זה פגע במאוורר

נתאי

יזם – מפיק תורכי זריז הפיק עבור הערוץ התורכי הממשלתי סדרת דרמה העוסקת ביחסי צה"ל פלשתינים.

הסדרה מראה כיצד יורים חיילי צהל בילדות פלשתיניות רכות, באזרחים חפים מפשע, ועוד כהנה וכהנה זוועות איומות.

המפיק התורכי הסביר לכתבי קול ישראל ההמומים שהם דווקא אוהבים את ישראל, והסרט עוסק במעשיה של קבוצה קטנה של חיילים. נו, שוין, היו תירוצים טובים יותר.
גם צביעותה של ממשלת תורכיה זועקת כאן. מעניין איך היו התורכים החביבים מגיבים לו מפיק ברשות השידור ברוממה היה מחליט להרים אפוס הסטורי רחב יריעה לפי הספר "40 הימים של מוסה דאג".

אז מה הבעיה? בטח שלא הרג פלשתינים. ישראל כבר הורגת פלשתינים מעל 65 שנה, ולאף אחד לא באמת אכפת. העניין הוא שעד עתה השתדלנו לצמצם במספר החפים מפשע שאנו הורגים לצד השני, מתוך הבנה שהרג חפים מפשע מחבל במטרות המבצע, למשל – פגז טועה בכפר כנא חירב את מבצע "ענבי זעם", והפסיד לפרס את הבחירות ב-96. וגם אם לא הצלחנו לשמור על העמדת פנים של צדק ודין, אפילו מראית עין קלושה של קנס עשר אגורות, כפי שהוטל על נאשמי הטבח בכפר קאסם.
עליו כתב אלתרמן בטור השביעי המשפיע שלו:

לא תיתכן חברת אנוש אשר מקרה כזה לא יחרידנה כסיוט,
ולא ירעיד בה, לפחות במעט, כיסאות של מפקחים ומפקדים גם ישירים וגם לא-ישירים,
ולא ירעיש בה מושגים שנשתרשו ולא יזעיק מורי פיקוד והדרכה ולא יעיר בה את חשבון-הנפש-והאחריות, וזאת מ ח ו ץ לעונש שיחול על ראש עושי התועבה האסורים

אהמ, אהמ, לידיעת המשורר המנוח, תיתכן חברה כזו. אנחנו חיים באחת. אין כל אפשרות אחרת להסביר את העובדה שהטענות של תושבי עזה, אירגונים בין לאומים, וחיילי צה"ל בדבר הרג של חפים מפשע לא נחקר.

אז האם כל מה שרואים בסדרה התורכית נכון? לא. ברור שלא. האם שום דבר מזה לא נכון? שאלה מצויינת. והנה עוד אחת: האם יש ישראלי אחד שיכול לקום בלב שלם ולומר שכלום מזה לא נכון?

מי שייצר את הערפול התקשורתי והמשפטי סביב הנעשה במבצע עופרת יצוקה לא לקח בחשבון שהוא עובד לשני הצדדים. הוא מאפשר לנו לטעון שלא היו דברים מעולם, אך גם מאפשר לצד השני להגזים ולנפח את הזוועות שנעשו, ללא כל אפשרות להפריך זאת. המדיניות האלימה הנפוחה והבריונית של ישראל, הכחשת הטענות והסבל של הצד השני העמידו אותנו בפני שוקת שבורה. צה"ל שיודע למצוא מחבל עם מטען בקסבה של שכם באמצע לילה בלי ירח לא הצליח לבדוק את הטענות לדבריו כיוון שהן אנונימיות. אבל כן הצליח לסדר חקירת מצ"ח לחיילים במכינת רבין שטענו כי נעשו דברים לא חוקיים. שדרני רדיו בתחנה הצבאית טענו כי יש להכות את המלשינים.

