מה הרג את זלצמן בפרסומת של הוט?

נתאי

הפתיעו אותי החושים החדים של הפרסומאים של הוט, ששוב היטיבו לקלוט את הלכי הרוח בחברה הישראלית.

כאשר ראיתי את הפרסומת החדשה של הוט הייתי במבוכה. אמרתי לעצמי שאולי הם השתנו, פתאום ידם של המזרחיים על העליונה. הם מאתרים בקלות את זלצמן, שהפך לרייב זולצבאכר, וכשהוא מסרב לשתף איתם פעולה, הם משליכים אותו מגג הבניין בו הוא גר אל מותו. אולי הם קראו את הפוסט שלי, אמרתי לעצמי, והחליטו לחזור מדרכיהם הרעות.

רק מאוחר יותר הבנתי מה קרה פה. מותו הטראגי של זלצמן, החנון מרעננה מתאפשר רק בגלל הפיכתו לרייב זלצבעכר (בעקבות הפיכתו למשת"פ של המשטרה), כפי שגרגור סמסא ביש המזל הפך לשרץ בסיפורו של קפקא "הגלגול", ואיבד בכך את אנושיותו בעיני הסביבה. כנראה שהפרסומאים של הוט הבינו שני דברים: הראשון הוא כמובן שאין להם לקוחות חרדיים, ולכן זה לא נורא אם הם יפגעו ברגשותיהם. הם לא בסכנה של חרם חרדי שיפגע בכיסם. השני, והוא מה שצריך להדאיג פה, הוא שהפרסומאים כנראה מבינים שלישראלי הממוצע זה עושה טוב בלב לראות חרדי נופל אל מותו.
ברגע שזלצמן מתפרק מהעזרים הטכנולוגיים המתקדמים שהופכים אותו לעליון על הפרענקים: הVOD שמאפשר לו לראות אותם כרצונו, הMAGIC שבעזרתו הוא מקליט את אנשי העולם התחתון מהסדרה הבורר, וה"סטארט אובר" עלאק, שבעזרתו הוא מתזז אותם הלוך וחזור, הוא נתון לחסדיהם, והם יכולים לעשות בו כרצונו. מה שנאמר פה הוא בעצם שללא הטכנולוגיה עם השמות הלועזיים המפוצצים הופך זלצמן לרב זולצבעכר, שנשאר רק עם תאוות הבצע שלו בידו ("כמה הם הציעו לך!"). מישהו פעם הגדיר את ישראל כ"שטעטל עם פצצת אטום" כשניטלת הטכנולוגיה של האטום, נשאר רק השטעטל, והקוזאקים יכולים לפרוץ לשטעטל שלו ולעשות בו כרצונם. זהו גם תמצית האיום של החרדים על הישראלי, שאומר לעצמו: הם לא משרתים בצבא, אין להם מקצועות טכנולוגיים, אם הם לא עוזרים לנו להלחם בערבים, אז למה בעצם אנחנו צריכים אותם פה?

דרך אגב, שימו לב לטאצ' היפה: הנשיקה למזוזה של אבי "הטחול" בכניסה לבית, שכנראה באה לרמוז שאין סתירה בין מסורתיות לשנאת חרדים. הדבר השני הוא הכיעור והעליבות של השכונה החרדית: הטיח המתקלף מן הקירות, הכביסה התלויה מחוץ למרפסות הסגורות בתריסולים, הצבעוניות האפרורית, והחרדים בחצר הבניין למטה שנראים כמו נקודות בשחור ולבן. חרדים סכמטיים, מפורקים מן האישיות שלהם.

היהודי זיס, גרמניה 1940, לו דווקא היה כסף לטריפל

8 תגובות »

נתאי ב20/05/2010 2:13 תחת כללי

8 Responses to “מה הרג את זלצמן בפרסומת של הוט?”

 1. vandersister הגיב:

  הפרסומות הללו מבחילות אותי ולא ברור לי מי אישר אותן לשידור. פטוי.
  .-= blog האחרון של vandersister ..הרי את מקודשת לי כדת משה וישראכרט =-.

 2. עודד מ הגיב:

  פוסטים כמו שלך גורמים לי דווקא להתפעם מיופיו של השוק החופשי. הרי חברה ממשלתית בחיים לא הייתה יוצרת כזו פרסומת, אבל דווקא חברה מסחרית צריכה ליצור משהו שידבר אל הציבור, שישעשע אותו, כדי שישתכנע לפתוח את הארנק. ואי אפשר לעשות את זה עם שקרים מכובסים של תקינות פוליטית. לכן באמת השכונה החרדית מוזנחת, כמו ששכונות חרדיות נראות, והעולם התחתון הוא מזרחי ומסורתי כי זה באמת חלק נכבד מהעולם התחתון בישראל. וחוץ מזה, הפרסומת הזו מאוד מצחיקה אותי, והיא בעיניי אחת המוצלחות ביותר שראיתי בטלוויזיה. לא שזה השיקול להישאר בהוט, שכמות התקלות הטכניות בשירות שלהם היא בלתי נסבלת.

 3. נתאי הגיב:

  עודד, לזרוק חרדים בכיכר העיר טרף לאריות היה משעשע הרבה יותר את הציבור. עוד מעט חברות מסחריות יעשו גם את זה, כפי שהיה נהוג בזמנים קדומים. גם לב לבייב הוא חרדי, ואני לא חושב שהוא גר בשכונה מוזנחת, וגם השופט העליון אדמונד לוי הוא מזרחי, לא נראה לי שהוא חלק מעולם הפשע. יש כל מיני חלקים למציאות, וכשחברה מפיקה פרסומת היא בוחרת בקפידה אילו מהם להראות. אפשר להיות משעשעים גם בלי להזדקק להסתה ואלימות, זה פשוט קצת יותר מסובך. פרסומות שכאלו הן בעיני סוג של זיהום המרחב הציבורי ועידוד של אלימות.
  .-= blog האחרון של נתאי ..‫"תפסיק להיות נקבה וצא למילואים"‬ =-.

 4. אוגוסטין דה-גראז' הגיב:

  השכונות החרדיות שמכיר קהל-היעד של הפרסומת הזאת הן באמת שכונות מאוד מאוד מוזנחות ומלוכלכות. אני די בטוחה ש-רוב- השכונות החרדיות הן מאוד מוזנחות ומלוכלכות, וזה בעיקר בגלל שמדובר באוכלוסיה ענייה עם הרבה מאוד ילדים. זה לא דבר רע או דבר טוב, זה פשוט דבר כלשהו. לב לבייב לא גר בשכונה מוזנחת, כי ללב לבייב יש כסף. לעומתו, שאר הציבור החרדי לא ידוע בעושרו המופלג.

 5. […] תרבותי מרתק : מה הרג את זלצמן בפרסומת של הוט?   ( נכתב ×¢"×™ נדב […]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

977226 דפים נצפים, 42 היום
322034 ביקורים, 20 היום
FireStats icon ‏מריץ FireStats‏