977377 דפים נצפים, 47 היום
322117 ביקורים, 32 היום
FireStats icon ‏מריץ FireStats‏