עכשיו קצינים בצה"ל כבר לא יוכלו לנסוע לשופינג בלונדון, ובתורכיה כולם יודעים שישראלים לא רק משתוללים בקלאב הכל כלול, אלא גם הורגים ילדים פלשתינים רכים. ומי יכול להגיד להם שזה שקר מתועב?

21 תגובות »

נתאי ב16/10/2009 0:27 תחת כללי

21 Responses to “×–×” פגע במאוורר”

 1. מרק ק. הגיב:

  נתאי, מהדברים שאתה כותב עושה רושם שאתה חושב שיש חשיבות לאמת.. נדמה לי שאתה טועה.
  לאמת יש חשיבות רק כאשר רוצים לתכנן עתיד על בסיס ניסיון העבר, ולפעמים היא אפילו לא דרושה גם לצורך הזה.
  .-= blog האחרון של מרק ק. ..‫דברים שגוגל סיפר לי על האפקטיביות של צו איסור הפרסום‬ =-.

  • נתאי הגיב:

   לא בטוח שיש חשיבות לאמת, אבל יש חשיבות למראית עין של אמת לפחות, ואפילו זו לא נשמרה כאן.

   • מרק ק. הגיב:

    למה?
    דוגמא קיצונית – הפרוטוקולים של זקני ציון לא התבססו על האמת. האם ×–×” ×”×™×” חשוב למישהו? בשביל לקבל מראית עין של אמת לא צריך יותר מקול בס שקט וסמכותי ולא משנה מה גודל השקר שהוא אומר כל עוד הוא לא סותר נסיון יום יומי של אנשים ….

    אם האמת לא חשובה לתורכים אז תוכל גם לתלות פה את כל החיילים שהתנהגו לא כשורה וזה עדיין לא ימנה מהסרט הזה להיות מופק.
    .-= undefined האחרון של מרק ק. ..If you register your site for free at =-.

    • נתאי הגיב:

     אז זו הדעה הישראלית הרווחת. לא ראיתי שהפרוטוקולים של זקני ציון קיבלו מעמד רשמי בוועדות בין לאומיות. כנראה שצריך איזשהוא ביסוס כדי לקבל מעמד כזה.
     אתה מעלה נקודה מעניינת, כיוון ששמעתי יהודי שחי בתורכיה שמדבר על הסדרה, הוא טען כי היא אנטי ציונית, ולא אנטישמית.

    • מרק ק. הגיב:

     ויש לך דרך להזים את הדעה הרווחת?

     בוא נשאל שאלה יותר מכשילה, האם לפי מיטב ידיעתך ברגע בו אתה קורא את התגובה, נתניהו שיקר כאשר אמר שהוא ראה חיילים בריטים מסתובבים בירושלים?
     .-= blog האחרון של מרק ק. ..‫מלחמה של אנשים זקנים – ג'ון סקאלזי‬ =-.

     • נתאי הגיב:

      זה לא עניין של דעה. נתניהו מבחינה היסטורית לא יכול היה לראות חיילים בריטים מסתובבים בירושלים, הוא פשוט לא נולד בזמן. אבל לא הבנתי ממש את הקשר, אני חייב לציין.

     • מרק ק. הגיב:

      האמת היא שנתניהו מעולם לא אמר דבר כזה וזה היה פיברוק של העיתונאי שראיין אותו. העיתונאי הודה בפיברוק.
      למרות שמדובר בשקר, מאחר שזה היה שקר שמובילי דעה רצו להאמין בו, הוא הפך להיות בפועל אמת.

      נניח שתהיה ועדת חקירה אחרי גולדסטון והיא תבדוק ביסודיות הכל ותראיין את כל המשתתפים במבצע מהטוראי ועד לרמטכל ובסופו של דבר תחליט שצהל התנהג בצורה מופתית לפי כל האמנות שישראל חתומה עליהן. מה הסיכויים שהעולם יגיד "אוקי, תודה שבדקתם, אנחנו שמחים שמה שחשבנו התברר כלא נכון" ומה הסיכויים שיגיד "נו, לא האמנו שועדת חקירה ישראלית תגיע למסקנה אחרת"?

      הדרך היחידה שבא תוצאות ועדת חקירה יתקבלו על ידי העולם היא אם הן יראו שאכן חיילי צהל אנסו נשים וטבחו בגברים, אז בשביל מה לחקור?
      .-= blog האחרון של מרק ק. ..‫מלחמה של אנשים זקנים – ג'ון סקאלזי‬ =-.

     • נתאי הגיב:

      הדרישה לוועדת חקירה לא מגיעה בחלל הריק. אם הכל היה כשורה, לא הייתה דרישה כזו. אבל אם וועדת בדיקה העלתה שנעשו דברים מנוגדים לחוק הבין לאומי, והפלא ופלא, עדויותיה של וועדה זו מתואמות במקרים רבים עם עדויות רבות של פלשתינים ועדויות רבות של חיילי צה"ל, אז אולי כדאי לברר מי אחראי למעשים הללו, כפי שעושים במדינה דמוקרטית. אם לא מבררים, ושופטים את האחראים, או לפחות מפיקים לקחים כדי שמקרים כאלו לא ישנו, אז פירושו של דבר שישראל כמדינה עומדת מאחורי מעשים אלו. ואת זה העולם בצדק לא מוכן לקבל.

 2. תום הגיב:

  פוסט מצוין.

  מעבר לתגובה המופלאה של המפיק הטורקי (אני ממשיך לטעון שאין עם שדומה יותר לישראלים, כמעט יכולתי לשמוע את המפיק הישראלי אומר אותם דברים בדיוק בתשובה לשאלות על הצגה מעוותת של ערבים), ומעבר לנטייה המשעשעת שלנו (גם אם המובנת לגמרי, מבחינה הסברתית) להיתלות בכל בדל של הסתה אמיתית כדי להימנע מלהתמודד עם הדברים שאנחנו עושים באמת, מעניינת בעיניי גם הציפיות שיש לאנשים מסדרות דרמטיות כשהן נוגעות לתחומים מסוימים, להבדיל מתחומים אחרים. והרי גם אם נניח שהמציאות המתוארת בסדרה מוקצנת מאוד, האם היחס בין ההקצנה לבין המציאות שונה כאן מאשר היחס בין מה שרואים בסדרות בית חולים למה שקורה בפועל בבתי חולים, או בין האופן שבו מערכות יחסים מתוארות בסדרות דרמטיות לבין איך שהן מתרחשות במציאות? נדמה לי שיותר משהייתה כאן שאיפה להציג את ישראל באופן מסוים, היה כאן שימוש לא מושכל בקונוונציות דרמטיות באופן שהחיל אותן על תחום קרוב מדי, לבטח לנו. איש אצלנו הרי לא היה מתלונן אילו מה שהיו רואים שם היה חייל בצבא פרו, ואני מניח שגם אצלם מעטים יחסית הולכים לירות להנאתם בילדות תמימות.
  .-= blog האחרון של תום ..äëðéñä ìáìåâ àñåøä ìîùúîèéí! =-.

  • נתאי הגיב:

   תודה, תום. נראה לי שהתורכים פשוט לקחו את מה שדווח באל ג'זירה במלחמה, הוסיפו 30% מהדמיון, תיבלו בקצת דרמה וצילמו.

 3. אני אסתכן במה שיכול להראות כפטריוטיות ואומר שמתוך הכרה שלי עם צה"ל, הסיכוי שהיו דברים כמו אלו שמוצגים שם שואף לאפס. נו באמת, כיתות יורים?
  אבל בכל מקרה, אנחנו חייבים ועדת חקירה ממלכתית, ×›×™ מגיע לנו כאזרחים לדעת בדיוק מה ×”×™×” שם. זאת ועוד – זאת הדרך היחידה שישראל יכולה לצאת עם שבריר של הכבוד שהיה לה פעם. המערכת המשפטית הישראלית עדיין נהנית מיוקרה רבה מאד בעולם (בעיקר בזכות בית המשפט העליון שעיצב אהרון ברק). כולנו יודעים שוטעדת החקירה של סברה ושתילא השתיקה לגמרי את הביקורת הבינלאומית בעניין, ולמרות שלא הייתה מושלמת, האחראים שילמו

  • נתאי הגיב:

   אליאב, אני מסכים אתך שלא היו כיתות יורים. אבל העדויות של חיילים שהיו שם (כולל אני) , אומרות שמוסכמות ונורמות שהיו בצה"ל עד למבצע לא נשמרו שם. לכן קשה לדעת מה כן היה.

 4. יואב הגיב:

  http://www.notes.co.il/esty/61597.asp
  אהם. העיקר שאין ולא היו דברים כאלו לפני המבצע האחרון.

  • נתאי הגיב:

   לא אמרתי שלא הייתה פגיעה בחפים מפשע. שים לב שבמקרה שאתה מקשר אליו נפתחה חקירה, והיה איזה נסיון לברר את העובדות. וגם יכול להיות שמדובר ברשלנות או בתאונה , אבל זה לא נראה כמו הרג מכוון. בעופרת יצוקה קרו דברים חמורים בהרבה.
   .-= blog האחרון של נתאי ..‫גלגוליה של שנה טובה‬ =-.

 5. קצינים בצה"ל לא יוכלו לנסוע ללונדון? ×–×” יקרה כשהתורכים טובחי הכורדים יישפטו בהאג. קרי: אף פעם. למה? ×›×™ עדיין יש לנו צבא ואנחנו קצת משוגעים. וכשזה ייעלם גם אנחנו ניעלם ולא נצטרך לדאוג לשופינג בלונדון. לגופו של עניין: עצם הלגיטימציה שניתנת בהיתממות "האם שום דבר מזה לא נכון? שאלה מצויינת". זאת לא שאלה מצוינת,זאת שאלה קקא. אתה יודע שבצה"ל אין כיתות יורים, אין כאן עניין של שטח אפור, יש כאן עלילת דם שנועדה להציג את חיילי צה"ל כרוצחי ילדים במטרה להתיר את דמם. הבעיה עם הנרטיב ×”×–×” הוא שהוא נכון – רק לצד ההפוך. הצד שמתגאה בעובדה שהוא רוצח אזרחים , שמנסה שוב ושוב לפגוע בנשים וילדים במכוון ומלמד את ילדיו "מות קדושים" יוצא ממש בסדר מהדו"×—,מהסדרה ומהפוסט שלך, איך ×–×” בסדר?
  אבל כמו שהפוסט שלך מוכיח, האמת לא משנה. הנה טורקיה יוצאת אבירת זכויות אדם וישראל פושעת נוראית. הפתרון הוא לא בהבהרת העובדות, העובדות לא שינו בפרהוד או באושוויץ או בפוגרומים. יש לנו הסטוריה ארוכה של האשמות נגדנו ברצח ילדים, הרעלת בארות וכיו"ב. ואני בטוח שגם אף אחת מהטענות הללו לא "מגיעה בחלל הריק" כדבריך.
  איכשהו, כשועדה מקבלת מנדט לחקור את "הפרות החוק של ישראל נגד הפלשתינאים" (בתרגום חופשי ומקוצר) יש לי תחושה מסוימת שאין כאן ממש אובייקטיביות. הרי אם בסכסוך שכנים השופט היה אומר "באנו לדון באשמתו של יוסי" לא ממש היית מצפה מיוסי לשתף פעולה עם המשך הדיון.
  .-= blog האחרון של משה שרף ..אמני לחימה מדברים על עזה =-.

  • נתאי הגיב:

   כנראה שלא קראת את דו"ח גולדסטון, כיוון שהוא מכיל גם האשמות חמורות מאד כלפי החמאס, עובדה שמי שניזון מן התקשורת בישראל לא יכול לדעת , כמובן.
   אני יודע שבצהל אין כיתות יורים, אבל קשה לי מאד להתעלם מעדויות של פלשתינים, אירגונים בינלאומיים וחיילים ישראלים על הרג חפים מפשע די מכוון, שאת חלקן שמעתי מכלי ראשון בעת שהשתתפתי במבצע בעזה.
   לגבי אושוויץ, אתה מודע לעובדה שהאחראים למעשים אלו שנתפסו הובאו לדין והוצאו להורג?
   כנראה שגם לא קראת את הפוסט בתשומת לב, כי הבאתי בו דוגמאות רבות בהן ישראל הרגה פלשתינאים חפים מפשע, ועדיין לא קרה מאום. לכן לא נכון לטעון שזה היה המצב תמיד.
   זה לא קשור לאוביקטיביות. הטיעון שלי הוא פשוט. בעזה נעשו דברים ראויים ולא ראויים, ההתעקשות של ההנהגה הישראלית (בניגוד לעבר) לכרוך אותם יחדיו מהווה גול עצמי, שתוצאתו בית דין בהאג והפקת סדרות טורקיות שקריות.

   • גם קשה להתעלם מטענה על קציר איברים מגופות, עד שנזכרים שאי אפשר לקצור איברים מגופות אלא רק מאנשים חיים.
    (טוב תפסת אותי,אפשר לקצור קרניות, אבל דווקא בזה אין מחסור). אז כשאני קורא באלף מקומות ברשת פעילי זכויות אדם טוענים שישראל קוצרת איברים מגופות היכולת שלי להתעלם מ"עדויות" מתחזקת משהו.
    לגבי אושוויץ, כל זה טוב ויפה, ואני בטוח שאם נשכב על הגב א-לה צ'כוסלובקיה ונפקיר את גבולותינו האחראים להשמדת ישראל ייענשו בחומרה, אבל לי, בתור אדם מת מאוד, זה לא ממש יעזור.
    אני חושש שחוסר ההבנה בינינו נובע מהעובדה שאתה חשבת שאני משווה את ישראל לנאצים וטוען שנוכל להתגונן בכוחניות בלי לחשוש מעונש, כשלמעשה השוותי את היהודים דאז לישראלים דכאן, כמו אז גם היום אנשים מנסים להרוג אותנו. וכמו אז גם היום לאף אחד לא משנה אם אנחנו באמת הורסים את הכלכלה או רוצחים ילדים פלשתינים/נוצרים לפסח.

    ולסיפא של דבריך – אני טוען שגם אם בעזה הכל ×”×™×” נעשה בצורה ראויה או בדיוק ההיפך – התוצאה היתה דומה. גינוי של ישראל, ועדת חקירה והפקת סדרות טורקיות אנטישמיות.
    .-= blog האחרון של משה שרף ..אמני לחימה מדברים על עזה =-.

 6. דן הגיב:

  "הוסר גם המחסום השני: פגיעה בבלתי מעורבים. אני שיניתי את הקוד. אני אמרתי, אין יותר מושג של בלתי מעורבים, יש מושג של נותני חסות. כל מי שמסייע לטרור למקם את יחידותיו ונשקו והתחמושת שלו בבנייני מגורים, ייפגע. אנחנו לא שואלים על שם מי הבניין רשום בטאבו. אם יש בו רקטות או משגרים, אנחנו פוגעים. אם מי שהתגורר ברובע דאחיה נחשב תושב של שכונת יוקרה מוגנת, היום כבר ברור שלא כל כך כדאי לגור בשכנות לחיזבאללה. ערך הנכסים שם ירד פלאים." (שר הביטחון עמיר פרץ בראיון במהלך מלחמת לבנון השניה).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

977226 דפים נצפים, 42 היום
322034 ביקורים, 20 היום
FireStats icon ‏מריץ FireStats‏